1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan si/sau Airbag volan la Audi Q3 - inlocuire volan - probleme diverse

Discuție în 'Audi Q3' creată de Stefan9995, 4 Mai 2019.

  1. Stefan9995 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi Q3, 2.0 TDI,150 PS, 2015
    Salut. As vrea sa trec la volanul in 3 spite sline. Am găsit un volan de a6(aceleasi comenzi). Stiti daca se potriveste pe q3,plug and play? Am atasat si poza cu volanul de pe masina si cel in 3 spite.Mersi !
     
  2. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Atâta lume a schimbat volanele, chiar n-ai gasit rezolvare ? Cel trapezoidal are airbag dual stage, cel rotund nustiu. Trebuie schimbați ceva pini sa iti meargă comenzile. PS. Nimic pe lumea asta nu este plug and play :)
     
    atti206 apreciază asta.
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Stefan citeste toate topicurile despre volane existente pe forum in toate ariile pentru ca sa inveti.
     
  4. Stefan9995 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi Q3, 2.0 TDI,150 PS, 2015
    Am tot cautat ,dar nu am gasit nimic exact si am zis că poate a facut cineva trecerea la q3. Mersi frumos
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu e ceva particular la masina ta. Este la fel ca la A6 C7, A4 B9 si B8 si asa mai departe
     
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Salutare,
    Am schimbat volanul clasic fara comenzi cu altul tesit si comenzi. Ca sa le pot activa am inteles ca trebuie sa am Gatewey hight. Pe masina am 8U0907468AP, dar nu stiu de care este. Cineva ma poate ajuta cu ce trebuie facut ? Este un Q3 2015.

    P.S.:

    Am reusit sa dau de aceasta informatie.

    Modificați comenzile volanului și regulatorul de viteză: De ce avem nevoie ?

    1. Unitatea de control 16 al volanului, care acceptă atât comenzile volanului, cât și controlul de viteză, (verificați dacă a voastra le acceptă http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions)
    2. Comutator de lumină cu functia de pilot automat
    3. Comenzi ale volanului
    4. Cablu airbag cu conexiune pentru comenzile volanului

    Odată asamblate, am făcut următoarele modificări VAG:

    01-Motor -> codare -> Asistență de codificare lungă -> bifați Byte 05 / Bit 4

    16-Volan -> codare -> Asistență de codare lungă -> Schimbați codul de la 1184004000 la 1184204000
    După aceste codificări, comenzile precum computerul de bord și pilotul automat au funcționat, dar tot ceea ce controlează radioul nu a dat semne de viață. S-a rezolvat astfel:

    5-F -> codare -> Asistență de codare lungă -> Schimbați perechea a zecea, valoarea de la 02 la 23
    Cred că această ultimă codare funcționează doar pentru concertele radio RMC.

    TOTUL FUNCȚIONEAZĂ.

    P.S.:

    Unitatea de control 16 este mai bine să o cumpărați nouă sau de la persoane cunoscute, cel pe care l-am cumpărat folosit are un senzor de unghi de direcție defect și aștept sosirea noii unități de control.
     

Distribuie pagina asta