1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Zgomot - Sunet neidentificat - Motor si/sau Vibratii la A4 B8 - cauze - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de vik2009, 12 Aug 2010.

  1. Adrian Mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 b8 2009 2.0
    Salut. Aceeasi problema o am si eu cu tremuratul in scaune la relanti si parca si schimbatorul vibreaza o data cu scaunele. Am schimbat volanta, este ok. Tremuratul nu imi dau seama de unde este. Tremuratul nu este continuu are cateva secunde in care ruleaza perfect apoi imediat apare vibratul. A gasit cineva rezolvarea ?
     
  2. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Verifica suportii motorului si injectoarele, de obicei din cauza lor apar vibratiile, asta in cazul in care nu ai probleme mai mari/ascunse.
     
  3. Kosmyn

    Kosmyn 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Italia
    Masina:
    A4 Avant ,2.0 TDI CAGA , 2008,
    Salut.
    De cateva zile cu a mea a4 b8 2.0 tdi caga 2008 manuala 6 viteze am aceasi problema ca si colegul din postul #360 imi face acel zgomot ca si cum ai merge cu un geam deschis doar cand accelerez si doar dupa ce depasesc 70 km/h. Cand merg constant nu se mai aude. Am fost in doua sv audi oficiale ( italia) au verificat.o si unu mi.a spus sa schimb cutia iar celalat ca ar putea fi planetarele dar nu e sigur. Alti doi mecanici au dat vina pe volanta si pe discul de presiune...( nu am nici un fel de problema cu plecatul de pe loc sau cu schimbatul treptelor)
    Are careva idee ce ar putea fi? Am atasat si sunetul.
    Multumesc anticipat!
     
  4. NicuB8 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2019
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 2.0 Tdi 2011
    Buna,
    De cateva saptamani am observat un zgomot undeva sub masina, (video in link-ul de mai jos), am facut test de suspensie, directie, verificat prindere toba, totul pare in regula, si totusi troncanitul" asta persista. Se aude doar la denivelari mici si la accelerare (am intrat intentionat si in gropi mai mari cu 50..60/h si nu suna(bate") nimic), ma gandesc ca e desfacut ceva undeva si troncane si din cauza inertiei(daca ar fi suportul motor sau de la cutie ma gandesc ca ar aparea si vibratii dar nu vibreaza nimic).
    Poate s-a mai lovit cineva de neplacerea asta si a rezolvat cumva.
    Multumesc, o zi buna! :)

     
  5. Aditza Aditza

    Aditza Aditza 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    B6 - BFB
    NicuB8 planetarele au fost verificate ? :)
     
  6. fainarualex2018

    fainarualex2018 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    2014 Audi A4 B8.5 S-Line, CJCB 2.0 TDI 136CP , Multitronic(NYM)
    Are cineva idee de la ce poate fi sunetul asta ? Nu stiu cand a aparut dar azi am mers la drum lung cu viteza fara muzica in masina si am observat ca doar dupa 120 km/h incepe sa apara. Il descriu ca fiind “o sarma prinsa la spitele rotilor de bicicleta”. Am inregistrat cu telefonul pus la pedala de frana pentru ca zgomotul de acolo se propaga in masina, relativ vorbind, pentru ca eu tind sa cred ca e sub masina ... habar n-am. Zgomotul se intensifica pe masura cu cresterea vitezei. Pe zi ce trece masina asta dezvolta noi zgomote ciudate... Ma dispera. ( Nu sunt pietricele sau noroi pentru ca masina a fost spalata roti, scut, etc.)

     
  7. NicuB8 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2019
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 2.0 Tdi 2011
    Au fost verificate,iar daca virez max stanga, dreapta si plec de pe loc nu "pocneste" nimic. Am verificat si eventualele jocuri ale planetarelor, pe miscare de rotatie sunt fixe, nu au deloc jocuri, in schimb axial(diferential-roata) au ambele un joc egal cam de 1 mm(jocul asta axial cred ca e normal).
    Multumesc pentru raspuns!
     
  8. sorinel 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 cjcb 2014
    La placute te-ai mai uitat ? Mie mi se pare mai mult de la rulmentul de la roata. Nu este scump, in jur de 200 lei, produs foarte bun. Gaseste un mecanic bun, care sa te duci numai la el si nu mai vorbi urat de Audi A4. Daca este bine ingrijita si o revizie pe an este impecabila.
     
