1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vopsire cu PlastiDip

Discuție în 'Exterior' creată de Sergiu.Romanessi, 9 Sep 2013.

  1. Sergiu.Romanessi

    Sergiu.Romanessi Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2010
    Locație:
    Bistrita, Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 120 hp 2009, Audi A3 8p, Ford Fiesta 1.6tdci 2010
  2. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    E calumea dar cat crezi ca rezista ? Si ce garantie ai ca nu ti`o ' jumuleste ' cineva ?
     
  3. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Merge in tarile unde nu exista iarna .. la noi nu cred ca rezista mai mult de 1 an cu darnicie
     
  4. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Intr`adevar ..Te duci si tu la munte cu masinuta si la cata sare si nisip dau astia pe drumurile noastre.. la prima spalare s`ar putea sa se exfolieze..
     
    Ultima editare: 12 Sep 2013
  5. bh99mes

    bh99mes 5th Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2010
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 avant 1.9 AFN 1997
    hai sa zicem ca daca nu e extrem de scump, se merita chiar si pentru un sezon. DAR oare cand se exfolieaza, cum se comporta??? se poate da jos usor si uniform, sau oare cum? cred ca asta ar fi cea mai interesanta parte hm?
     
  6. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
  7. eim_mada

    eim_mada 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Peugeot 508 GT 2020, 1.6 225cp, 8AT / Honda Civic Sport+ 2020, 1.5 182cp, MT
    Arata interesant, a aparut si in Romania?
     
  8. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    Este si in Romania de vanzare cu pret pe masura peste tara de origine evident, ca si smartphoneurile :))
    E ceva de genu 60+ lei pe un spray de 250ml care ajunge la o janta, 3-4 straturi, cat e necesar sa tina bine. Totusi la pretul asta tind sa cred ca inca e mai rentabil cu o vopsire, una de calitate, macar stii ca tine mult mai mult.
     
  9. Sergiu.Romanessi

    Sergiu.Romanessi Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2010
    Locație:
    Bistrita, Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 120 hp 2009, Audi A3 8p, Ford Fiesta 1.6tdci 2010
    Eu am vazut pe ebay.de kit de jante, adica 4 spray-uri cu ~40 de euro. Eu mi-am cumparat unul cu 9 Euro cu care am facut rama de la grila fata. Sa vedem daca si tine
     
  10. ToonKing 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2013
    Locație:
    Mures
    Masina:
    A4 , 1.8T, 2004
    Eu am vopsit elementele de crom in negru cu PlastiDip. arata bine si tine. Si cel mai fain, cand te plictisesti doar il scoti ca o plasture :) .

    bun produs.
     
  11. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Pana la urma si-a facut cineva masina cu asa ceva...ma bate gandul sa o fac si pe a mea..sa-i schimb un pic look.ul Sepang Blue(nu de alta dar deja este plina de urmele ''civilizatie'' automobilistice romane,si credeti-ma innebunesc cand ma iut la ea..ce frumoasa era,si acum...)
    Am cautat pe net..pe forumurile externe lumea vorbeste..de la cei multumiti pana la cei care aproape cu spaclu le-au dat jos(in acest caz cred ca este valabila regula primesti ceea ce platesti)..dar la noi lipsesc info de la cei care au facut,pe propria lor masina sau care fac asa ceva..si de asta m-am gandit sa inviez acest topic
    Am gasit doua firme..Braila..si Cluj..preturi peste 2000 lei...deci de mai pui inca atat ai a revopsire totala..de asta sunt in oarecare dilema..cineva a fost la drag race la turda si a vazut masina facuta de cei din Braila(un seria 3)desfoliata de plastidip de 7 ani..este sau nu este adevarat nu stiu..
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Vrajeala, plastidip nu rezista pe masina 7 ani, in niciun caz nici macar 2 in Romania, doar sa fi fost masina de expozitie.
    Personal am vazut un seria 3 (E46) adus din Anglia de un prieten, era vopsit negru mat cu plastidip de cateva luni, vopseaua se prezenta inca bine, mici zgarieturi ici colo, dupa alte 3-4 luni in Romania, a dat-o jos de tot ca se facuse deja prea inestetic.
     
  13. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Eu am vopsit cu spay full-dip carcasa care acopera motorul si carcasele oglinzilor.Pot sa va spun ca este un produs excelent,dureaza mult,se comporta excelent la temperaturi mari,cum este cazul carcasei motorului iar carcasele oglinzilor nu au suferit absolut deloc la spalarile in spalatoriile automatice(cele cu perii)care sunt aici in Spania.
    Si asta dupa un an de cind au fost vopsite
    M-a gindesc si la vinilar toata masina,arata si rezista foarte bine si atelierele unde se face asta aici dau 5 ani garantie pe lucrarea facuta.
    Treaba este ca pentru masina mea,un a6 avant pretul este undeva intre 1800 si 2000 de euro in functie de materialul folosit
     
    Ultima editare: 17 Iun 2015
  14. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Cade proiectul..am citi si am intrebat si decizia mea este ca renunt...in primul rand pentru ca se vopseste doar partea exterioara,deci ceea ce se vede(ca si la infoliere)si mi se pare tiganeala si dupa spusele celor car au avut sau au vazut se gazeaza forte multe parti care ulterior nu vor fi acoperite
    Si in al doilea rand,multi care au avut de a face cu asa ceva la maxim un an trebuia o 'reimprospatare' si gramada de griji cu acest plastidip
    Deci bag banii in altceva ;)
     
  15. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Un pret pentru o lucrare ajunge cat o vopsire integrala
    Sunt curios cati ati platit acest pret si care a fost factura finala
     
  16. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Mi-am vopsit rulota saptamana trecuta cu plastidip si va spun ca sunt foarte multumit.Am ales varianta asta pentru izolare,un prieten in Tm se ocupa cu asa ceva.La inceput am fost tare neancrezator,dar apoi vazand masina dupa masina ii contrazic pe carcotasi...chiar rezista si la frig si la jet de apa si la usoare zgarieturi;)Se poate aplica si un lac pentru protectie ulterior.Pe rulota au intrat materiale cam de 500e,aprox,40 litri vopsea diluata in 6/7 straturi:)
     
  17. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    40 de litrii Cristi mi se par enorm
    Cati intra la un autoturism normal?
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pe net am vazut ca un spray de 400 ml este suficient pentru doua jante, date in 5-6 maini. La o masina cred ca sunt suficienti 15-20 kg. ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Oct 2015
  19. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    MarianMaxx trebuue sa te contrazic.Iti spun din propia experienta ca un spray de 400 ml nu este suficient pentru doua jenti cum spui tu.
    In schimb cantitatea pentru un a6 avant ca al neu este cea pe care ai pus-o tu.
     
  20. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Sunt invitat sambata la o demonstratie de vopsire cu Plasti Dip. Daca reusesc sa imi fac timp, o sa dau o fuga sa vad live ce anume presupune. Masina este a unui prieten deci o sa o "am in ochi" de-a lungul timpului sa vedem cum se pastreaza
     

Distribuie pagina asta