Vopsirea Etrierelor

Discuție în 'How-to' creată de LevY, 27 Mai 2009.

1. Cy_Russ

Cy_Russ 3rd Gear Member

Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    Multumesc tuturor ptr. Sfaturi!;)
    Am sa ma hotarasc intr-un final si dupa ce le vopsesc voi posta rezultatul. As mai avea insa o intrebare ptr. cei ce au mai folosit Foliatec. In cazul in care ii vopsesc cu aceasta vopsea dar la final nu sunt multumit de cum arata, exita posibilitatea de a le "decolora" si revopsi in alta culoare tot de la ei? sau vopseaua este foarte buna si rezistenta si e atat de complicat (necesita ceva substanta speciala ptr. indepartare) sa ii decolorez incat mai bine iau alti etrieri pe care sa ii vopsesc?

2. calintes

calintes Bronze Member

Locație:
    Reghin
    Masina:
    Audi A6 3.0TDI quattro
    Nu iti fa probleme,ar fi bine sa fie chiar atat de rezistenta cum crezi tu,insa cu o perie de sarma rotativa montata pe un flex le cureti relativ usor.:p

3. Cy_Russ

Cy_Russ 3rd Gear Member

Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
  4. 22LXO

22LXO 2nd Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    BMW E90 320d
    Pentru cei din Timis, nu trebuie sa comandati vopseaua de pe net sa mai platiti si transportul...la Lugoj este cineva care aduce vopsea Foliatec -0722179378. Eu de la el mi am luat si recomand. Pret 100 lei kitul. Cel mai ieftin am gasit pe net la 125 lei la care se adauga transp 30-40 lei. Recomand!

5. Hbogdy 1st Gear Member

Locație:
    timisoara
    Masina:
    A4, 1.9Tdi, 2004
    Salutare colegi. Intervin si eu cu o serie de intrebari legate de vopsirea etrierilor. As vrea sa fac si eu aceasta operatiune. Da, sunt convins ca cea mai sanatoasa este vopsirea electrostatica dar as vrea sa stiu informativ unele lucruri legat de vopsirea manuala. Cum ar fi: care e modalitatea cea mai ok de curatare si degresare? (Mentionez ca vreau sa vopsesc si butucul nu doar etrierii) adica am auzit tot felu de variante, unii spun cu diluant, altii spun ca nu e bun diluantul pt ca contine ulei si intrun posibil contact cu elemente din cauciuc, diluantul este nociv. Alte variante am mai auzit cu benzina, cu alcool etilic, sau cu solutie de curatat frane. Care este pana la urma cea mai sanatoasa varianta? Si tot legat de curatare, cu ce e mai bine sa ii pregatesc? Este de ajuns o curatare cu o perie de sarma sau este indicat sa folosesc un smirghel de o anumkta granulatie? Si daca da, care este aceea?

6. ovidiutm

ovidiutm Moderator Staff Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Indiscutabil cea mai buna varianta este sa ii sablezi.
    Nu doar ca ii cureti dar faci si legatura chimica pentru vopseaua ce vine.

7. Iasmin90

Iasmin90 3rd Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 C6 ,2.0 TDI CAGB,2009
    Hello,

Guys pentru masina mea ce culoare recomandati sa fac etrierii?eu ma gandeam de la Foliatec Carbon Metalic sau Foliatec Grey Metalic sau pur si simplu negre.
    Astept opinia voastra!

8. ovidiutm

ovidiutm Moderator Staff Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu as merge pe carbon metalic.

Distribuie pagina asta