  9. NicuB8 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2019
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 2.0 Tdi 2011
    Placutele pe fata sunt intradevar uzate destul de mult, dar nu a ajuns inca la senzorul de uzura, rulmentul nu cred ca este, am schimbat de ceva timp un rulment, atunci huruia dupa 30 km/h si sunetul se accentua progresiv cu cresterea vitezei, pana acoperea sunetul motorului.
    Un mecanic bun este foarte greu de gasit, am verificat-o la 2 service'uri si nu s-a gasit nimic in neregula.
    Nu am zis ca este o masina rea, doar ca nu reusesc sa imi dau seama de unde provine acest "troncanit", interesant este si faptul ca parca nu intotdeauna se aude din acelasi loc.
    O zi buna. :)
     
  10. sorinel 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 cjcb 2014
    Mie m-i sa parut ca nu este troncanit ci mai mult uruit. Controleaza placutele pe fata., dar pe interior, cele care nu se vad din cauza discului.
     
  11. NicuB8 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2019
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 2.0 Tdi 2011
    Am rezolvat in sfarsit problema cu zgomotul, de vina au fost bucsele bratelor inferioare (Hidro-lagar, 8k0407183f).
    Cost reparatie 670 lei cu piese originale, la reprezentanta.
    (poate ajuta pe cineva).
    O zi buna!
     
    flawyl31 apreciază asta.
  12. duduratoy

    duduratoy 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2017
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    Audi A4 2009 CAGA multitronic
    Salut
    Audi a4 b8, 2.0 tdi CAGA
    Am un zgomot la motor cand accelerez. Mentionez ca pe tester nu apare nicio eroare, zgomotul se aude din partea stanga a motorului
    Atasez un filmulet, multumesc
     
    Alin Alina și Horatius apreciază asta.
  13. duduratoy

    duduratoy 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2017
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    Audi A4 2009 CAGA multitronic
    Am fost la un mecanic și îmi spunea că e răcitor -ul de la egr foarte puțin afumat și e posibil să fie de acolo dar nu îmi garantează că dacă schimb piesa se rezolvă și problema
    Având în vedere că e destul de scump acel răcitor nu aș vrea să o schimb degeaba, eventual cineva care s-a mai lovit de același zgomot și a rezolvat cumva problema să ne spună și nouă ce și cum a schimbat
    Mulțumesc anticipat
     
    Horatius apreciază asta.
  14. sorinel 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 cjcb 2014
    Dar se aude cand accelerezi cu masina pe loc!! In mers se mai aude? Accesoriile au fost schimbate? Rola de la alternator, cea pe care se invarte cureaua a-i schimbat-o? Eu zic sa nu repari masina asta pe trotuar in fata blocului cu meseriasi meseriasi! Costa 200 ron la reprezentanta un control, si este aproape sigur cea ce spun. Incearca.
     
  15. duduratoy

    duduratoy 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2017
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    Audi A4 2009 CAGA multitronic
    Rolele și egr -ul sunt schimbate recent, se aude de undeva din dreapta motorului din zona filtrului de particule sau a răcitor -ul lui de gaze. Nu se aude din față de la role. Se aude și pe loc și în mers dar când accelerezi brusc, dacă accelerezi încet nu se aude
     
  16. sorinel 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 cjcb 2014
    Costa doar 250 ron o programare la reprezentanta. Eu, cel putin, nu am plecat niciodata nelamurit de la vreo reprezentanta. Merita incercat, si, nu-i mai lasa pe meseriasi sa-si dea cu parerea.
     
  17. NCAgeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2019
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 ,B8 ,2013
    Ai rezolvat problema? Ma confrunt cu o situatie similara
     
  18. sorinel 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 cjcb 2014
    Eu am rezolvat Am fost la reprezentanta pana la urma. Am dat 250 ron si mi-au gasit buba. Lasa-te de carpaci!
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Poate mentionezi si cum ai rezolvat nu doar sa pui intrebari pentru ca altfel nu mai are rost acest forum si alte forumuri in general.
    Adica un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, citesti si intrebi pe forum. Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema. Bafta.
     
  20. Horatius

    Horatius 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2019
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B8.5 - 2.0 TDI (CGLC ) 177 CP
    Sa intelegem ca ai avut acelas zgomot, ai fost la reprezentanta si ai rezolvat. Ai rezolvat zgomotul sau au identificat doar sursa? Cerem prea mult sa nu spui si noua ce/cum s-a rezolvat?
     

Distribuie pagina asta