1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volane compatibile si inlocuire Volan si Comenzi Volan la Audi A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Baracuda, 4 Noi 2008.

  1. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
    Ai bagat vreun CD facut de tine in cd player? Daca da, scoate-l afara si incearca din nou comenzile. Da-i restart la MMI, incearca din nou comenzile. Daca nici atunci nu merg trebuie sa refaci codajul volanului si restart MMI dupa aia.

    http://i68.servimg.com/u/f68/09/01/25/62/dsc_0639.jpg
     
  2. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Salut.
    Ma tot contrazic cu cineva.
    Ma "impinge" sa iau niste butoane de volan cu nichel (de la facelift), pentru a inlocui butoanele…normale, ca sa spun asa.
    Eu din poze spun ca nu vin, el spun ca daca se insista, da.
    Au partea aia mai groasa de nichel, pe care nu o vad sa "vina" in locasul butoanelor fara nichel, nu ?
    Multumesc. IMG_20160202_182147_280.JPG $_1.JPG
     
    Istvan88 apreciază asta.
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se potrivesc cele cromate chiar daca tu crezi ca nu intra in locul celor simple. Eu am facut modificarea asta la multe volane. Bafta.
     
    Matey2015 apreciază asta.
  4. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Sar'na… :) Eram sceptic, desi ma tenteaza.
    Acu' trebuie sa dau si o bere. Am pierdut "prinsoarea".
    Ti-as si tie acum, dar vedem noi cum facem. :)
     
  5. taz quattro

    taz quattro 6th Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Constanța / Aosta - Italia
    Masina:
    A6 C6 3.0tdi Quattro 165 kw/ex A6 C6 3.0tdi quattro 166 kw sline pachet s6/ex. A4 B6 2.5tdi quattro
    Daca folosesc cablajul original de la A6 C6 (4F) pe volan de TTRS tot mai trebuie sa schimb pini de la mufa ?
     
  6. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
    Nu mai trebuie. Dar problema e ca nu il poti folosi daca volanul de A6 este in 3 ori 4 spite si cel de TTRS este tesit. Nu potrivesc mufele ce intra in airbag si nici se adapteaza din cate stiu eu.
     
  7. deeJayOg

    deeJayOg 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    EX: A6 C6, 2.0 136CP DPF (CAGB), 2010
    Volanul din primul atașament (A4 B8 pre facelift) S-Line 3 spițe, airbag, merge fără bătăi de cap în locul unuia de pe A6 4F Facelift cu 4 spițe, cu exact aceleași comenzi? Vreau să cumpăr unul dar să fiu sigur că nu fac prostie. :) Al meu e cel cu 4 spițe, din al doilea atașament.

    Din ce văd în topic, proporție de 90% ce e A4 B8 non facelift se potrivește la A6 4F facelift, fiind din aproape aceeași perioadă 2009-2011. Tipul a zis că nu are mufele de la airbag, dar că s-ar potrivi ale mele.
     
    Istvan88 apreciază asta.
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Merge fara probleme.
     
    deeJayOg apreciază asta.
  9. taz quattro

    taz quattro 6th Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Constanța / Aosta - Italia
    Masina:
    A6 C6 3.0tdi Quattro 165 kw/ex A6 C6 3.0tdi quattro 166 kw sline pachet s6/ex. A4 B6 2.5tdi quattro
    Deci trebuie sa fac modifica la mufa si sa mut pini ? Dar pini de la padelle sunt la fel ?
     
  10. taz quattro

    taz quattro 6th Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Constanța / Aosta - Italia
    Masina:
    A6 C6 3.0tdi Quattro 165 kw/ex A6 C6 3.0tdi quattro 166 kw sline pachet s6/ex. A4 B6 2.5tdi quattro
    [​IMG] eu il am pe asta si trebuie sa il pun in locul la al meu care are comenzi si palete si 4 spite deci trebuie sa modific doar mufa corect ?
     
