1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan si/sau Airbag volan la Audi A4 B8 - inlocuire volan - probleme diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Burfee, 2 Oct 2012.

  1. florin1988

    florin1988 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 2015 3.0TDI Quattro 218PS
    multumesc pentru raspuns,am schimbat cu alta spira de la cineva si tot asa nu o recunoaste,pot cumva masura mufele daca am semnal sau?
     
  2. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    Salut, am observat ca mi s-a exfoliat ornamentul acela de pe volan, care incercuieste sigla audi, stiti cumva daca se poate demonta de acolo si cum anume? Gasesc undeva aceasta piesa sa o cumpar?
     
    bgu apreciază asta.
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se gaseste de cumparat separat. Iti trebuie alt airbag. Mai poti face o chestie, cumperi doar capacul pernei de la airbag, scoti perna ta din capac adica rupi niturile, scoti perna si montezi perna in noul capac de airbag cu montarea din nou a niturilor pe capac. Eu si alti useri am mai facut asta dar necesita infinite precautii pentru a nu deteriora perna de la airbag si altele. Nu te sfatuiesc sa faci tu asta pentru ca sigur dupa cum ai pus intrebarea o sa ai probleme la montare-demontare. Cumpara alt airbag complet. Daca iti cumperi alt airbag complet te ajut eu sa-l demontezi-montezi benevol / moca / pro-bono / gratis. :)
     
    Alex180292 și aba19 apreciază asta.
  4. florin1988

    florin1988 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 2015 3.0TDI Quattro 218PS
    Salut,care poate sa imi spuna unde este calculatoru de la spira volan?posibil sa fie chiar in spate la spira?multumesc
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Topicul asta l-ai citit integral ? Se pare ca nu. Imagini cu calculatorul, cum arata si unde este pozitionat, ai cautat pe net. Este asa de greu sa traduci cu Google Translate in engleza si sa cauti pe net ?
     
  6. florin1988

    florin1988 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 2015 3.0TDI Quattro 218PS
    Domnu moderator dvs aveti ceva impotriva mea?tot ce scriu nu e bine,am pus si eu o intrebare si gata iar am gresit cu ceva pentru ce exista forumu acesta?doar nu toti se pricep la fel de bine ca dvs...
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu iti spun cu rautate dar problema este ca intrebarile care le pui sunt pur si simplu puerile, stupide, inutile si te repeti. Genul asta de intrebari pe un forum care implineste in curand 10 ani si automat exista raspunsuri nu trebuie puse. Daca eu ti-am zis sa faci asa nu iti spun degeaba. Nu o sa inveti nimic si nu o sa pricepi nimic daca pui intr-una intrebari fara sa faci cel mai mic efort sa te ajuti singur.

    Acum iti arat unde este dar este pentru ultima oara: https://www.aliexpress.com/item/CAR...32616812878.html?spm=2114.40010508.4.7.w2TJ4K
     
  8. amorezatu

    amorezatu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2013
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 Multitronic 105 KW CAG 2009
    Salut,
    Cum sunt nepriceput rău adica praf in ale masinilor ma adresez vouă experților: doresc sa cumpăr un volan cu comenzi pe el pentru mașină din semnătura.
    Am desfăcut volanul la masina mea m-am uitat și asa am rămas cu uitat-ul adica tot nu mi-am dat seama ce volan sa cumpăr pentru a se potrivi la spira mea. Atasez si niște poze cu spira și mufa de la actualul volan. Dacă se poate un coleg să îmi explice ce trebuie sa caut pentru a mi se potrivi plug&play ii mulțumesc mult.
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai nevoie de un volan exact ca al tau de A4 B8, in 4 spite, doar sa aibe comenzi. E plin ebay-ul. Se poate sa ai noroc si spira sa suporte si comenzi, daca ai tempomat, dar nu e sigur. Poti coda inainte pe steering si daca accepta codarea, atunci ai nevoie doar de volan.
    Uite doar 2 exemple :
    http://www.ebay.de/itm/Org-Audi-A4-...231212?hash=item28281622ec:g:sQoAAOSwA3dYa8Ue


    http://www.ebay.de/itm/Org-Audi-A3-...796154?hash=item23757a2b7a:g:v5kAAOSwnbZYENA6

