1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A5 cabrio premiera

Discuție în 'Stiri Audi' creată de deocamdata, 29 Apr 2008.

  1. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    pai are ... asa cum ai zis, doar "ceva"... pt ca am avut ocazia sa stau si la volan (timp de 300 km) si pe locul din spate (timp de 500 km) si norocul meu a fost ca eram doar 3 :friends: in masina si am putut sa ma intind pe toata bancheta, ca altfel faceam varice...
     
  2. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ne-ai povestit la intalnire, dar oricum a meritat sa suporti orice durere:)
     
  3. 3BS2 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    dupa parerea mea A5 e cel mai reusit GT ever,are o linie ce exprima multa eleganta,enorm de mult rafinament,clasa,stil.asta la exterior.la interior mult lux,ergonomie si inteligenta.si modelul cabrio urmeaza aceeasi trasa.intradevar un cabrio veritabil are soft top.e frumoasa masina.putea fi si CC,dar asa putea fi usor bagat in clasa CC-urilor,206,megane,colt,tigra,astra,eos,dar si slk sau sl.eu tot optez pt soft top.
     
  4. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    am gasit pe internet un articol interesant in legatura cu noul a5 si am sa atasez poze aici. Masina arata ok dar sincer mie imi place mai mult asa cum e acum.
     
    Ultima editare: 2 Dec 2008
  5. cosminm

    cosminm 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 V6
    brrr... nu-mi place...s-a dus dracu toata agresivitatea caroseriei... bluah!
     
  6. sere

    sere 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti & Constanta
    Masina:
    A3 Sportback 2.0FSI
    fata arata fix de a5 dar daca va uitati la grila o sa vedeti ca apare un S4 sper sa nu ma insele pe mine privirea dar cel putin eu asa vad ca scrie acolo si pe langa asta are si oglinzile aluminiu mat si tocmai din cauza asta cred ca poate o fii viitorul s4 dar farurile sunt de a5 clar....
     
  7. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Arata super ! Inca o masina de vara pt fitosii din Dorobanti si de pretutindeni !
     
  8. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Don't know what to say :blush: . Eu nu ma dau in vand dupa decapotabile , daar e faina si decapotabila . Mie personal imi place mai mult A5-ul simplu :p
     
  9. HESTILO

    HESTILO 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2008
    Locație:
    Madrid
    Masina:
    Alta marca
    adaug si eu cateva poze..
     
  10. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    oricum e chestie de gust...
    e totusi un audi, urat nu are cum sa fie
     
  11. Eugen

    Eugen 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2008
    Locație:
    Chisinau
    Masina:
    A6 C6
    Frumusel, intr-o oarecare masura (la fel ca si Bogdan, nu ma dau in vant dupa decapotabile).
     
  12. Bobytza 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    vw polo
    Informatii in romana

    informatii despre gama de motorizari gasiti aici:
     
  13. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Hmm cred ca nu mai are look-ul agresiv si placut de A5.
    Puteau sa ii zica altfel :p
    Nop nici eu nu ma dau in vant dupa acest model :(
     
  14. Sini

    Sini Silver Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B6 / A3 8L
    Nu cred ca o sa rupa piata cu modelul cabrio...Urat nu este decat daca il comparam cu cel coupe care arata muult mai bine! :)
     
  15. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    Audi A5 Cabrio

    :) Iata primele informatii oficiale!

    Rog moderatorii sa mute tread-ul la locul potrivit.
     
  16. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    Audi S5 Cabrio

    :) Si fratiorul cel nervos...
     
  17. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    arata bine masina.
    va fi aiurea cu soft top-ul din cauza romanilor ce au cutite in buzunare insa soft top-ul ajuta la reducerea greutatii.
     
  18. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    din ce am vazut in atasament, S5-ul vine direct cu 3.0tfsi renuntandu-se deja la ciumpalacul de 4.2fsi.

    dom'le dar grea mai este masina asta . demarajul si viteza maxima ii sunt afectate .

    cum se numeste culoarea albastra din poze?
     
    Ultima editare: 3 Dec 2008
  19. SBU

    SBU 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A5 2.0TDI 2017
    Ce are ''ciumpalacul" de V8 4,2 ?
    Mie imi pare sincer rau daca ar disparea de pe S5,sunetul este inconfundabil si chiar daca 3.0 TFSI este pe undeava aproape ca putere cu 4,2 multa lume in germania il regreta.
    In alta ordine de idei masina isi pierde din forma eleganta ce o are coupe-ul devenind anosta din punctul meu de vedere.Devine un A4 cabrio si nimic mai mult.
    Alt minus pentru mine este soft-topul,in epoca CC-urilo audi a ramas printre singurii producatori ce mai utilizeaza soft-topul.
    Mi-as fi muscat buzele jumate de an de asteptare in plus daca ar fi avut hard-top si nu as mai fi luat Coupe-ul !
     
  20. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    ce are 4.2 ?
    pai este un motor greu ca un porc ce atarna pe puntea fata si care termina comportamentul dinamic al masinii, comportament ce este sub un bmw335i.
    si cum tinata celor de la audi este de ai bate pe bmw, chiar nu se mai putea asa. au decis scoaterea din productie a lui 4.2 fsi de pe S5 si inlocuirea lui cu 3.0tfsi , un motor mai usor si care va asigura performante dinamice mai bune masinii. plus ca 4.2 este f gurmand.

    de ce audi aleg soft top? deoarece din pacate pt audi, masinile lor fie au tractiune fata , fie au tractiune integrala. cum o masina ca S5 nu poate avea tractiune fata ci una integrala, din pacate o tractiune integrala cantareste cu 100 kg mai mult ca una fata sau ca una spate(asa cum are bmw). daca te prezinti in fata celor de la bmw cu o masina mai grea cu 100 de kg iar ai facut un rahat.
    deci soft topul este pt a taia din greutate si pt a compensa astfel un neajuns: lipsa tractiunii spate. poate mai este si ceva traditie acolo in sensul ca audi au avut intotdeauna soft top.
     

Distribuie pagina asta