1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A5 2.0 tfsi Quattro 2018

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Tundra Silviu, 19 Iul 2021.

  1. Tundra Silviu

    Tundra Silviu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2015
    Locație:
    Stuttgart / Alba Iulia - Romania
    Masina:
    Audi a5 sportback 2.0 tfsi 252 hp quattro
    Salutare,
    Nu prea sunt activ pe forum, doar citesc mai mult. A venit rândul batranei brunete sa fie schimbată. Mașină în cauză a fost tot un A5 dar model 2010 si tot 2.0 tfsi.
    Noul A5 este din 2018 și a fost achiziționat anul trecut la 17.500 km. Ce m-a interesat mai mult la noul model au fost km puțini, motorul de 252 cp Quattro si încălzire în bancheta spate daca are piele. Ca si dotări nu e nici cheala, dar nici pe departe full. Câteva poze si astept întrebări daca aveti.
    A venit cu rotile pe 18" și în această vară a primit pantofi cu toc de 20" originali RS5, o folie pentru protecție UV pe geamuri si un tratament ceramic de la Carpro. Urmeaza discuri si plăcute dar încă nu am luat decizia pe ce marca sa merg. Nu sunt mulțumit deloc de ce e pe mașină ca si frane.

    20210306_192331.jpg 20210706_140440.jpg 20210624_171054.jpg 20210621_201903.jpg 20210621_201742.jpg 20210621_174438.jpg
     
    Flori 84, mirceacml, Adi24 și alți 12 apreciază asta.
  2. Tundra Silviu

    Tundra Silviu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2015
    Locație:
    Stuttgart / Alba Iulia - Romania
    Masina:
    Audi a5 sportback 2.0 tfsi 252 hp quattro
    Bruneta a primit si un volan îmbrăcat cu piele perforata si alcantara.

    20210720_202004.jpg
     
    Adi24, Chriss_Deejay, flav94 și alți 5 apreciază asta.
  3. RazvanRXR

    RazvanRXR 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0 TFSI 211cp Quattro 2009
    Frumos configurata!Jantele ii vin perfect! Sa te bucuri de ea! :hi:
     
    Surdu Marius și Tundra Silviu apreciază asta.
  4. jax 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B9 S-line, 2.0 TFSI (CYMC) 252 CP
    Cum sta la capitolul feeling de drum cu rotile astea asa mari? :)
    Super rigida? Nu simti tot?

    Ce luciu ii da protectia aia ceramica. Si eu am incercat recent, tot CarPro. Frumos.
     
    Tundra Silviu apreciază asta.
  5. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Foarte misto masina, imi place modelul, imi place motorul, exact ce mi-as lua si eu!
    Lipsesc pozele de la interior, fa-ne placerea.
     
    Tundra Silviu apreciază asta.
  6. Tundra Silviu

    Tundra Silviu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2015
    Locație:
    Stuttgart / Alba Iulia - Romania
    Masina:
    Audi a5 sportback 2.0 tfsi 252 hp quattro
    Multumesc tuturor pentru aprecieri.

    @jax sa spunem ca e cu 40% mai puțin rigida decât cel vechi ce avea suspensie reglabila. Pentru mine e ok suspensia, sunt venit de pe masini cu suspensii sport mult mai dure. În schimb se simt putin mai greoaie la demaraj chiar dacă jantele sunt mai usoare decat cele pe 18", dar din cauza gumei late de 265 30 20. Se simt rotile mai grele la plecare si se simt putin si la consum. În jur de 1 litru la 100 km mai mult față de cele pe 18".
    Pe viitor vreau sa o mai cobor puțin cu un set de arcuri, pentru ca e prea înaltă cu rotile pe 20".
    Despre protectia ceramica pot spune ca sunt mulțumit, își face treaba atat ca protectie, dar și ca aspect.

    @cogdao sper sa am timp azi sa o cosmetizez puțin si sa urc si poze cu interiorul.
    Ca si dotări, are virtual cockpit, piele cu scaune sport, încălzire și în banchete, sunet B&O, climă pe 3 zone, faruri led ( nu matrix), panoramic, pachet lumini ambientale interior exterior intr-o culoare, haion cu deschidere cand vede bara spate pantofi cu toc, scaune full electric cu memorie. Nu imi mai vin in minte acum.
     