    Uite inca una, la oferta :) Poate prinzi ceva ieftin de la licitatie.
    http://www.ebay.de/itm/Multifunktio...117400?hash=item4b0f973e98:g:gI4AAOSwImRYcn3Q
     
    Ultima editare: 12 Ian 2017
    amorezatu apreciază asta.
  10. amorezatu

    amorezatu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2013
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 Multitronic 105 KW CAG 2009
    Mulțumesc mult,tempomat am( codare pe steering) poți te rog frumos să îmi detaliezi pași? Încă aștept sa îți întorc primul favor
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    amorezatu apreciază asta.
  12. amorezatu

    amorezatu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2013
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 Multitronic 105 KW CAG 2009
    Mulțumesc de ajutor,am mai codat nu va fi problemă tot de pe forum am învățat.
    Ce spui de volanul colegului http://www.clubaudi.ro/threads/vand-volan-audi-cu-comenzi-si-padele-impecabil.46658/#post-685493

    Cumva îl urmăresc de 1 luna și nu știu dacă îl voi putea monta,dacă pot coda crezi ca sar potrivi din spusele lui zicea ca nu se potrivește la mine.
    Eu caut ceva mai frumos nu îmi place deloc cum arată originalu și deoarece am Multitronic caut și cu pedale.
    Încă o data mii de mulțumiri și rămân încă o data dator.
     
    Ultima editare: 12 Ian 2017
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ti-am raspuns prin PM, acest volan nu potriveste la tine plug&play.
     
    amorezatu apreciază asta.
  14. florin1988

    florin1988 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 2015 3.0TDI Quattro 218PS
    Salut baieti,
    Am rezolvat cu calculatorul de volan a fost un fir intrerupt pe instalatia electrica. Acum imi functioneaza toate comenzile de pe volan dar volanul si ESP aprins galben nu dispar. Am citit erorile si imi apare "steering angle sensor defective". Oare este defect senzorul sau trebuie adaptat ?
    Multumesc
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Oare noi de unde sa stim lucrul asta ?
    Intai incerci o adaptare, daca este facuta corect si nu merge, inseamna ca ai spira dusa.
     
  16. florin1988

    florin1988 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 2015 3.0TDI Quattro 218PS
    Problema este ca atunci cand intorc de volan gradele (verificate cu VCDS-ul) raman la 0.00. Pot face adaptare in cazul asta ? Multumesc.

    Inca o intrebare: poate sa fie spira defecta chiar daca imi functioneaza toate comenzile pe volan (lumini comenzi, claxonul, butoanele, airbagul nu are aprins martorul) ?
     
  17. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Poate fi stricat doar senzorul de rotatie G85 care e incorporat in spira.
     
    Nikitean70 apreciază asta.
  18. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Da, exista posibilitatea ca senzorul de rotatie sa fie defect, banda cu fire in schimb sa fie ok.
     
  19. florin1988

    florin1988 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 2015 3.0TDI Quattro 218PS
    Am inteles. Am stat azi 4 ore sa incerc sa calibrez dar nu citeste deloc cand intorc volanul, gradele raman tot la 0.00. Am cumparat un alt modul pentru coloana volan. L-am montat doar asa fara airbag si cand intorc de volan se schimba gradele dar nu ma lasa sa-i fac calibrarea, cand apas ON la basic settings imi scrie cu rosu ca nu e valabil. Oricum acest calculator cu spira nu pot sa il montez ca al meu e altcumva la manete. Intrebarea mea este: se poate schimba senzori intre iei sau e posibil sa fie intors la 360° ? Am cumparat masina lovita in fata, caseta de directie era stricata si coloana volan era smulsa din caseta si se intorcea volanul peste cap, de fapt chiar am intors si eu de el fara sa stiu.
     
  20. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Problema poate fi rezolvata doar dupa schimbarea spirei.
     

Distribuie pagina asta