1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B5 Avant Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de paul14, 7 Ian 2018.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Salutare,

    Îmi cer scuze ca a durat asa mult deschiderea noului topic.. parca nu "s-au aliniat planetele" pana acum.:blahblah1:

    Am ramas tot pe platforma B5, dar am prins ceva cu echipare mult mai buna fata de ce am avut. In primul rand este quattro, principalul motiv pentru care am facut schimbarea, restul se puteau schimba.

    Ca si dotari ar fi cam asa, ce-mi vine in minte:
    - interior Recaro electric si incalzit
    - xenon
    - maxidot plus tempomat
    - trapa
    - navigatie - "player" RNS-D
    - sonorizare Bose
    - suspensie sport si jante 17" de fabrica
    - diuze incalzite si sper si oglinzile

    Fiind o masina salvata de la un țigan, am destul de multe de pus la punct, iar pana acum am reusit sa schimb distributia plus accesoriile (multumesc @mare_hotz pentru ajutor cu avansul), ulei plus filtre, ECU airbag, senzor ESP (spira), display-ul si cateva leduri scoase de la maxidot, senzor de nivel faruri, becurile in faruri si o tripla etc.

    Mai e de lucru, dar pana la RAR in 14 februarie trebuie sa termin. De asemenea ma gandesc sa-i schimb culoarea si cum am avut 2 nuante de albastru, m-am tot uitat la Samoa Orange, Glut Orange, Solar Orange, Venetian Purple, Merlin Purple si Black Cherry Pearl. Greu sa poti alege ceva:)
     
    stefan550, bobalex18, mare_hotz și alți 4 apreciază asta.
  2. Gabriel Popa

    Gabriel Popa 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.7T Q, BES, 2003 / Audi A6 C5, 4.2 Q, ARS, 2000 / Audi A8 D2, 6.0 Q, AZC, 2002
    Salut. B5 mi-a pus si mie capac de n-am putut sa mai conduc alta marca cu aceeasi liniste in suflet.

    Nu ne zici nimic de motor, kilometri?

    Succes la salvatul ei. Te va rasplati cum se cuvine.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    paul14 apreciază asta.
  3. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Scuze, cochetam si cu furculita in timp ce am postat.

    Motorul este faimosul si înfricoșătorul 2.5 TDI AKN. O data cu schimbarea distributiei am verificat axele, cele de la chiuloasa dreapta avand o mica uzura, am schimbat semeringurile, garniturile la capace, saibele de Cu si furtunele pe retur.
    Ce ma deranjeaza cel mai tare e faptul ca au dat jos catalizatoarele, iar acum trebuie sa umplu golul.

    Kilometri afișați 379k, cat de reali sunt nu stiu.
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitări Paul !:arco:
    Nu știu de ce, dar așteptam un A3 8p :) oricum ai găsit o mașină destul de dotată ! Așteptam mai multe upgrade-uri !
     
    paul14 apreciază asta.
  5. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Foarte dotata masina. Sa o stapanesti sanatos!

    Puteam sa jur ca e 2.5 cand am vazut dotarile si ai zis ca e quattro.. am cautat 1.9 quattro de m-am urat si tot la fwd am ajuns.
     
    paul14 apreciază asta.
  6. Gabriel Popa

    Gabriel Popa 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.7T Q, BES, 2003 / Audi A6 C5, 4.2 Q, ARS, 2000 / Audi A8 D2, 6.0 Q, AZC, 2002
    @TalosCosmin: 1.8T Quattro in USA. Daca vrei facelift.

    Am renuntat si eu la 1.9 TDI Quattro fiind foarte greu de gasit.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Multumesc, baieti!:blow:

    @Cosmin ZKG A3 nu, nu stiu de ce, dar nu-mi plac masinile din acea categorie, mai ales in 2 usi. Imi place doar RS3-ul in 4 usi, dar e cu totul altceva.

    Am si ceva upgrade-uri pe lista, dar o sa vina mai greu si presimt mai costisitoare.
    Pe lista scurta ar fi un adaptor in locul magaziei de cd si ceva difuzoare, unul cam "hârăie". Pe termen lung vreau upgrade la frane, lupe bi-xenon, iar pe termen foarte lung... RNS-E, primul model de pe A6 C5. Cel putin asa am inteles ca se potriveste.

    @TalosCosmin Ai dreptate in privinta celor 1.9 quattro.. una singura am gasit sa merite, dar nu reusisem sa vand fosta atunci.
     
  8. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Felicitari, ai o masina cu o baza de plecare buna.
    Pun pariu ca difuzorul care iti haraie e in dreapta fata. In ce priveste RNS-E, chiar si cel de A6 nu e chiar P&P in B5, ramane un luft de cate jumate de cm in fiecare parte, plus ca majoritatea sunt cu rama gri. Asa ca, atunci cand vei ajunge la acest capitol, iti recomand sa mergi direct pe varianta A3 >2009, la care sa faci un face plating custom, ca aici http://www.audizine.com/forum/showt...ow-my-RNS-E-install-came-out-custom-faceplate. Tu decizi daca merita cei 1000 euro investitia.

