1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Zgomot si Trepidatii motor la A6 C5 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de marius78, 9 Mar 2008.

  1. marius78 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a4 tdi 2000 116cp
    trepidatii la peste 70-80 km/ora

    am si eu un audi a4 1.9 tdi, 116 cp din 2000 si am cam aceleasi probleme...
    la viteze de peste 70-80 km/ora masina trepideaza destul de tare, trepideaza si schimbatorul de viteze...problema o am cam de o saptamana....care ar putea fi cauza? daca ma puteti ajuta....
    va multumesc!
     
  2. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    exact problema asta o am si eu la un a6 cutie automata intre 60 si 70 trepideaza da culmea la mine dak accelerez numai trepideaza :| am auzit fel si fel de pareri dar la test nu da nimic cik ar putea fi de la cauciucuri sau discu de ambreaj cineva mai nou mia spus k ar putea fi regulatoru de relanti si toate astea misau intamplat de knd am schimbat un injector eu oricum cred k este de la discu de ambreaj bafta multa si imi pare rau k multa lume are problema asta dak mai aflati ceva spunetine si noua
     
  3. GTRs

    GTRs 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2008
    Locație:
    Neamț
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI,140 cp, 2006, motor BLB
    Buna! Si eu am avut aceeasi problema la un a4 1.9tdi,dar la mine a fost de vina discul de ambreaj,la mine trepida la 1800-2100 de ture in viteza a 4-a. Incercati sa schimbati kit ambreaj si cred ca nu o sa mai aveti probleme cu trepidatiile...
     
  4. timi 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6
    la mine se comporta ciudat, in relanti, merge foarte frumos, dar cateodata parca scade turatia motorului cu cateva ture si incepe sa se "dezechilibreze" si incepe sa trepideze masina, ce poate sa fie ?

    daca accelerez putin de tot isi revine, dar dupa o perioada nedeterminata, iara incepe sa trepideze...

    in schimb in mers nu se simte nimic, merge brici.
     
  5. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    e clar toti avem aceiasi problema discu de ambreiaj ;) care stie kt e kitu pt o cutie automata :-s :))
     
  6. timi 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6
    ok, dar eu am manual 5 trepte... la mine cum ramane ?:)
     
  7. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    :)pai discu de ambreiaj :| altceva eu zic k nu este...:|
     
  8. WALY

    WALY 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6,2.4-165cp.-2001
    Trepidatii usoare in mers

    A6-2001,2.4i-165cp
    In mers-putin turat, in rampa- am observat ca masina trepideaza usor dar nu tot timpul.Poate fii din cauza bujiilor sau al combustibilului?Ori e un senzor la motor-turatie????
    A mai intalnit cineva problema asta?
     
  9. Trochi_jr

    Trochi_jr 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2008
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi A6 1.8T
    salut...acum vreo 3 zile mi-am dus masina la service....sa imi schimb ambreajul.(disc placa rulment...tot)...si azi cand am primit masina...(eu am fost plecat si azi am primito)....imi trepideaza foarte tare la relanti...sa nu fii strans aia bine pe acolo la ambreaj...sa fie volanta....trepidatiile sunt constante...dupa 1200rpm dispar
     
  10. amegus 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    A6 1.9 2002 cod motor AWX + A4 2.5 TDI Quattro BDH
    Zgomot (uruit) in timpul mersului - motor diesel - cauze si rezolvari

    salut tuturor.am un a6 2002 tdi 1,9 si cand accelerez cam pe la 1800 de ture in orice treapta de viteva incepe sa se auda un zgomot,un sunet ca de rulment care ar avea joc sau ar fi spart.ceva idei?mersi mult eventualelor pareri
     
  11. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    esti sigur ca acesta este zgomotul? nu cumva se aude turbina si tie ti se pare a fi alceva? daca nu da mai multe detalii, din ce parte provine, daca se mai manifesta si alte probleme.
     
  12. amegus 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    A6 1.9 2002 cod motor AWX + A4 2.5 TDI Quattro BDH
    sigur asta e zgomotul.masina se comporta absolout normal.zgomotul e de le motor.idei?
     
  13. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    se aude cumva ca un ss-it ?
     
  14. amegus 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    A6 1.9 2002 cod motor AWX + A4 2.5 TDI Quattro BDH
    se aude un rulment care huruie dar cum am mentionat doar peste 1800 de ture

    sau cel putin eu asa zic .ca e rulment
     
  15. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Daca zgomotul este asemanator unei "horcaieli" eu cred ca vine de la turbina.
    Incearca o experienta: Trage frana de mana si accelereaza masina putin mai tare ca si cum ai vrea sa urci o bordura mai mare. In momentul in care apesi ambreajul ca sa decuplezi, la momentul revenirii motorului la relanti vezi daca se aude acelas zgomot. Daca e acela e sigur de la turbina.
    De obicei geometria variabila e aprope blocata si din acest motiv se aude asa. Se curata turbina si isi revine, asta daca turbina nu e prea uzata.

    Numai bine
     
  16. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Aud un zgomot la motor,dar nu stiu de unde vine;daca tu,care esti propietarul,nu esti in stare sa localizezi cu aproximitate din ce zona a motorului vine zgomotul,cum vrei ca noi in spatiu virtual sa-ti gasim pricina zgomotului?Genul asta de posturi mi se par absurde si lipsite de sens,ca sa nu-ti mai zic ca nu ai nici cea mai mica bunavointa sa incerci sa precizezi ce am spus mai sus,dar postezi repede dupa un ajutor care nici ala nu o sa vina concret cu genul asta de descriere.
     
  17. zoly 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a6 1.9tdi
    Salutari...aceeasi problema am avut-o si eu si era de la volanta,daca ai ambreiaj cu volanta dubla inseamna ca ala e...:beerchug:
     
  18. silkworm 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A8 D3 3.0 TDI 2005 (210CP), A6 C6 3.0 TDI Quattro 2006 (224CP), A6 C5 2.5 TDI Quattro 2002 (180CP)
    Da, am întâlnit eu problema, şi încă o mai am. Cam de vreo 7-8 luni îmi face aşa.

    Am deschis câteva thread-uri pe diverse forum-uri şi majoritatea zic că ar fi de la turbină, mai ales dacă motorul ar fi fost "tunărit"... ceea ce nu e cazul la mine.

    Cei de la reprezentanţă au propus diverse soluţii, de la c.u.r.ăţarea injectoarelor (soluţie pusă în practică dar fără rezultat pentru problema dată), până la schimbarea uleiului la cutie (soluţie nepusă în practică încă).

    Ia vezi, nu cumva trepidaţiile apar la 1800 rpm?
     
    Ultima editare: 13 Iun 2009
  19. WALY

    WALY 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6,2.4-165cp.-2001
    Ai dreptate,trepideaza in jur de 1800.Cunoste cineva cum se rezolva problema?
     
  20. Audi-Quattro

    Audi-Quattro 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Audi A6 1.8T 150 CP
    Ajutor asa face si la mine de 4 zile nu pot sa merg mormal prin oras ma impinge brusc inainte si pot sa tamponez un automobil din urma ,apas accelaratorul si nu se intimpla nimic apoi zmulge si nu se ea viteza.????????
     

Distribuie pagina asta