1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4, 1.9 Tdi DOT

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de ovidiutm, 9 Dec 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Salutari.
    Sa imi prezint si eu masinuta.

    -se da una bucata Audi A4 din 1998, motor AFN de 81 kw (110 cai) verde ca iarba, sa o manance vacile. Culoare: Cactus Green Pearl Effect (LZ6L)
    -se adauga dotarile obisnuite - nimic extraordinar (geamuri electrice fatza, climatronic, etc)
    -sa plateste la statul raman taxa dupa gust, pentru inmatricularea definitiva
    Rezulta un posesor fericit de Audi.



    http://www.youtube.com/watch?v=psV6DbL63ro

    http://www.youtube.com/watch?v=92CXK0bKD6Y&feature=colike

    http://www.youtube.com/watch?v=R-e2LBM5gtU

    http://www.youtube.com/watch?v=JLDlPTDJqv0
     
    Ultima editare: 12 Apr 2013
  2. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    :sign_welcome:

    In sfarsit .... :)

    Frumoasa masina .... cat mai multi km fara probleme :thumbs-up:

    PS:
    Sa ne spui ceva si despre capota ...
     
    Ultima editare: 9 Dec 2008
  3. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    imi place..mai ales ce e incruntata :) unde ai facut capota?
     
  4. Florin Sandu

    Florin Sandu Banned

    Înscris:
    26 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI QUATTRO, Audi A3 1,6 FSI
    Uaaaai ce verde este frate :hubbahubba:
    sa o stapanesti sanatos si ai grije unde o parchezi :respekt:

    cred ca vii cu ea la Cavnic sa vedem si noi cum da verdele asta pe alb :icon_thumright:
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Multumesc de urari!

    Deci, capota am luat-o gata modificata din Germania. E un kit care vine sudat de capota. Deoarece capota mai avea si 2 prize de aer pe partea dreapta (era kitch) am remodificat-o la aspectul initial (flex, ciocan, sudura, chit, vopsea) si am revopsit si bara de fatza cu ocazia asta ca era stearsa pe colturi si avea lovituri de pietre.
    Cat despre felul cum este incruntata, parerile sunt impartite, unii zic ca arata bine altii zic ca nu se preteaza pentru modelul meu. Eu am lasat-o asa deoarece daca ma puneam sa le tai jos nu le mai scoteam perfect drepte.

    Din august de cand o am, i-am facut deja 6000 km si am avut deja 2 evenimente. O data s-a proptit o gagica cu un Opel Astra de bara mea de fata in timp ce ii "aluneca" masina la semafor. Am scapat amandoi, nu se vede nimic. Dar la al doilea eveniment m-am trezit dimineata cand am ajuns la masina ca cineva mi-a sters coltul drepta de la bara de spate... normal ca nici o baba (angajate SRI 24/24) de la mine din bloc nu a vazut nimic.

    La venire in tara i-am schimbat distributia, uleiul, filtrele si... garnitura de chiulasa. Motivul, baga aer de compresie in instalatia de racire si imi arunca apa (antigelul) afara din borcan.

    Acum, dupa treaba asta inca mai pierd apa (e adevarat, nu asa ca si cand era garnitura de chiulasa arsa) si inca nu am depistat pe unde... :tapedshut: Daca aveti idei, nu ezitati...

    La Cavnic nu lipseste "alien"-ul meu!

    O sa revin cu cateva poze referitoare la modificarile suferite de cand am facut pozele pe care le vedeti mai sus, pana la ora actuala ;)
     
    Ultima editare: 9 Dec 2008
  6. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    la cat te-a ajuns revopsirea bara fata?..te asteptam cu mai multe :sign_pics: bafta!
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Vopsitul - cu tot ce implica el de la A la Z a fost 75 euro/piesa. Asadar pentru capota + bara = 150 euro
     
  8. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    :sign_welcome:
    mie chiar imi place asa incruntata :)
     
  9. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    suparata masina :) . multi km fara probleme :thumbs-up:
     
  10. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Arata super masina sa o stapanesti sanatos. Sincer sa fiu parca este un pic prea sportiva capota si personal o asociez mai repede spre un A3. Una peste alta masina este ok.
     
