1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vopsea elemente caroserie la A5 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de Phantom Black, 22 Ian 2008.

  1. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    Probabil a dat cu scarita de ti-a indoit-o.

    A mea este un gri-bleo (akoya silver) si ma declar multumit de cum rezista dupa spalare, insa ma confrunt cu alta problema. Fostul proprietar o spala de minim 2 ori pe saptamana si o mai si tinea peste noapte intr-o spalatorie ( la adapost), daaar, de la atata umezeala am la ramele geamurilor de pe stanga umflate de rugina, asadar rugina s-a umflat sub cauciuc, deasemenea bandourile usilor (alea din partea de jos) au rugina in ele, sa nu mai zic ca pe la aripi mi-a mai sarit vopseaua. In fiecare primavara am sesiune de retusuri ale vopselei.
     
  2. r-audi 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A5
    Salutari! Am un A5 din 2014, gri cu grila neagra. M am trezit intr o zi, dupa ce am dus masina la spalat, ca mi s a decojit grila fata, mai exact, in zona de suport a cerculetelor. Nu mi a venit sa cred! M am uitat de aproape si practic se decojeste pelicula cauciucata sau siliconata ce o fi, de pe grila. In alte zone mi au aparut niste brobonele si sigur o sa se rupa si alea. Stiti cumva care e motivul? Si cam care ar putea fi rezolvarea? Mersi!
     
  3. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Salut!

    Dupa cativa ani de frustrari prin spalatorii, m-am decis sa nu mai sterg masina deloc dupa spalare. Arata mult mai bine si isi pastreaza luciul. Ce am mai constatat, ca dupa spalarile de cartier, in special in Bucuresti, masina nu este de fapt curata 100% si toata mizeria ramasa se ia in carpa de la spalatorie si zgarie toata vopseaua.Dupa 10 spalari deja se vad dungi in soare de la carpe. Dupa 100, deja vopseaua nu mai are luciu deloc si este matuita.

    Am avut pana acum 1 masina alba si 3 gri. Nu mi se pare gri-ul greu de intretinut dar nici nu e vreo super-culoare. Ce se mai poate face, sa comandati carpe de sters din microfibra si le tineti in portbagaj. Dupa fiecare stergere a masinii, le puneti la masina de spalat de acasa si asa se mai remediaza din problema cu conditia sa fie spalata masina foarte foarte bine.

    Ar mai fi solutia foliei transparente ce se regenereaza la caldura dpdv al zgarieturilor, dar nu am avut si mi se pare scumpa.
     

Distribuie pagina asta