1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A5 cabrio premiera

Discuție în 'Stiri Audi' creată de deocamdata, 29 Apr 2008.

  1. SBU

    SBU 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A5 2.0TDI 2017
    Desi sunt fan Audi si nu imi place BMW-ul acesta din urma pare sa aiba tot timpul un avantaj in fata AUDI-ul cand vine vorba de clasa sport.Tractiunea spate are avantajele si dezavantajele ei la fel si quattro.
    Totusi cred ca sunetul V8-ului nu poate fi inlocuit fie si cu un V6 turbo cu este 3.0 TFSI este ceva magnific,acum fie vorba intre noi cine are bani de S5 nu cred ca se uita la diferenta de consum intre 4,2 si 3,0 turbo care in sarcina nu va consuma cu mult mai putin.
    Eu unul as prefera un S5 quattro si hard top chiar daca ar atarna ceva mai greu si m-ar "face" un M3 cabrio.Dar fiecare cu preferintele lui.
     
  2. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Mugelloblau perleffect
     
  3. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Avand in vedere ca nu este inca anuntat un A4 Cabrio, consider ca A5 Cabrio v-a ramana singurul cabrio pe aceasta platforma...
    De ce soft-top ?! De asta:
    - in primul rand pentru ca acoperisul textil este specific modelelor Premium
    - chiar si cu acoperisul inchis, este evident ca ai un cabriolet
    - designul este mai sportiv, cu linii mai armonioase, fara un spate "umflat"
    - datorita economiei de spatiu ai 4 locuri adevarate
    - prezinta potentialul de a deveni un "clasic"
    - acoperisul se deschide / inchide mai rapid decat un CC
    - este mult mai simplu si usor constructiv, asta salveaza kg, ofera fiabilitate si reparatii facile (ce se intmpla la un CC lovit serios in spate?!)
    - acoperisul deschis nu sacrifica portbagajul ca si in cazul CC
    - ofera senzatia pregnanta de cabrio neavand rama de la parbriz aproape deasupra capului cum sunt cele de CC

    De ce nu soft-top?! Pentru ca:
    - masina nu e protejata la vandalism
    - oricat de bine ar fi realizata capota, nu ofera confortul termic al unei capote normale

    In privinta motorului, eu prefer unul mic si nervos, cu sunetul se rezolva (apropo! ai auzit cum suna un compresor?!:))
     
  4. Bocanelu

    Bocanelu 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI multitronic 7 trepte
    e superba masina, ca orice audi de altfel
     
  5. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    miti bucur.
    toate argumentele tale palesc in fata greutatii unui hard top.
    audi nu trec pe hard top in special din cauza greutatii, iar lor nu le trebuie balast pe masina atat timp cat nu se pot dispersa de tractiunea integrala ce cantareste 100 kg.
    asta este principalul argument pt care audi pastreaza soft topul

    restul este MARKETING.
     
    Ultima editare: 9 Dec 2008
  6. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Bai da' cum le stii tu pe toate...
     
  7. SBU

    SBU 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A5 2.0TDI 2017
    MITI BUCUR
    Pentru mine cateva din plusrile tale ma fac sa zambesc:

    -face parte din segmentul premium - adica?
    -chiar si cu acoperisul inchis, este evident ca ai un cabriolet - pai tu iti cumperi cabriolet ca sa se vada sau ca sa te simti tu bine?
    - designul este mai sportiv, cu linii mai armonioase, fara un spate "umflat"- daca opelul a reusit un spate frumos fara sa fie prea umflat la TwinTop nu cred ca designerii de la Audi nu puteau sa faca un spate rezonabil (ai dreptate spre exemplu la focus CC e oribil)
    -4 locuri veritabile intr-o decapotabila nu cred ca sunt nici la un Bentley Continental;cine cumpara un cabrio sa il foloseasca ca pe un 4 locuri veritabil?
    - prezinta potentialul de a deveni un "clasic" - cand trece pe langa tine un A4 modelul 'vechi' decapotabil ai senzatia ca e vreun clasic?
    -acoperisul se inchide/deschide mai rapid - ai dreptate,dar cred ca 5-10 secunde in plus pentru un acoperis de metal merita
    -acoperisul deschis nu sacrifica portbagajul ca si in cazul CC - exista sistem easy load care ridica tot ce se pliaza in portbagaj si poti folosi portbagajul rezonabil;nu stiu daca acoperisul de panza se pliaza in portbagaj sau are locul sau separat dar daca nu intra in portbagaj spatiul de incarcare ramas nu iti mai confera un volum suficient de incarcare nici atunci cand masina nu e decapotata
    Vorbesc din experienta fiind fostul posesor si al unei deapotabile cu acoperis de metal si de panza.
    Nu vreau sa intru intr-o discutie contradictorie cu tine vorbesc doar din punctul meu de vedere.
     
  8. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Eu vorbesc din carti... nu am avut si nici nu-mi doresc o masina cabrio, pentru mine sunt prea mari compromisurile... (ma refer la rigiditate, greutate suplimentara, siguranta activa, zona climatica in care ne aflam, etc.)
    Argumentele mentionate (imi pare bine ca am reusit sa-ti ofer un zambet) sunt
    cele oferite de AUDI cu privire la conceptul Cabrio. Sunt convins ca au experimentat si varianta CC, mai ales ca exista concureta directa (BMW Seria3 Cabrio) si exista solutia tehnica (VW EOS), dar au ajuns la concluzia veche si cunoscuta: daca vrei sa fii liber ai nevoie de soft-top. E posibil sa aiba dreptate si prietenul "Traian si Decebal" cu privire la greutate...
     
  9. cosminm

    cosminm 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 V6
    eu sunt de acord cu toate argumentele aduse de Miti Bucur :) daca vrei cabrio..iti iei cu panza.

    hardtop-ul parerea mea e facut pentru cei care vor sa impace si capra si varza :) incercati sa va plimbati cu un eos sau cu un slk cu hardtop (inchis fiind) dupa vreo 2 ani de utilizare sa vedeti ce galagie aveti in habitaclu :)
     
  10. SBU

    SBU 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A5 2.0TDI 2017
    Pana la urma fiecare cu parerea lui important e ca AUDI a decis ca varianta soft-top e ceea ce vor produce.Eu unul din aceasta cauza am renuntat la achizita modelului cabrio si imi pare rau ca ca nu am putut sa imi vad visul cu ochii : A5 CC pentru mine era masina perfecta.
     
  11. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Imi place dar sunt de parere ca orice decapotabila este inutila ca si utilitate in Ro ...
    Nici nu vreau sa ma gandesc cum poate sa arate interiorul dupa cateva zile prin praful de prin orasele noastre ... :uhm:
     
  12. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Poate mai ai o sansa in maxim 2 ani cu modelul A7, in pozele spion de pana acum variata "deschisa" apare si cabrio si CC...
     
  13. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Prima aparitie publica a A5 Cabriolet, la Audi FIS Ski World Cup in Kitzbühel.
     
  14. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    A5 / S5 Cabrio - Update

    :) Iata cateva noi imagini oficiale!
     
  15. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    A5 / S5 Cabrio - Update

    :) Imagini si tehnica...
     
  16. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    A5 / S5 Cabrio - Update

    :) Sasiu, Imagini A5 Cabrio vs. S5 Cabrio, Press release...
     
  17. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    S5 Cabrio

    :) The real thing !
     
  18. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    S5 Cabrio

    :) Continuarea...
     
  19. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    Frumoasa masina, mai ales S -ul !
    Cum se face ca apar numai fete in poze ?
     
  20. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Aia nu-i fata, e Business-women!
     

Distribuie pagina asta