    RazvanRXR, Andu333, jax și încă o persoană apreciază asta.
  7. Beetle94 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2014
    Locație:
    Bacău / București
    Masina:
    VW 1.9 tdi ALH
    Sa o stapanesti sanatos! Nu ai gasit in toata Germania un 2.0 tfsi pe placul tau sau de ce ai luat o masina adusa din SUA?
     
  8. Tundra Silviu

    Tundra Silviu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2015
    Locație:
    Stuttgart / Alba Iulia - Romania
    Masina:
    Audi a5 sportback 2.0 tfsi 252 hp quattro
    @Beetle94 la dotările si km ce le are mașina nu am gasit sub 40.000, asta fiind anul trecut. Nu ma deranjează. A fost lovită stânga fata, mi-a arătat de la parc poze cu masina, altfel nu o luam si am garantie 2 ani.
    Pana acum nu are nici un defect mașina. Am facut cu ea peste 20.000 km de cand e la mine.
    La panoramic a fost o mica problema, dar din ce am inteles de la audi , necesita întreținere periodica. S.a rezolvat pe garantie.

    Azi a primit un baie cu multă spuma si un tratament hydro de la carpro. Protecție jante si cauciucuri tot de la aceeași firma. Mâine o sa ma ocup si de pielea de pe scaune cu un tratament.
    Sunt in cautare de frane noi, nu sunt multumit de ce e pe masina. Imi doresc plăcute de la ferodo ds racing, dar nu gasesc pentru acest model de etrier.

    20210721_211752.jpg 20210721_210852.jpg 20210721_210715.jpg 20210721_210705.jpg 20210721_210638.jpg 20210721_210448.jpg 20210721_210926.jpg
     
    arazvan2002, jax, andyzaharia și alți 2 apreciază asta.
  9. jax 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B9 S-line, 2.0 TFSI (CYMC) 252 CP
    + o chestie exclusiva la masinile USA ai butonul PANIC pe telecomanda :)

    Buna alegere! Dotata si frumoasa masina!

    De sistemul B&O esti multumit? Nu ai vibratii (o problema generala la B9)? Eventual daca poti lasa si setarile de sunet (bass, inalte, 3d sound, fader, etc).
     
    Lucian-Arad și Tundra Silviu apreciază asta.
  10. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Frumoasa tare!
    A fost declarata dauna totala ? Ca majoritatea masinilor nemtesti ,in SUA, se declara dauna totala si la accidente usoare... din cauza pieselor foarte scumpe si a manoperei.
     
    Tundra Silviu apreciază asta.
  11. Tundra Silviu

    Tundra Silviu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2015
    Locație:
    Stuttgart / Alba Iulia - Romania
    Masina:
    Audi a5 sportback 2.0 tfsi 252 hp quattro
    @jax multumesc pentru apreciere. Legat de sunet , sincer ma asteptam sa sune mai bine , nu am nici o vibratie aiurea. În schimb am setat sa se audă mai mult pe partea din spate , asa se aude si basul ca altfel multitudinea de difuzoare din partea fata acoperă basul slab cu care e dotată mașina. O sa fac o poza zilele acestea cum am eu setat.
    @AndreiF92 salutare, probabil in State sa fi fost dauna totala dar fără să fie afectate sisteme si zone de siguranta. Au fost schimbate bara fata, aripa stânga, capota, far stanga plus plasticaraie. Daca masina aparea undeva declarata dauna totala, in Germania nu se mai putea face casco la ea. Am primit poze de cum a fost lovită si a fost decizia mea sa o cumpăr. Oricum 90% din mașinile ce sunt de vânzare au avut daune , mai mici sau mai mari. I.am verificat toate unghiurile, motor , cutie, sisteme de siguranță, si tot ce se putea verifica, la o reprezenta Audi. Masina e in regula. Nu imi ramane decat sa ma bucur de ea.