  11. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
    Trebuie sa modifici doar mufa, cu paletele nu ai treaba, nici cu mufa de la comenzi. Doar pini in mufa galbena trebuie inversati, daca aceasta mufa galbena nu este combinata cu mov. Mov este pentru A6 4F, Q7, A4 B7 si A8 D3 din cate stiu eu.
    A5, S5, RS5, Q5 au galbena cu verde. A3, S3, RS3, TTs si TTRS au galbena cu portocaliu. La toate trebuie modificati pinii ca sa potriveasca pe A6.
     
  12. deeJayOg

    deeJayOg 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    EX: A6 C6, 2.0 136CP DPF (CAGB), 2010
    If it helps. Am făcut upgrade la varianta asta de volan S-Line; a fost aproape plug & play. Practic aveam aceleași comenzi (cele cu "cap"-ul ăla pentru Voice Commands), probabil de aici așa ușor.
    Doar astupată una din găurile noului volan + mufa micșorată la acei pini. Nu m-am băgat, că sunt atehnic - a făcut colegul Geo modificarea :)

    PS. Irelevant...dar așa ca idee: volanul este nou nouț :D - parcă am altă mașină acum
     
    Ultima editare: 15 Feb 2016
  13. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Rog si eu un binevoitor, sa-mi spuna eventul pe PM (daca se considera ca fiind lipsit de importanta), ce trebuie sa am in vedere la inlocuirea grupurilor de butoane de pe volan ?
    Le-am postat mai sus.
    Vreau sa le inlocuiesc cu varianta nichelata si poate o pot face eu. Dar mi-e frica sa nu rup/zgarai ceva.
    Cum se scot cele existente pe volan ? Doar asa, cu o surubelnita ?
    Trebuie data jos partea din mijloc ? Nici aia nu stiu cum se da jos. :)
    Multumesc.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca esti in Bucuresti te ajut eu si ti le schimb eu. Explicatii cauti cel mai bine pe youtube altfel trebuie sa scriem prea mult. Bafta.
     
  15. lucian190

    lucian190 Silver Member

    Înscris:
    26 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A8 - 4H / D4 / 3.0 QUATTRO 250 cp. TDI 2012 cod motor CDTA
    Salutare domnilor,
    Am rugamintea cand se poate sa-mi spuna si mie cineva care ar fi codul/codurile pentru un airbag care sa potriveasca la un volan ce are codul 8P0419091 EB WUG.
    Multumesc anticipat pentru ajutor.
     
  16. bordea .ciprian

    bordea .ciprian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2016
    Locație:
    PIATRA NEAMT
    Masina:
    audi a6 2.0 blb 2004
    Salut,
    Ma poate ajuta si pe mine cineva sa reactivez comenzile de la volan ?
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ar ajuta niste detalii, daca au mers inainte, daca ai lucrat ceva la masina si nu mai merg acum, daca ai in locuit volanul cu unul cu comenzi, etc.
     
    DanGheTepuse apreciază asta.
  18. andreiiii 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2016
    Locație:
    romania
    Masina:
    audi a6
    Salut,
    Ma poate ajuta si pe mine cineva amabil ? Mi-am luat un volan de audi TT 8J si vreau sa il pun pe un A6 C6 (4F). Problema e la mine la mufa de la airbag: cum pot sa o modific sau exista ceva cablaj special pentru airbag de TT si mufa principala direct de A6 C6 (4F) ? ori daca e cazul asa vrea un cod de pe o spirala de airbag pentru un A6 C6 (4F) dar in care sa se potriveasca mufa de audi TT 8J.
    Va multumesc frumos.
     
  19. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
    Exact pagina 1, modifici pozitia firelor in mufa.
     
  20. andreiiii 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2016
    Locație:
    romania
    Masina:
    audi a6
    Mersi, volanul meu este de Audi TT 8J cu comenzi si padele. Este necesar un anumit cablaj pentru padele ? Care le am eu au terminati F si auzeam ca trebuie cu H ?
     

Distribuie pagina asta