1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan si/sau Airbag volan la Audi A4 B8 - inlocuire volan - probleme diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Burfee, 2 Oct 2012.

  1. florin1988

    florin1988 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 2015 3.0TDI Quattro 218PS
    Am comandat o spira si maine o montez,anunt maine daca sa rezolvat.multumesc
     
  2. florin1988

    florin1988 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 2015 3.0TDI Quattro 218PS
    Salut,
    S-a rezolvat. Am schimbat spira, am calibrat spira si functioneaza toate. Multumesc.
     
    nucugheri apreciază asta.
  3. stelco1968 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Norvegia
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 CAGA , Audi A3 8P 2008 BSE
    Buna seara,
    Doar ce mi-am instatlat ieri(pe un frig de minus 3 grade in parcare) bluetooth hands free AM de la K.....tec si parca nu e complet fara un volan cu comenzi . De aceea apelez la expertiza voastra sa ma ajutati sa procur piesele corecte pentru masina din semnatura.
    Audi A4 B8 8K2 din 2008 sedan si seria de sasiu WAUZZZ8K18N007994 . Kamut beige este culoarea pentru volan.

    Am pe masina volan in 4 spite si probabil trebuie sa cumpar unul cu codul 8K0419091B care deja are comenzi iar pentru spira am tempomat si as vrea instalez in viitor ACC si de aceea poate pot monta una care sa aiba si maneta cu butonasul de deasupra pentru ACC dar sa nu fie functional pana nu ma apuc de ACC. Am gasit un tutorial despre ACC postat de @KUL dar trebuie sa imbin cu volanul si comenzile .
    La nevoie pot demonta volanul , airbagul si sa trimit poze ,toate aste pentru a cumpara piesele potrivite

    Multumesc de ajutor.
     
  4. Mih4i

    Mih4i 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    a4 b8,1.8 T CDHA 2009
    Buna seara,
    Sper sa ma poata ajuta si pe mine cineva,am pe masina un volan fara comenzi si fara piele si as vrea sa cumpar unul cu piele si comenzi.Mentionez ca nu ma intereseaza sa mearga acele comenzi deocamdata ci doar as vrea sa.l schimb pe cel care il am acum.Atasez poze cu interiorul volanului meu si poze cu interiorul volanului de piele si as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta in ceea ce priveste compatibilitatea airbag.ului. Multumesc
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca e tot in 4 spite si tot de B8 (eu asa vad) merge airbag-ul tau. Ca sa functioneze si comenzile ai nevoie de alt calculator de steering si alta spira.

    La ce se vede din pozele tale, prinderea se face cu suruburi la ambele. E ok, potriveste.
     
  6. Mih4i

    Mih4i 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    a4 b8,1.8 T CDHA 2009
    De spira si calculator stiu. Multumesc.
     
  7. Mih4i

    Mih4i 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    a4 b8,1.8 T CDHA 2009
    Am cumparat volanul,dar din pacate nu se potriveste.Mai exact airbag-ul nu intra in locasul acela din volan.
    Acum o sa caut alt airbag pentru volanul cel nou,iar apoi probabil o sa vand volanul si airbag-ul vechi.
    Asa ca aveti grija la prinderile airbag-ului in volan,cel mai bine e sa probati inainte de cumparare deoarece se da foarte usor jos.
    O seara buna tuturor.
     
  8. AdrianAurelAPop 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2009
    care este diferenta dintre spira 8K0953568M si 8K0953568F?
    am incercat sa fac conversia de la volan fara comenzi la volan cu comenzi si aveam deja pe masina spira cu 12 pini 8K0953568M. Dupa ce am schimbat cablul si volanul tot nu se alimenteaza incat sa functioneze comenzile.
     
  9. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Ai pilot automat pe masina? Ai facut codarile pentru a activa comenzile?
     
  10. AdrianAurelAPop 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2009
    da, am pilot. Nu am facut codarile, doar aseara tarziu am terminat. Citisem pe alt topic ca ar trebui sa mearga si fara codari, de aceea am si intrebat.
     
  11. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Pai daca ai pilot spira e buna, nu e nevoie sa o schimbi. Trebuie sa codezi, cauti pe 16-steering wheel in coding byte-ul unde gasesti Multifunction Steering Wheel Installed si bifezi optiunea. Daca ai navi, in meniul ascuns se mai punea o bifa pe MFL (multi funktion lenkrad) insa nu stiu fix meniul unde e, daca nu ai navi trebuie pe 56 - Radio sa gasesti la fel Multifunction Steering Wheel Installed si bifezi optiunea.
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ar trebui sa mearga si pe spira cu F si pe cea cu M. Nu sunt diferente notabile de functionalitate intre ele. Dar trebuie sa codezi asa cum zice kul.
     
  13. AdrianAurelAPop 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2009
    perfect. Mersi mult
     
  14. dre1991 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4, 2.0 tdi, 2010
    Buna ziua! am si eu nevoie de un raspuns in legatura cu un volan, pentru audi a4 b8 model facelift 2013 cu comenzi, eu am modelul de a4 b8 din 2010, e compatibil sa-l montez oare? Volanul pe care-l am acum montat nu are comenzi. Rog pe cineva daca vrea sa ma ajute sa-mi scrie un mesaj privat cu un numar de telefon sa putem sa vorbim mai detaliat ce presupune aceasta schimbare, multumesc!
     
  15. Bogdan.campean

    Bogdan.campean 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 tdi 2009 CAGA 143 HP multitronic
    Câte feluri de prinderi pentru airbag sunt la volanele in 4 spițe pt modelele non-facelift. ?
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vreo 3 sau 4.
     
    Bogdan.campean apreciază asta.
  17. Bogdan.campean

    Bogdan.campean 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 tdi 2009 CAGA 143 HP multitronic
    Cum îmi dau seama ce volan e bun pentru airbag-ul meu dacă vreau sa îl schimb? E vreo corelație între codurile volanelor cu cele ale airbagurilor?
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu exista nici o corelatie. Poti monta un volan de un fel adica de exemplu de A4 B8 sau A5 sau A6 C6 sau Audi R8 sau Audi A4 B7 cu un airbag de exemplu de A3 sau A5 sau A6 sau A4 B7. Toate se potrivesc la tine in functie de volan si airbag. Sapi pe net si citesti pana te plictisesti ca sa inveti. Se pot monta o combinatie de zeci de modele de volane cu zeci de modele de airbag-uri pe masina ta. Asa ca trebuie sa inveti singur asa cum am facut si noi ceilalti care ne-am schimbat volanele. Eu de exemplu am acum un volan tesit/drept jos de Audi TT-S cu airbag de la Audi R8 care se potriveste si la masina ta. Bafta.
     
  19. Bogdan.campean

    Bogdan.campean 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 tdi 2009 CAGA 143 HP multitronic
    Știu bn că pot monta ce volan vreau. Vroiam sa știu ce cod ar trebui să aibă volanul pe care vreau sa îl cumpăr că sa de potrivească cu airbagul meu.
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Sunt mai multe coduri, de la mai multe modele. Ca sa fii sigur de potrivire, poti lua codul pe care il ai acum.
    Nu ai specificat de ce vrei sa-l schimbi, deci se poate banui ca este doar uzat si vrei altul la fel.
     

Distribuie pagina asta