    Ca si planuri vreau sa dispară cromul si coborata puțin. Altceva nu vad ce as putea sa ii mai fac. Dotările ma satisfac si nu sunt adeptul retrofit. Prefer de acei bani sa ma bucur de vacante impreuna cu masina plus ca primeste doar produse de calitate si revizii la 10 12 mii
    Prefer să întrețin o mașină exemplar decât sa investesc banii in a adauga opțiuni.
    Masina e alimentată doar cu benzina v power sau aral 102. Mă bate gândul la un soft pentru a scădea timpul 100 200 , dar intai as prefera sa merg cu una ce are soft ca sa ma conving de diferenta.
    Per total sunt mulțumit de mașină. Ce am de obiectat e la suspensie si la frane , dar o sa le rezolv sper cat mai curând.
     
  12. Tundra Silviu

    Tundra Silviu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2015
    Locație:
    Stuttgart / Alba Iulia - Romania
    Masina:
    Audi a5 sportback 2.0 tfsi 252 hp quattro
    @jax in poze vezi setările de la sonorizarea Bo .
    Cromul il îmbrăcăm treptat în negru . Mici detalii care mie imi plac. În exterior mai sunt doar conturul geamurilor cromate si semnele care sunt deja comandate pe negru.
     
    RazvanRXR și jax apreciază asta.
  13. jax 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B9 S-line, 2.0 TFSI (CYMC) 252 CP
    Si nu ai probleme cu elemente care sa troncane? :O

    Eu am bass-ul sub 12pm si pe unele piese cu bass tot am rattles (si asta cu o insonorizare.. ce-i drept deloc profi) la un volum de peste ~ 80%.

    Focus: all
    Surround: 0
    3d: low
    Balance: cam 2-3 trepte in spate
     
  14. Tundra Silviu

    Tundra Silviu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2015
    Locație:
    Stuttgart / Alba Iulia - Romania
    Masina:
    Audi a5 sportback 2.0 tfsi 252 hp quattro
    Salut,
    Nu am nici o vibratie sau sa sune ceva a plastic, doar difuzoarele din usile fata distorsioneaza cand am focus pe all din această cauză am pus focus pe spate. Cred ca nu duc bass aproape deloc. As vrea sa le schimb dar nu stiu daca sunt conectate cu fibră sau nu. Am mai vazut o soluție la cineva, cu un subwoofer mai mare cu amplificare separată si atunci nu mai ai nevoie de bass in boxe .
     
  15. jax 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B9 S-line, 2.0 TFSI (CYMC) 252 CP
  16. Tundra Silviu

    Tundra Silviu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2015
    Locație:
    Stuttgart / Alba Iulia - Romania
    Masina:
    Audi a5 sportback 2.0 tfsi 252 hp quattro
    Păi le.am zis la ultimul service de boxele de pe fața. Nemernicii au raspuns ca totul e ok si ca ei nu au auzit distorsiuni. Ce soluție ar fi să rezolv problema? Sa merg la ei pt un soft nou ?
     
  17. jax 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B9 S-line, 2.0 TFSI (CYMC) 252 CP
    Daca le dai TSB de mai sus ar trebui sa se descurce.
    Parametrizarea se face cu ODIS tot de ei, in TSB e trecut codul SVM.
    Daca inca distorsionează, atunci posibil sa trebuiască schimbate boxele pe față
     
  18. Tundra Silviu

    Tundra Silviu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2015
    Locație:
    Stuttgart / Alba Iulia - Romania
    Masina:
    Audi a5 sportback 2.0 tfsi 252 hp quattro
    Multumesc frumos de info. Va tin la curent ce rezolv.
     
  19. jax 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B9 S-line, 2.0 TFSI (CYMC) 252 CP
    No problem și bafta! Sa ii rogi să-ți spună si codul difuzoarelor actuale
     
    Tundra Silviu apreciază asta.
  20. Tundra Silviu

    Tundra Silviu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2015
    Locație:
    Stuttgart / Alba Iulia - Romania
    Masina:
    Audi a5 sportback 2.0 tfsi 252 hp quattro
    Salutare,
    Pentru ca tot s-a terminat vacanta, a primit si amanta un cadou frumos zic eu. Frane noi pe puntea față.

    20210821_160458.jpg 20210821_160422.jpg
     
    cogdao, mirceacml și Chriss_Deejay apreciază asta.

Distribuie pagina asta