    Pentru magazia de cd, ca urgenta poti folosi un adaptor AUX: https://www.auto100.ro/auto-accesor...jack-35mm-soclu-audi-seat-skoda-vw_46275.html

    Eu as pune lupele bixenon primele.

    Succes la modificat!
     
    paul14 apreciază asta.
  9. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Salut, Stefan!

    Intr-adevar, difuzorul e cel din dreapta si citind postul tau mi-am dat seama ca ar putea fi o problema cunoscuta asa ca am sa verific domul difuzorului. Oricum aveam de gand sa desfac pentru o verificare. In liceu m-am ocupat de statii si boxe, o sa fie o reamintire.

    Cu RNS-E m-ai linistit, cel putin momentan. Exagerat de scump acel plating, chit ca in tara se poate face mai ieftin. O sa merg direct pe interfata Yatour, pana atunci ma descurc cu radioul.
     
  10. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Se mai cumpara B5 ? Am crezut ca sunt pe cale de disparitie. Spor.
     
  11. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    La difuzor nu cablajul e problema si nici navigatia.
    La mine haraia cel non bose si apoi cel bose. Cand am schimbat sistemul am schimbat si cablaj si difuzor si am probat un RNS D. Banuiesc ca pe dreapta e mai sensibil difuzorul si portiera se tranteste mai tare, sau prinderea pe fata de portiera nu e asa solida. Nu am avut timp sa ma ocup inca si are cativa ani de cand e asa. La inceput facea numai la rece, acum si la cald.

    Pentru RNS E costul nu vine din fata navigatiei( aia o faci tu) ci din unitate, adaptoare, modul bluetooth, camera mers inapoi. Daca tot investesti e de luat in calcul tot pachetul
     
  12. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
  13. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    @Stefan Nu m-am referit ca ar fi problema din cablaj ci din domul difuzorului, bucata aia mica rotunda ce acopera bobina. Aia am observat ca se dezlipeste, dar o sa verific si spider-ul.
    Pe audizine au fost useri ca au prins unitatea si cu 2-300$, iar plating-ul a fost 450$. Poate doar sa incep sa iau piesele pe rand.

    @audi11wst Multumesc, stiu tutorialul. De asta te-am si intrebat acolo de poze. O sa te mai deranjez putin inainte sa ma apuc.
     
    audi11wst și Stefan apreciază asta.
  14. adideac

    adideac Bronze Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9TDI AFN 97', Audi Coupe B4 Typ89 2.0 ABK 93'
    Felicitari pentru achizitie,asteptam prezentarea masinii de ceva vreme.Masina arata foarte bine,avand in vedere modul in care ai avut grija de primul b5,sunt convins ca si acesta o sa primeasca tot ce are nevoie.
    Imi place culoarea actuala,dar din poze nu imi dau seama daca ii albastru inchis sau negru.
     
  15. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Multumesc frumos! Vopseaua este neagra, mai exact Black Ebony (LZ9W).
     
  16. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Ar trebui sa ii faci un detailing exterior și abia apoi sa te gândești la schimbarea culorii, personal as merge pe ceva specific S4 B5. Negrul rămâne negru :) nu se demodează niciodată chiar daca provoacă dureri de cap.
     
    gabitza121, audi11wst și Gabriel Popa apreciază asta.
  17. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    M-am gandit la un polish plus ceara, dar nu cred ca merita. O sa fac cateva poze la lumina, dar pe weekend cel mai probabil, cand ies de la lucru e cam intuneric.
    Capota are cateva lovituri, usa fata dreapta, aripile fata etc. Iar daca o vopsesc pe elemente imi e frica ca o sa arate ca o hiena patata:faint:
     
  18. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Treabă cu hiena pătată, îți poate ieși și dacă o.vopsesti integral.
     
  19. Claudiu Ziros

    Claudiu Ziros Bronze Member

    Înscris:
    9 Noi 2011
    Locație:
    Voiteg - Timiș
    Masina:
    00' Audi A4 B5 1.8T quattro AWT & 91' Audi 80 B3 1.9 TDI 1Z & 97'Audi A4 B5 1.9 TDI AHU
    Cu asta iar sta bine:
     
  20. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    @Cosmin ZKG Sansele pentru aparitia petelor sunt mai mici la o vopsire totala plus ca ai "cu cine sa te iei de gat" in caz de nevoie. La vopsire parțială ramai cu banii dati si cu hiena..

    @Claudiu Ziros Multumesc pentru poze, discutam in privat restul.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta