1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Webasto sau Eberspacher - Incalzire stationara independenta la A4 B6 - montare ulterioara

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de iustin, 28 Dec 2009.

  1. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Am impresia totusi ca mai mult m-as lega la cap, cu atat mai mult cu cat timpul disponibil de alocat pentru diverse la masina (in afara de service, cand e cazul) este extrem de limitat... Oricum sper ca pana iarna viitoare sa apuc sa o schimb, si atunci o sa caut ceva care sa atinga toate punctele importante. Bineinteles, raman la Audi, nu m-as mai da cu altceva...
     
  2. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Salut baieti,

    Ma puteti ajuta va rog cu reperele (doar furtunele) de care as avea nevoie pt a monta incalzirea stationara din link ul de mai jos?
    Din pacate nu am masina cu mine pt a vedea cum arata traseul fara incalzirea stationara, astfel sa vad ce furtune sunt necesare fata de ce am eu acum.

    https://audi.7zap.com/en/rdw/audi+a4+avant/a4/2003-249/2/261-261032/
     
    Ultima editare: 10 Feb 2018
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Posibil sa ai nevoie de toate furtunele alea din imagine, ca sa faci "legaturile" cu circuitul fara incalzire stationara din pdf.
     
    waf apreciază asta.
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ce faina masina ai nucu, o cumpar eu cand o vinzi! :) Stii ca am o slabiciune pentru culoarea verde!
    waf, nu e buna schema lui nucu, e buna aia din linkul tau.
    Ti-am dat serie de sasiu de la o masina de-a mea cu sirocou.
    BTW, iti trebuie si alt vas de expansiune.
     
  5. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Ovidiu, schema atasata de Nucu este aferenta unei masini fara webasto. El a atasat-o ca sa-mi dau seama ce piese mi-ar trebui din schema mea (ca sa stiu ce sa cumpar).

    Am inceput sa comand piese, dar cred ca ma opresc :(

    Sunt foarte multe elemente pe care nu le gasesti decat noi (in dezmembrari 99% nu gasesti, ori nu gasesc datorita modelului destul de rar, ori aia scot doar piesele mari si restul le taie..etc): furtune, acum mi-ai spus si de vas, antena, telecomanda, telestarter, buton, cablaj, pompa..etc

    Practic se gaseste de cumparat ceva mai usor doar unitatea centrala (si aici mai mult ca sigur trebuie facuta revizia: bujia + set reparatie incalzire stationara )dar restul pieselor nu le gasesti.
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    N-o vand nici s-o vrei ! SÂC ! :)
     
    ovidiutm apreciază asta.
  7. Alexandru Ilea

    Alexandru Ilea 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2017
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A4 1.9 TDI quattro 2004
    Salutare,
    Am gasit si eu un sistem de incalzire stationara pe un B6 2.5 tdi cu telecomanda in dezmembrari dar ... cand am citit topicul si vad ce complicat este cred ca renunt la idee. Trebuie si pompa pe rezervor si toate furtunurile luate noi si nu cred ca merita afacerea.
    Intrebarea mea este: a montat cineva un alt sistem AM clasic doar cu aer cald pe masina ?
    Am vazut sisteme complete la 150 dolari cu telecomanda cu tot ce trebuie.
    Ca idee unde ar trebui montat oare incape sub scaunul soferului ? Binenteles ca ar trebui facuta gaura in caroserie pentru conducta de fum.
    Ca idee despre asa ceva este vorba: https://www.aliexpress.com/item/400...chweb0_0,searchweb201602_8,searchweb201603_53
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Glumesti daca vrei sa bagi ala sub scaunul soferului, sa iei foc doar sau sa te asfixiezi.

    Oare ai vazut ca are ca si dimensiune jumatate dintr-un calorifer cu 10 elementi ? E gigant.
    E imposibil de montat in compartimentul motor, doar in portbagaj.

    Eu nu as pune asa ceva in masina decat daca ai Casco.
     
  9. Alexandru Ilea

    Alexandru Ilea 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2017
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A4 1.9 TDI quattro 2004
    Probabil ce ai pus in poza este ceva mai mare putin supra dimensionat.Dar sunt si kituri cu dimensiuni mai reduse ceva gen 34 * 11.5 * 11.5 cm, ceea ce nu ar fi exagerat ca marime.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poza este luata din feedback-ul cumparatorilor din link-ul pus de tine.
    Mai uita-te si tu la review-uri.
     
  11. Alexandru Ilea

    Alexandru Ilea 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2017
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A4 1.9 TDI quattro 2004
    Ai dreptate eu doar am dat ca exemplu acel link.Sunt si kituri mai mici insa mi-ar prinde bine niste idei pentru montaj.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu zic sa lasi balta chinezaria aia sa nu te vedem Doamne fereste pe la stiri.
    Sunt atatea firme ce monteaza Webasto\Eberspächer originale si calitative.
    Nu te juca cu motorina si cu noxele, sunt atatea cazuri.
     
    Alexandru Ilea apreciază asta.

Distribuie pagina asta