1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Zgomot in rulare - motor benzina - la A6 C5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de viper_blk, 28 Oct 2011.

  1. viper_blk

    viper_blk 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Braila
    Masina:
    In cautare de a6
    Salut, de ceva timp am un zgomot un auit continiu intre 75-100 la ora in orice viteza as fi, pana acum masina a fost vazuta de 2 mecanici unul mi-a zis ca este de la pompa de servo si altul de la cutie, S-a mai intalnit cineva cu problema asta? Eu sincer nu stiu de la ce se aude dar parca se aude din cutie. Masina are 216.00 de km a6 2.4i cutia este manuala.
     
  2. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    ce este ala "un auit" ? fa-ne sa intelegem.
     
  3. viper_blk

    viper_blk 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Braila
    Masina:
    In cautare de a6
    Nu stii ce e ala un auit... un zgomot uuuuuuuuuuuuuuuu care se aude incontinu :) Am uitat sa specific se aude doar cand accelerez usor sau o tin constant .
     
  4. Night Ryder

    Night Ryder 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A6 1.8T
    Daca nu se aude si cand sta pe loc sau cand virezi pe loc nu este pompa de servo.
     
  5. viper_blk

    viper_blk 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Braila
    Masina:
    In cautare de a6
    Chiar nu s-a lovit nimeni de problema asta? Chiar am nevoie de putin ajutor nici cei de la reprezentanta nu au putut sa imi zica exact de unde vine acel zgomot.
     
  6. bongdan

    bongdan 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2009
    Locație:
    Praga
    Masina:
    A4 Avant B8 2.0 TDI -- A6 Avant 1.8T 110kw, 2001 -- A4 1.9TDI 81kw 2000
    Eu m-am lovit de 2 probleme asemanatoare:

    1. Zgomot, huruit in mers la viteza peste 90 fier pe fier.

    Rezolvare : schimbat cauciucuri, erau de iarna care in general sunt mai zgomotoase dar nici asa... ( asta dupa ce am schimbat rulmentul de la roata si ma gandeam si la cutie :banghead: ) deci verifica cauciucurile.


    2. Se auzea un huruit fier pe fier pe la 90-110 si mai spre final si la viteza mica care daca miscam putin de volan disparea 1-2 secunde si daca puneam frana la fel disparea dar aparea la loc.

    Rezolvare : Nu stiu cum se numeste procesul dar au pilit putin din discurile de frana de pe fata si am schimbat placutele(din cauza lor s-a intamplat asta au fost facute dintr-un material prea dur si in loc sa se toceasca ele toceau discul care se deformase). Service-ul unde am facut treaba asta este NRG (Popesti-Leordeni) care il recomand se pricep si e loc tot timpu. Cost 60 lei.

    Astea le-am patit eu...sper sa te ajute. Verifica rotile inainte sa schimbi rulmenti etc. :hi:
     
  7. viper_blk

    viper_blk 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Braila
    Masina:
    In cautare de a6
    Rulmentii sunt ok, nu se aude de la cauciucuri ca doar ce le-am pus pe astea de iarna si zgomotul e la fel!
     
  8. octavianp 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2011
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A6 1.9 TDI 6 trepte,AVF,2004
    De mai bine de 6 luni am aproximativ aceeasi problema la A6, 1,9 TDI 6 trepte manuala, motor 131 CP : un uruit/tiuit usor la viteza mai mare de 30 km/h indiferent ca era bagata in viteza sau pe liber. Zgomotul creste in intensitate in functie de viteza masinii. Initial am crezut ca-s anvelopele! Le-am schimbat cu altele noi. Zgomotul...acelasi. Am schimbat apoi : discuri de frana,placute frana, rulmenti fata/spate. Concluzia : zgomotul persista.
    Schimbat si uleiul la cutie. La fel, desi ma asteptam ca sa dispara zgomotul, mergand ca premiza ca a pierdut ceva ulei si de aici problemele. Imediat dupa schimbul uleiului la cutie, am solicitat si o diagnosticare a cutiei. Mi s-a spus ca de aici provine zgomotul! Si, mai bine sa o schimb (cu una second) decat sa o repar ca posibil sa ma coste mai putin. Hmmmm...Adica sa pun una care peste cateva mii de km sa faca la fel? Nuuuu. Am cautat prin CE, cutii de viteze. Ca idee, pentru cei interesati : o cutie reconditionata cu 6 luni garantie, de la 600 euro + TVA (in sus) + cutie la schimb + transport expediere + transport adus cutia in RO + manopera demontare/montare. Peste 1200 de euro!
    Prea mult! Hai sa incerc o reparatie si in RO.
    Am sunat astazi la o firma specializata in reparatii cutii manuale si automate din Bucuresti, i-am explicat ce fel sa aude zgomotul si mi-au spus ca este vorba despre un rulment din cutie, reparatia ar dura 1-3 zile, in functie de tipul rulmentului (sunt vreo 3 modele) si costurile ar fi de cca 250-300 euro+TVA.
    Ramane sa va tin la curent cu reparatia si detalii referitoare la calitatea serviciilor oferite de service-ul respectiv.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Noi 2011
  9. viper_blk

    viper_blk 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Braila
    Masina:
    In cautare de a6
    Sper sa nu fie aceiasi problema....
     

Distribuie pagina asta