1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan si/sau Airbag volan la Audi A4 B8 - inlocuire volan - probleme diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Burfee, 2 Oct 2012.

  1. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pe B8 poti pune spira de A5 sau Q5.
     
  2. CretuMD 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8.5 , 2.0 TDI CJCD 110kw-150cp, 2015
    @audi66 mai intai vreau sa testez cu o mufa originala sa vad daca accepta coding-ul in calculator.
    2ZD LRA Heated leather trimmed multi-function steering wheel with Tiptronic
    2ZM LRA Leather multi-function steering wheel

    Din pacate nu gasesc info despre calculatorul cu Q in coada
    Daca merge o sa caut un volan de q7. airbag-ul pare sa fie la fel, acum nu stiu daca are 1 sau 2 capse
     
  3. Braga

    Braga 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8
    Salut.
    Am un volan de RS cu padele si as dori sa stiu daca pot face un retrofit. Eu il am pe cel de S-line dar 2009, anul din care este si masina. Cel de RS este complet cu airbag si an 2017 si sigur nu va merge doar instaland mufele. Multumesc anticipat.

    20180628_034619.jpg 20180628_034659.jpg 20180628_034753.jpg
     
  4. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    In primul rand comenzile de pe volanul nou nu sunt cele bune. Ai nevoie de comenzi avand codul 4L0 951 523 D sau 4L0 951 523 E. De asemenea ai nevoie de un airbag single sau dual stage in functie de cel vechi. Verifica si codul cablajului. Pentru airbag dual stage vei avea nevoie de cablaj cod 8U0 971 589 J sau 8U0 971 589 H. Ai toate informatiile in postul 292 din acest topic, in pagina precedenta.
     
  5. Braga

    Braga 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8
    Am inteles si am citit tot subiectul pagina cu pagina ,dar am vazut pe youtube volan de R8 pe A4 B8 care merge tot plus alte exemple, daca ei au reusit inseamna ca si la noi ar trebui. Poate o fi cineva care sa mai lovit de ele mai amanuntit. Cineva, din ce am citit pe forum vrea sa isi puna volan cu reglaj electric de pe q7, deci si la volan poate am norocul sa gasesc pe cineva sa imi faca retrofitul...


     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Braga nu intrebam aici cine iti face retrofitul (deoarece este neregulamentar asta) ci "pui ochiul" pe rubrica prestari servicii si o citesti integral pentru ca avem colegi profesionisti care te pot ajuta daca tu nu te pricepi.
    Topicul asta este facut pentru aia care vor sa-si faca singuri la masina retrofit adica ei cu manutele lor asta dupa ce s-au documentat si au citit din scoarta in scoarta tot despre ce vor sa faca, pentru ca internetul este nemarginit. Volanul ala din clip se poate monta la masina ta cu anumite modificari adica trebuie sa montezi un modul de decodare a comenzilor aflate pe volan, sa modifici cablajul de la airbag-ul din volan si vei ramane cu ceva taste nefunctionale existente pe volan. Mai citeste.
     
    AdriAdrian și Mironmadalin apreciază asta.
  7. Braga

    Braga 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8
    Mersi de indrumare. Imi dau seama ca nu o sa mearga toata butoanele la mine. Pe mine ma intereseaza luminile, claxon, airbag, padele si volum.
     
  8. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Cauta pe Youtube ca mai e un tip italian care face module. Acel volan il poti pune doar cu respectivul modul care face posibila functionarea butoanelor de pe comenzi. Fara el nu merge nimic.
     
  9. Braga

    Braga 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8
    Am gasit. Trebuie comandat modul acela care zici tu si functioneaza totul pe el.
     
  10. Dj29udi 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Italia
    Masina:
    A4 2.0
    Salut baieti,
    La masina mea nu mai imi functioneaza comenzile de pe volan. Nu mai sunt iluminate si nici nu mai functioneaza. Claxonul nu mai functioneaza nici el, in plus mi-a aparut martorul de la airbag. Ce poate sa fie ? Multumesc anticipat pentru sprijin.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa diagnoza
     
  12. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Probabil spira volanului a cedat. Pana nu o faci o diagnoza, asa cu ti-a sugerat si Cristi, nu poti fi sigur.
     
  13. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Salut,vin și eu cu o întrebare care poate o sa Vi se para cam nelalocul ei dar cred ca aici e locul cel mai potrivit pt a o face.
    La volan mi se decojit partea din centru volanului(pun poza ca sa înțelegeți mai bine),întrebarea este,se poate schimba decât partea implicita sau trebuie tot volanul?
     
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Alex doar airbag-ul cu totul. Se demonteaza al tau si se inlocuieste. Daca ai fi citit acest forum ai fi aflat deja asta. Bafta.

    Paul nu se gaseste capac separat ca si piesa deschimb la reprezentanta (lasa OLX si altele) si la acel capac o sa ai surpriza sa descoperi ca sigla Audi din Airbag este imprimata in perne direct la unele Airbag-uri asa cum am gasit eu. Si ca sa schimbi doar capacul iti spun eu ca nu este asa usor pentru ca am facut asta la multe volane si iti trebuie o indemanare deosebita si scule mai dedicate (bormasina cu turatie mica, cleste de tras nituri, etc., etc.). Gaseste airbag cu maxim 250 Euro pe toate drumurile.

    Oricum, dupa cum a intrebat, il depaseste ce ai spus tu si ce am spus eu. :)
     
  16. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Daca are rabdare si se simte stapan pe sine se poate incumeta si scapa cu 50 euro. Daca nu ... face cum i-ai recomandat, fiind cea mai sigura varianta. Depinde cat este dispus sa investeasca :), dar presimt ca se lasa pagubas.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Paul am distrus multe capace si airbag-uri pana sa invat ce trebuie sa fac si mai ales am avut si surpriza mentionata de mine mai sus. Iti atasam o poza dar pe vremea aia telefoanele nu erau si aparate foto si nici timp de asa ceva nu aveam si nu am, de facut poze. :)
     
    paulkf apreciază asta.
  18. bogdanbvl 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi allroad 2010
    Salut,
    La un A4 B8 Allroad an 2010 am facut un retrofit la volan (aveam pe cel din prima poza), ambele cu comenzi identice si padele iar dupa montarea volanului nou (cel din a 2-a poza) nu functiona absolut nicio comanda de pe volan, nici claxonul dar nu aveam nicio eroare in bord, nu airbag aprins, nimic.
    Am mers la cei de la Viper Alarms, mi-au schimbat pozitia in mufa principala la cateva fire si acum functioneaza claxonul, se aprind comezile de pe volan (lumina alba) dar in continuare nu functioneaza nicio comanda si nici padelele. Cei de la Viper mi-au sugerat ca mi-ar trebui niste adaptoare pentru comenzile de volan ca acestea sa functioneze. Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii despe acest retrofit, unde pot gasi aceste adaptoare, daca are cineva asa ceva sau daca exista si alta posibilitate ? Va multumesc anticipat.
     
  19. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Iti trebuie un modul care le face sa se "inteleaga" intre ele. Protocoalele de comunicare difera si acel modul le compatibilizeaza.
     
  20. bogdanbvl 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi allroad 2010
    salut cata181 si mersi pt raspuns dar problema mea este unde as putea gasi acest modul, daca are cineva sau cum arata, un cod ceva ca sa stiu ce si unde sa caut...
     

Distribuie pagina asta