1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan si/sau Airbag volan la Audi A4 B8 - inlocuire volan - probleme diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Burfee, 2 Oct 2012.

  1. nelutzzuu

    nelutzzuu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2012
    Locație:
    arges
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi 2009...s-line
    Forumul parca e facut sa intrebi colegii.....dupa cum v-am spus am pe un a4 b8 volan cu comenzi in 4 spite si vreau sa-l vand.Mi-am achizitionat deja un volan in 3 spite,ulterior un airbag pt volan in 3 spite(airbag-ul este dupa un q7 cu comenzi si padele),iar eu am intrebat daca se potriveste MUFA dupa airbag-ul pt volan in 3 spite dupa acel q7 care are si padele in plus,eu neavand padele,,in spira mea.....nu am intrebat daca pot sa schimb cablajele intre ele ca asta stiam deja ca se poate :) In legatura cu volanul model 2012,am intrebat daca stiti pe cineva care si-a montat un astfel de volan pt ca mi-am cumparat si un volan nou model 2012 cu comenzi.....am doua variante de ales si am intrebat pe forum sa stiu care se face mai usor fara prea multe schimbari-adaptari.Acum poate m-am facut inteles si primesc niste raspunsuri strict la ce intreb.Mustumesc si scuze pt neintelegeri..
     
  2. madalinc

    madalinc Bronze Member

    Înscris:
    13 Mai 2013
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4, b8, 143cp
    Eu am reusit sa zgarii volanul, din cauza ca n am servodirectie tragi mai tare de el si l am zgariat destul de rau la baza cu unghiile.
    Stiti cum as putea sa scot acele zgarieturi?
     
  3. alin_ice

    alin_ice 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    ex A4 B7; A4 B8 ; A6 4G FL
    Salut,

    Un ajutor va rog : se nimereste volanul acesta cu acest airbag? Cred ca airbagul e de A3 si volanul pentru mai multe modele.
    Atasez pozele.

    Mersi anticipat,
    Alin
     
  4. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Cele doua piese nu sunt compatibile.
     
  5. alin_ice

    alin_ice 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    ex A4 B7; A4 B8 ; A6 4G FL
    Mihai ,

    Ai idee dupa ce coduri de airbag trebuie sa ma uit pentru un airbag pentru acel volan. Am comandat volanul si acum ma pregatesc de "amenda" cu airbagul...speram ca merge acest airbag.

    Mersi anticipat,
    Alin
     
  6. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Sincer, nu stiu codurile, dar:
    - volanul cumparat de tine nu este compatibil la comenzi cu A4 (nici pe B7 si nici pe B8 - asta vad ca ai in semnatura). Aceste este copatibil doar fizic. Adica poate fi montat pe coloana de directie a masinii.
    - comenzile functionale pe platforma B8 sunt cu butoanele din partea de sus cu o singura functie, nu cu doua cum sunt pe volanul aratat de tine.

    Ca si regula generala, pe A4 se potrivesc din punct de vedere functional volanele si airbagurile de pe A4, A5 si Q5. Celelalte volane nu au comenzile compatibile.


    Acum, in cazul tau eu vad asa:
    - sa schimbi comenzile de pe volan cu unele compatibile si sa achizitionezi un airbag compatibil (fizic) pe acel volan. Cred totusi ca si unul cu K ar merge dar nu pot baga mana in foc.


    Uite, asa ar trebui sa arate comenzile compatibile cu A4:
    Poti citi pe volanul tau ce cod are, mai precis ce litera are in cod. Cam aceeasi litera ar trebui sa o aiba si airbagul compatibil cu acesta.
     
    Ultima editare: 12 Mai 2014
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    alin_ice pentru volanul care l-ai cumparat iti trebuie codul 8R0 880 201N 6PS 08S - soul black sau echivalent cu acest cod. La noul volan achizitionat nu o sa functioneze tasta I-Nav. Trebuia sa cumperi volan cu mai putine taste superioare in partea dreapta sus adica doar tasta cu semnul pentru activare voce/comenzi vocale. Bafta.
     
    Ultima editare: 19 Feb 2015
  8. alin_ice

    alin_ice 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    ex A4 B7; A4 B8 ; A6 4G FL
    Multumesc de raspunsurile rapide , inca nu il cumparasem propiu-zis.
    Asa ca deocamdata o sa mai caut.
    @Mihai : Volanul este un A4B8 avant A4 B7 e fosta masina, ne-am intalnit la cateva intalniri de altfel.
    @Cristi : mersi , am reusit azi dimineata sa uit tel-ul acasa altfel te sunam sa te intreb direct :).
     