  11. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    interesanta capota;). felicitari de achizitie si un infinit de km fara probleme.
     
  12. rogoz

    rogoz Bronze Member

    Înscris:
    3 Iun 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B9 2.0 TDI 190 CP DETA S-TRONIC QUATTRO 2017
    :sign_welcome:Frumoasa,si interesanta capota:)..sa ai noroc de ea si cati mai multi km fara probleme!!
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Deci, promisesem ceva...
    Am imbracat volanul in piele si schimbat mansonul de la schimbator cu unul nou din piele.
     
  14. TDK

    TDK 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    prin zona!
    Masina:
    audi A4
    masina arata bine,pacata ca taxa e mare
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Am platit 1700 euro pentru taxa. Din 15 decembrie trebuia sa platesc 5100 euro.

    Ce am mai facut la masina: Am vopsit etrierii, am montat suportii ClubAudi :yes: si am inlocuit toate becurile din plafoniera/picioare/portbagaj, pozitii fatza si cele care ilumineaza numarul de pe spate, cu leduri - culoarea alb rece.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si am mai facut azi cateva poze la graba (cu telefonul) ca sa vedeti cum arata "micutza" cu folie.
     
    Ultima editare: 10 Dec 2008
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Sa o stapanesti sanatos!Si acum intrebarile.Cine a imbracat volanul si schimbatorul?Baiatul de la craiova?Sau ai gasit pe cineva in plan local.Ce folie ai pus si cu ce transparenta?
     
  18. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    superba masina, sa o stapanesti sanatos;)...poate ne intalnim la intalnirea club Audi din Februarie:beerchug:
     
  19. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Avem aceeasi culoare la masina,verde metalizat inchis;etrerii i-ai vopsit montati sau i-ai dat jos?Eu ma gandeam sa-i vopsesc silver sau black.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    suntzmeu, schimbatorul si volanul sunt imbracate de baiatul de la Craiova. Am fost in Severin sa fac RAR-ul (in Timisoara il faceam doar in luna decembrie) si am zis ca nu mai e mult pana la Craiova, asa ca :racer: Bine, vorbisem in prealabil cu baiatul sa isi faca timp pentru mine. Operatia a durat aprox. 3 ore fara sa trebuiasca dat jos volanul. Pentru cei interesati acuma stiu inca un baiat la Arad care face inclusiv embleme de cluburi de fotbal croit din piele.
    Folia e pusa la o firma din Timisoara, sunt prieten cu patronul si, e a 4-a masina care o duc la el. Folia e Llumar, omologata... pe luneta si geamurile lateral spate e cea mai inchisa - transparenta de 5%. Pe fazta e aceiasi folie Llumar dar nu e omologata pentru ca e mai inchisa (transparenta mai mica decat cea legala de 75%) mai exact e de 22% transparenta. Per total chiar nu ma incurca folia, nici macar noaptea si asa cum spuneam, eu sunt obisnuit cu folie, plus beneficiile foliei care sunt o gramada. :sly: Vezi poze de la montaj.

    Vlad04NOZ, eu vin la intalnirea din februarie si am vazut ca si tu. Deci... ne vedem acolo!:nyah:

    ASHIHARA, etrierii i-am vopsit montati, am scos doar siguranta de la cei de pe fatza. Am folosit 2 feluri de spray, gri metal si verde-lamai sidefat. Bineinteles, am avut mult de protejat cu banda de hartie... cred ca la toate rotile mi-a luat vreo 6-7 ore de munca puse cap la cap,eu le-am facut in 3 zile cum am avut timp. :thumbs-up: Am si pentru tine o poza! ;)
     
    Ultima editare: 10 Dec 2008
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta