1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

3.0 TFSI upgradat de MTM si ABT

Discuție în 'Stiri Audi' creată de deocamdata, 24 Iul 2009.

  1. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Era si cazul ... :)
    Pe scurt ...
    ABT: pt S4 comunica o crestere a puterii de la 333 CP la 435 CP si a cuplului de la 440 la 520 Nm.
    Timpul de la 0-100 km/h a fost redus pana la 4,6 secunde
    Detalii pe: pagina oficiala a celor de la ABT
    Cfrele se mentin si pt 3.0 montat pe A6 (fara acceleratie binenteles)

    MTM: 430 CP si 515 Nm sunt noile valori
    Pt a6 insa ciferle sunt mai modeste ("doar" 360 CP)
    Detalii pe: pagina oficila a celor de la MTM
     
  2. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Stiam,ok,tu ce mai astepti? Vrei numarul lui Ovidiu(MTM)? Nu e chiar asa de scump,si iti preiau garantia!:rock:
     
  3. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Astept sa vad cotatia ABT-ului :)
    Nurvil e dealer oficial si e acasa (vorba aia) ;)
    Pe site nu zic nimic de allroad. Cu toate ca stiu ca e acelasi lucru vreau sa fiu convins ca o sa fie ok modificarea pt cutia de viteze si restul :)
    Asa sunt eu ... mai "Toma necredinciosul" :)
     
  4. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    As prefera MTM-ul... Mai ales in cazul tau... Cred ca nu intamplator MTM scoate 360 si nu 430 din motorul masinii tale... In plus, il protejeaza mai mult. Mergi pe MTM ;)
     
  5. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Am primit raspuns oficial de la ABT referitor la motorizarea mea care suna cam asa:

    "Thank you very much for your e-mail and your interest in our products.

    I am glad to inform you that the ABT POWER up-grade for
    basis: 3.0 TFSI 213 kW (290 HP), 420Nm to app. 320 kW (435 HP), 520 Nm


    is under development at the moment. Of course we can keep you up-
    dated as soon as there will be concrete information about it. In general

    you can also contact our partner in Romania for further information
    about our up-grades or ABT products in general"


    Ce nu inteleg, si nu doar eu :), este cum duc motorul meu (nu cel de pe S4) la 435 CP (adica un plus de 145 CP) :uhm:
     
  6. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Motorul de 3.0TFSI sigur poate mai mult decat i-au dat ei initial si asta fara sa fie suprasolicitat. Cine stie ... gandesc ei ceva daca dureaza atat.
     
  7. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Este cea mai mare crestere de putere din chip-tuning pe care am vazut-o la vreun motor EVER!!! Tocmai de aceea, ceva nu imi place la ideea de a resofta motorul asta... De fapt, sa fiu mai concret: cred ca cea de la MTM este mult mai calculata si de incredere (360cp) in timp ce, chiar daca ar fi adevarate cifrele de la ABT, motorul tau cred ca ar fi mult prea fortat si vei avea mari probleme de fiabilitate....
    In ultima vreme am reanalizat piata chip-tunerilor si personal, daca ar fi sa mai fac o resoftare, as merge doar pe MTM sau SKN (in ordinea enumerata). Poate vom avea ocazia la Albota sa discutam pe aceasta tema... Daca ai de gand sa iti faci ceva pana atunci, mergi pe MTM cu soft-ul de 360 cp! Bafta!:friends:
     
  8. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Ultima editare: 2 Sep 2009
  9. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Nu este chiar acelasi... Motorul de pe S4 nu e acelasi cu cel de pe A6 Allroad. Inima este aceeasi, dar diferenta este exact ca la motorul de 2.0 montat pe un A3 normal sa zicem (200cp) si cel de pe S3 care are alte injectoare, turbina, etc... Asa si la acesta, exista niste diferente, nu numai de soft... Iar cand am zis ca nu cred in cifrele de la ABT, ma refeream ca nu e posibil ca MTM (nr.1 in opinia mea) sa scoata 360 din versiunea 3.0 de allroad si ABT sa scoata 430... Dupa cum ai observat, inca este "in development" aceasta versiune... Si chiar daca ar reusi sa scoata acesti cai (430), cred ca vor fi consecinte la motor, viata acestuia fiind mult scurtata....
     
  10. sere

    sere 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti & Constanta
    Masina:
    A3 Sportback 2.0FSI
    poate cei de la ABT se refereau la motorul de pe S4 sau poate nu se refera doar la o resoftare ?
    in rest foarte tare motorizarea!!!
     
  11. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Din 290 de cai,cu doar 3000 de eur nu au cum sa-l faca de 435!La banii astia implica doar resoftare,ceea ce e imposibil! Poate, daca schimba turbo si interculere dar asta implica costuri mult mai mari! Eu cred ca e o greseala pe site-ul ABT. Motorul de 333 de pe S e altceva.
     
  12. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    La asta ma gandeam si eu, poate e vorba de mai mult decat o resoftare. Sunt sigur ca deocamdata o sa ne tina la curent cu ce vesti primeste de la ABT. :eyebrows:
     
  13. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Apropo, este foarte greu pentru un motor cu supercharger sa scoata mai mult de 125cp,max 130cp/litru....cam aici se invart capacitatile lor... Iar la unul turbo, se scot maxim 100kw=136cp/litru doar la modelele de super top, si se pare ca limita ar fi undeva la maxim maxim 150cp/litru daca mai dorim un minim de fiabilitate...
    Deci ma indoiesc de acesti 425/430cp scosi dintr-un motor de 3 litri cu supercharger.... Chiar daca ei exista, sunt doar pe o plaja extrem de mica de turatii si probabil dupa 6700 rpm... deci cam nefolositori... In timp ce la versiunea standard, cei 333cp sunt dezvoltati constant pe o plaja imensa de turatii...(la fel ca si cuplul aceteia)
    Ma rog...cred ca in versiunea cea mai optimista, acest motor va scoate 300kw (408cp) asa cum a fost prezentat la show-ul Worthersee pe Q5...
    Mai exista si zvonul conform caruia Audi ar urma sa scoata un model "aniversar", presupusul succesor al lui Ur Quattro , care ar urma sa vina echipat tot cu acest motor si 425cp... Dar am impresia ca BiTurbo. Sau chiar daca e supercharged, multe piese din motor ar fi schimbate decat cele aflate pe S4/S5 Sportback... De ex, pe Q5 avea o admisie dubla, iar in cazul verisunii de 425cp probabil inclusiv superchargerul e putin diferit...
    In concluzie, mai mult decat 360cp nu cred ca domnul "deocamdata" are cum sa scoata din acest motor. Iar in cazul unei versiuni revizuite a acestui motor, limita sa ar fi oricum la 408/425 cp maxim maxim...
     
    Ultima editare: 3 Sep 2009
  14. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Inseamna ca atat ABT cat si MTM mint cu nerusinare :).
    Neserioase firme :p
     
  15. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Inseamna ca daca sa zicem ca reusesc sa scoata aceste cifre, cred ca aceasta putere este disponibila pe o plaja atat de mica de turatii, incat nu este relevanta...
     
  16. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Asta chiar ar fi aiurea ...
    Pe site-ul oficial ABT curba arata acceptabil ...
     

Distribuie pagina asta