  9. Iceman80 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2,0 Tdi , 2008
    Ma poate ajuta cineva cu un cod de calculator de coloana/volan ?
    Din fabrica a venit fara comenzi si acum am montat un volan cu comenzi dar se pare ca am nevoie si de calculatorul de coloana/volan.
    Este posibil sa fie necesara si spira de volan ?
    Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Feb 2015
  10. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Ai nevoie de spira de volan 8K0953568F cu 12 pini daca ai si tempomat sau vrei sa pui, tu acum pe masina ai cu 6 pini? Mufa galbena de la volan ai bagat-o in spira? Ca teoretic mufa e cu 12 pini daca a venit cu volanul cu comenzi si spira ta fiind cu 6 pini, nu ai cum sa bagi mufa. Cablajul necesar este 8K0971589A.
    Sper sa nu gresesc, dar la B8 modulul 16 - steering wheel este efectiv spira de volan care are in ea un calculator ceva, deci nu cred ca exista calculator separat.
    Dupa ce schimbi spira sa nu uiti sa recalibrezi senzorul G85.
     
  11. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Ati avut probleme cu calibrarea senzorului unghi volan G85 ?
    Eu am incercat ieri cateva ore cu vcds original si cu VCP si nu am reusit. Imi da eroare ca ar fi defective dupa ce mi-a montat un mecanic alta caseta de directie. Nu am erori pe airbag, merg comenzile pe volan, claxonul, am valori la steering angle pe Sterring wheel, dar nu am valori pe acelasi senzor in ABS/Brakes... e tot timpul 0 (ala de pe canalul 05 cu security-ul de la steering wheel).
    A mai patit cineva asa ceva ?
     
  12. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Deci in prima poza cand vrei sa faci calibrarea si dai on/off/next iti da eroare? Stiu ca in a patra casuta trebuie sa apara OK. Aici zici ca vede unghiul?
    La ABS cred ca e normal sa apara 0 pentru ca nu e calibrat senzorul. Eroarea cu G85 deffective iti apare pe vcds pe modulul 16 la fault codes sau cand dai on/off/next sa calibrezi?
     
  13. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    Nu cumva a invartit de coloana volanul cand a montat caseta.... iar spira era la jumate.... si tu ai facut recalibrarea... dupa care nu mai vrea ?
     
  14. alizandru 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Avant, 2010, CAGA 143, multitronic 8+1, S-line, etc.
    Am nevoie de putin ajutor. Recent am observat la o franare brusca faptul ca volanul (coloana volan) are joc sus, jos, stanga dreapta, j mic, de 2-3 mm, dar f enervant. Indiferent de pozitia in care fixez volanul, el misca. E posibil sa fie nevoie sa desfac ceva sa strang unele suruburi?
     
  15. Tudor.r

    Tudor.r 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2013
    Locație:
    Iași
    Masina:
    ... Loading
    Va salut ! Masina in cauza A4 B8 2009 CAGA variant.
    Am aceeasi problema ca si colegul Iceman80.
    Am avut volan fara comenzi din fabrica, am luat un volan nou in 3 spite cu comenzi, l-am montat, s-a potrivit mufa, claxonul merge dar nu se aprind comenzile si nu functioneaza.
    Mentionez ca am tempomat !
    Pot rezolva problema cu spira cu acelasi cod postat mai sus de colegul KUL ?

    "Ai nevoie de spira de volan 8K0953568F cu 12 pini daca ai si tempomat sau vrei sa pui..."

    Multumesc !
     
  16. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Da, aia iti trebuie, tu probabil ai cu E la sfarsit.
     
  17. Tudor.r

    Tudor.r 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2013
    Locație:
    Iași
    Masina:
    ... Loading
    Ok, dau drumu la comanda pt spira cu codul 8K0953568F, sper sa rezolv doar cu asta problema .
    Multumesc frumos pentru amabilitate si rapiditate !
    Ai din partea mea o shaworma cu de toate si un suc cand treci prin iasi !:)
     
  18. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    spira fizic nu era rupta. se pare ca nu a dat peste cap volanul cum banuiam.
    problema a fost ca a sudat o piulita pe un surub pe masina, fara sa ia borna jos si asa a reusit sa-mi "prajeasca" electronica de la spira volan.
    am rezolvat problema inlocuind-o....

    pentru viitor, daca aveti eroarea cu "Defective" sa nu incercati sa calibrati senzorul ca incercati degeaba. cand e decalibrat nu apare eroarea de "defective".
    dupa inlocuirea spirei eroarea era alta (valori implauzibile sau ceva de genu) si la primul click s-a calibrat si a dat ok, fara sa fac alte minuni sau ture cu masina cum e la bmw de exemplu.
     
  19. QUATTROINELE 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6c7 2.0tdi 177cp
    Daca am volan 4 spite cu comenzi si doresc inlocuirea cu unul 3 spite tot cu comenzi(practic doresc sa inlocuiesc volanele intre ele la doua a4b8 de ani diferiti) mai e nevoie de vreo codare? sau daca unul are tempomat si celalalt nu e nevoie de schimbat altceva? multumesc.
     
  20. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Volanul in sine nu are tempomat. Manetele sunt cu tempomat sau fara. Deci poti schimba valanele intre ele fara alte codari, cu conditia sa aiba aceleasi caracteristici(comenzi, padele)
     

Distribuie pagina asta