1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 cel mai de succes model premium german in 2008

Discuție în 'Stiri Audi' creată de Miti Bucur, 19 Ian 2009.

  1. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Salutare
    A4 este recunoscut ca si modelul premium fabricat in Germania cu cel mai mare succes!
    Atasat aveti comunicatul de presa in engleza.

    Highlights:
    • Dupa VW Golf, Audi A4 este cea mai cumparata masina din Germania
    • Audi A6 & Audi TT cele mai de succes modele de la clasele lor
    • Audi este marca premium cu cea mai mare crestere din Europa
    • Audi CO Rupert Stadler: “Dorim sa extindem cota de piata AUDI detinuta in Germania si vestul Europei"
     
  2. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    Eu chiar stateam si ma intrebam: De ce in timp ce Bmw, MB, GM isi anunta ori intreruperea activitatii pe perioade determinate, ori posibiliatatea de a intra in faliment fara sprijin financiar, Audi nu anunta nimic in ceea ce priveste aceasta criza?Acum am inteles de ce. Se pare ca au anticipat bine criza si au iesit pe piata cu o noua serie de masini atragandu-i pe cumparatori care si asa nu mai sunt multi.
    Eu am oricum convingerea ca cei de la audi stau la cafea cu cei de bmw si se gandesc ce sa mai scoata, dar se pare ca cei de la bmw au lipsit de la o intalnire importanta. De cei de la MB nu am mai auzit nimic de bine...chiar s-a stins acest mit?Mi-ar parea rau...concurenta a fost si va fi intotdeanua benefica pentru consumator.
     
  3. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Ei nu-i chiar asa de grav, avem totusi un exemplu clasic de reactie a pietei. In vremuriele noastre piata este cea care dicteaza daca esti bun sa nu. Ideea este sa gasesti reteta de succes pe cat mai multe piete si se pare ca prietenii nostri (AUDI) au reusit. In privinta concurentei, AUDI mai are de zis cate ceva la capitolul motoare, adica este putin in urma (ex. 2.0 TDI bi-turbo este doar in faza de concept), BMW este lider incontestabil la acest capitol. Aici AUDi a mers mai putin pe "vectori de imagine" alegand sa fie bine reprezentata la motorizarile de volum, cele care fac si profitul...
     
  4. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    Pai eu ce spun....vezi ca si tu ti-ai amintit doar de audi si bmw....de mb nu ai zis nimic...de ce?In toate trebuie sa existe un echilibru si tocmai de aceea audi nu produce motoare ca bmw....nu ca nu ar putea doar lamborghini si bugatti fac parte si ele din VAG.E cam acelasi lucru cu petrolul si energiile alternative....nu e vorba ca nu exista tehnologia, e vorba ca mai tre sa traiasca si altii.
     
  5. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    Suna a teoria conspiratiei, dar e posibil sa ai dreptate, cu politica asta de mondializare, n-ar fi exclus ca proprietarii necunoscuti (nu cei afisati) sa fie aceeasi la tot ce misca in industria auto germana. Aici, va dau si un exemplu care mia imi de serios de gandit:
    De ce?
    - nu are Mb in portofoliu in concurent pt. Caddy
    - se fabrica in aceeasi locatie MB Sprinter si VW Crafter

    ...

    Eu zic totusi sa ramanem cu picioarele pe pamant, e mai odihnitor...
     
  6. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    ....inca nu s-a stis mitul ci pur si simplu ataca alt segment al pieti.....cu noul S -CLASS HYBRID...
    Cit despre A4 isi merita locul 1 :yes:
     
  7. klaus_cluj 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2009
    Locație:
    cluj
    Masina:
    a4 2,0 tdi 140 cp 2007 multitronic
    a4

    probleme au cu totii in zilele astea,si vor mai avea cu siguranta,dar e foarte posibil ca audi sa iasa cel mai bine dintre cei trei din criza,deoarece va vinde mai bine modelele de volum. asta fiindca mercedes are o imagine mai luxoasa,care nu da neaparat bine acum,iar bmw una mai nepractica,din cauza tractiunii spate,motoarele si dinamica grozave nemaiparand chiar asa importante in acest moment. asa ca optiunea naturala poate fi audi,cu o estetica exterioara si interioara fara repros,dar nu opulenta,spatiu interior arhisuficient,cu motoare foarte bune si economice,cu quattro daca e nevoie de el,etc.
    asa ca e posibil ca,chiar daca in valori absolute la cifre mai mici decat in prezent,sa-i ajunga la vanzari pe mb ,ba chiar si pe bmw.
     
  8. raduandreyi

    raduandreyi 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6,1.9Tdi 131cp,2003
    de acord cu tine ca audi a4 e cel mai vandut,e o masina superba da eu zic ca C-Klasse e un pic peste...poate doar la capitolul exclusivitate,tocmai din cauza ca a4 se vinde mai mult...asta e singura comparatie cu MB...in afara de C-Klasse imi plac mai mult audi decat MB
     
  9. raduandreyi

    raduandreyi 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6,1.9Tdi 131cp,2003
    si eu zic ca audi va iesi mai bine din criza dar inainte de criza am citit un articol cum ca mercedes si bmw in ordinea asta au cele mai mari cifre de afaceri si audi era la pitici...dar asta era in trecut...acum vreo 3 luni un oficial Audi a declarat ca pana in 2015(parca)vor scoate 40 de modele noi....big WOW
     

Distribuie pagina asta