1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Zgomot/Suierat de vant la geamuri A5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de AndrOR, 14 Apr 2013.

  1. AndrOR 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2012
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    audi A5 sportback
    Am un Audi A5 sportback fabricatie 2010 si la viteze de peste 100km/h se aude un suierat, fluierat la geamuri care devine obositor. Stie cineva cauza si care sunt solutiile??
     
  2. AndrOR 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2012
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    audi A5 sportback
    Nici o soluție??? Posesorii de A5 aveți astfel de probleme cu șuieratul de la geamuri??
     
  3. unhyen

    unhyen 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A5, 2.7TDI, 2009
    si eu am aceeasi problema... chiar nici o rezolvare?
     
  4. sabinsdn

    sabinsdn 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Vienna
    Masina:
    A5 sportback, 3.0 TDI, 2010
    si la mine se aude la sportback. Cel putin la geamul din partea soferului. :banghead:
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu am patit asa la masina mea, in urma schimbarii mecanismului de deschidere a geamurilor. Aveam acel suierat incepand de la 80 km/h. Am dat jos fata de usa, iar cadrul metalic care tine geamul e prins de partea metalica a usii propriuzise cu niste distantiere conice pentru reglarea pozitiei ramei care tine geamul si implicit a etanseitatii acesteia pe cheder. L-am reglat de acolo cu rabdare de cateva ori iar acum nu mai face nici un zgomot.
    Nu stiu cum e sistemul de/in usa la voi, dar e posibil sa fie ceva asemanator, chiar si daca geamul nu are rama si in partea superioara, (in partea care nu se vede , in interiorul usii are sigur) problema e din pozitionarea gresita a acestui cadru si neetansarea corecta a sticlei geamului pe cheder. Sanatate :hi:
     
  6. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    problema cu "suieratul" apare mai la toate coupe-urile sau masinile care nu au rama la geamuri
    eu am schimbat garniturile de etansare , am scapat de problema
     
  7. r0bbyr 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5
    Salut, am avut si eu un suierat la peste 100km pe ora, am rezolvat schimband capacul din spate al oglinzii de la sofer. Bafta
     
  8. Flake

    Flake 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2014
    Locație:
    Alba iulia
    Masina:
    Audi A7 3.0TDI 245cp 2011
    Am gasit eu o solutie putin mai romaneasca! Din coltul geamului pana jos se introduce un furtunas prin cheder! Am reglat geamul exact dupa cum spune audi. Si degeaba. Doar cu furtunul acela introdus in cheder e liniste in masina ! Pt alte detalii la telef daca doriti
     
    Ghiulea84 apreciază asta.
  9. George Stanicioiu

    George Stanicioiu 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5,S-Line 3.0 TDI ,2010,CCWA
    Salut,
    Mentionez ca detin un A5 coupe care suiera la viteze mari. Aparent geamul nu se lipeste suficient pe cheder in partea dinspre stalp. A remediat cineva problema asta ? Multumesc.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Aparent, unii au remediat-o dupa ce au inlocuit chederul si au reglat geamul conform procedurii din ELSA.

    Atasez procedura pentru reglarea portierei si geamului pentru A5 Coupe 2010.
     
  11. George Stanicioiu

    George Stanicioiu 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5,S-Line 3.0 TDI ,2010,CCWA
    Va multumesc mult de informatii si imi cer scuze pentru neatentia mea
     

Distribuie pagina asta