1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vopsirea Etrierelor

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de LevY, 27 Mai 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. radu82

    radu82 4th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 ALT 2002
    ok si pe urma sa pui poze sa vedem cum a iesit
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
  3. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Mersi pt link cata !
     
  4. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Eu am luat kitul de vopsit etriere de la Foliatec pana in 100 ron(vreo 95 ron parca)de la Augsburg. Foarte important este sa nu mergeti cu masina vreo 14 ore pt a nu intra pilitura de la placute in vopsea.
     
  5. radu82

    radu82 4th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 ALT 2002
    pai cam asta e pretul , probail in functie de cursul Euro si de discounturile care le au ei de la furnizori...oricum vopseaua e belea..si asta am recomandat si eu cel putin 12 ore sa nu mergeti cu masina si eventual sa fie si frumos afara ca sa se usuce cum trebuie sa nu apara urme
     
  6. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Am o nunta in wekeend acuma ... cum termin ... imi iau vopseaua si ma apuc de treaba ... :)
     
  7. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    si eu am jante tot ca ale tale levy si am vopsit etrierele in rosu.se vede destul de bine.pun o poza poater iti faci cat de cat o parere
     
  8. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    :) Se vede super .... :)

    Numai ca m`am hotarat sa le fac albastre ! :p

    Mersi pt poza !
     
  9. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
  10. cristianmcz

    cristianmcz 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2009
    Locație:
    Petrosani/Cluj
    Masina:
    Audi S3 2.0TFSi 2007, A6 3.0TDI 2005
    masina find albastra eu zic ca ar merge si portocaliu acum depinde si de ce albastru e si de gusturi :D
     
  11. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Imi pare rau sa va dezamagesc, dar vopseaua ai la pensula nu e asa buna, chiar daca e scumpa. Va spun din experienta (nu din auzite) ca se cojeste in timp.

    Se gaseste intr-adevar vopsea special pt etrieri, la 25 - 30 ron in Vitan si unele magazine de piese auto. Pentru siguranta ca ajunge fara emotii e mai bine sa luati 2 spray-uri.

    Curatarea se face cu bormasina, cu porie de sarma rotunda (care se prinde direct in mandrina). Trebuie curatat foarte bine inainte, dupa care sters cu o carpa cu diluant pentru degresare. Nu e suficient perie de sarma manuala sau smirghel.

    Se vopseste pe masina. Nu e nevoie de dat etrierul jos, dar ar fi bine sa izolati cat mai bine restul subanasamblelor.

    A..... si eu le-am facut alabastru deschis, pentru ca nu are prea multa lume.:p
     
  12. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Pai nici eu nu sunt sigur daca sa imi iau foliatec ... am sunat la un magazin .. mi`a spus ca a avut si o sa mai aduca ... dar imi scapa numele acuma .. multicolor sau nu stiu cum dreaq .. a zis ca e pentru etriere ...
    Astept pana sapt viitoare cand a zis ca e posibil sa aduca si apoi ma hotarasc !
     
  13. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Duplicolor se cheama. Eu sunt foarte multumit.
     
  14. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Asa duplicolor ! Pai si baiatu asta de la magazin spunea ca e foarte buna vopseaua .... Sper sa si aduca acum .. si daca e si avantajos la pret ... iau duplicolor ... numai sa gasesc un albastru deschis ... :)
     
  15. filalucian

    filalucian Platinum Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 1.8t B5 1997
    eu ma gandeam la un portocaliu,si a mea este albastru inchis,si mi se pare ca e singura culoare mai aprinsa cu care se potriveste!Sa puneti ceva poze daca le faceti albastre deschis;)
     
  16. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Eu am facut ceva in photoshop ... iese mult mai bine cu ele albastru deschis ...

    As vrea si dopurile la prezoane sa le fac tot cu aceeasi culoare ! dar o sa vad pe parcurs !
     
  17. radu82

    radu82 4th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 ALT 2002
    nu stiu de ce zici tu ca nu e buna..eu am asa ceva si am vazut si altelee facute cu duplicolor si erau sarite, eu cred ca secretul sta foarte mult si cat de bine le cureti inainte de vopsire ca sa adere....eu unul am vopsea foliatec si cand le spal sunt ca in prima zi cand l-am vopsit...si-a pastrat luciul si uniformitatea...acuma fiecare cum cred plus ca la spray daca nu sti foarte bine sa dai risti sa iti gasezezi masin plus ca vopseau la spray e mult mai subtire si iar revin daca nu sti sa dai in straturi subtiri...o sa inceapa sa picure ....nici eu nu am vrut sa imi iau in prima instanta foliatec dar dupa ce m-am documentat si am citi mai multe forumuri eu vazut mult mai multe pareri pro decat contra...plus ti-am zis eu am vazut la un vecin pe un opel vectra si l-a facut cu duplicolor...si zici acuma ca a dat cu jmirghel pe ele la cat de sarita e vopseaua..
     
  18. aryes13 Guest

    Eu am vopsit etrierele la G4 cu spray Duplicolor, acum vreo 3 ani.
    Arata la fel si acum si nu s-a cojit vopseaua deloc. :hi:
     
  19. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    ARyes pai si u ce recomanzi ?! Duplicolor sau Foliatec ?! Stiu pana acum ca Foliatecu ma costa 1o5 ron plus curieru !
     
  20. aryes13 Guest

    Daca e curat si degresat etrierul poate fi vopsit fara probleme cu Duplicolor.
    Eu am folosit 4 spray-uri la toate rotile si am dat de trei ori pe fiecare etrier.
    Dupa fiecare data am lasat etrierul sa se usuce cam... 30 minute si apoi am dat iarasi si tot asa...
    Vopseaua e aceeasi si astazi, exceptand deteriorarea datorata timpului (peste 3 ani).
    4 spray-uri Duplicolor = cca. 40 lei
    1 Foliatec = peste 100 lei
    Socoteala o face fiecare, dar tineti minte ca o vorba din batrani spune ca: domnia si prostia se platesc... :hi:
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Iun 2009
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta