1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A6 C7 - Keep it simple

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de borsy, 24 Noi 2018.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    După doar 49k km și 2 ani mai trec pe listă o distribuție + pompă de apă ca să scap de 'piticii' din cap :) deși mecanicul mi-a spus că așa e sunetul unui motor Audi, că și la el tot așa 'toarce', deci probabil sunt eu mai sensibil la sunete ori acest motor odată cu vârsta capătă un oarecare 'ronțăit'/hârșâit.


    IMG_20200811_092956.jpg

    De data asta am mers pe kit Dayco + pompă apă INA cu senzor inclus. Pentru cine e interesat ce conține un kit Dayco;

    Întinzător = Litens
    Cele două role mici = Dayco
    Curea Dayco

    IMG_20200805_180322.jpg
    IMG_20200806_092053.jpg
    IMG_20200806_092207.jpg
    IMG_20200806_092442_1.jpg
    IMG_20200806_092649.jpg

    Pompa de apă am ales INA pentru că e producător OE în acest moment, cel puțin pe acest motor CNHA Ultra 190cp.
    Diferențe sunt între asta și cea fără senzor (Hepu) pe care am pus-o data trecută; miez din plastic la OE (INA) + un corp suplimentar din aluminiu între pale și modulul.

    Hepu;

    IMG_20200811_091500.jpg

    INA;

    IMG_20200805_180039.jpg

    În principiu mai schimb distribuția peste 200k km, chiar și cu pitici în cap. :)
     
    redlife, Adi24, Oudi și alți 2 apreciază asta.
  2. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Salutare,
    Noile mele achiziitii cu privire la "gume". :) Create în Germania, produse în China :anbet:, 30 milioane Euro în Research & Development, echipare OE pentru anumite modele (exemplu: VW T-cross, Seat Arona în EU, Passat și Tiguan în SUA) fabrică în SUA deschisă în 2017, implicare în motorsport, ori achizitia e un fiasco total și mi-am luat țeapă, ori sunt ce trebuie.

    În Germania îți dau banii înapoi dacă nu ești mulțumit de ele cu condiția să nu fie sub 7 mm, iar ei își clasează produsul în categoria Quality cu aspirații premium, deh toți vor asta. :)

    Oricum recunosc că am emoții, sunt adeptul lucrurilor noi și îmi place să încerc ceva diferit dar acum mă simt "provocat" la limită iar weekendul ăsta mă gândesc dacă le urc pe mașină sau le fac retur. :)

    375 ron buc. (transport gratuit) DOT 0619 + 0819, 7.80mm, protecție jantă.

    IMG_20200813_160648.jpg IMG_20200813_160724.jpg
     
    Iulian06 apreciază asta.
  3. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Fereasca.. chiar iti plac experimentele.:blow:
    Daca nu ai valente sportive , orice cauciuc nou consider ca isi face treaba daca mergi "acceptabil" de legal.
     
  4. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Weekendul ăsta am tot citit pe net tot felul de teste și pe uscat sunt la nivel de Goodyear Eagle F1 Asymmetric F5, iar pe umed e la nivel de Nokian Powerproof, Falken Azenis Fk510, Nexen N'fera Sport, plus minus, diferențe mici oricum;

    https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-AMS-18-Inch-Summer-Tyre-Test.htm

    Ce o zice americanul ce cumpără un Tiguan nou încălțat cu gume GitiComfort XA1? :)

    Ce o zice neamțul, sau francezul, sau englezul, sau etc., ce cumpără un VW T-roc nou și vede GitiPremium SUV PX1? :)

    Sau pe VW Crafter Giti GitiVanHD1? :)
     
  5. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Daca sunt destul de bune pt VAG OE, ar trebui sa fie ok :)
     
    borsy apreciază asta.
  6. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @borsy - Bine ca nu pune reșapate ! :) dacă sunt noi, țin 3 ani fără probleme !
     
    borsy apreciază asta.
  7. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    @lowlife, în principiu da, practic vedem, cineva trebuie să spargă gheața. :)

    @Cosmin, nu cobi, la ce goană după profit au cei din industrie, imediat ne trezim cu un King Meiler (singura anvelopă reșapată pe 18'). :) )))
     
    lowlife apreciază asta.
  8. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Fail!

    La echilibrat o bucată cerea 120gr. plumb iar alta 85gr., celelalte două nu le-am mai încercat că n-avea rost, așa că am făcut cerere de retur. Poate nu are importanță în exploatarea anvelopei dar peste asta nu am mai putut trece. Dacă brandul l-am acceptat, dacă la țara de fabricație am închis ochii, deși ziceam că niciodată nu îmi cumpăr anvelope din China, asta a fost cireașa de pe tort. :)

    Anvelopele actuale au avut nevoie de 40 gr. fiecare și mai au +-4.7mm fiecare, deci mai trag de ele și le schimb la primăvară dar în niciun caz cu Giti sau vreun brand chinezesc, chiar dacă sunt primă echipare pe Maybach.

    Să auzim numai de bine.
     
    Adi24, lowlife, mirceacml și alți 3 apreciază asta.
  9. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    :whistle2: Ai destule exemple aici pe forum, testate deja de alții, nu iti mai poluam topicul.
     
    MRR și borsy apreciază asta.
  10. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nici nu mi-am dat seama cât de mult timp a trecut de când nu am mai postat nimic pe aici. :(

    Între timp nimic spectaculos nu s-a întâmplat. Am împlinit 3 ani de când suntem 'împreună', ne-am mai și certat noi dar fără violențe! :) )))))

    Pompa de apă de la webasto a cam făcut figuri iarna aceasta, am cumpărat una nouă OE
    dar din păcate nu am găsit pe nimeni care să își bage nasul să o schimbe; motive puerile cele mai multe, deh, când e de lucru de ce să îți bați capul, dar sper ca vara aceasta să o rezolv....

    IMG_20201230_200231.jpg

    Un nou schimb de filtre și ulei. Probabil cel mai bun filtru de polen folosit de mine în ultima perioadă, și am încercat câteva. De ulei nimic de comentat, so far so good:

    IMG_20210315_135912.jpg

    Plus încălțăminte nouă de vară. După 'aventura' cu Giti, am zis să nu mai experimentez nimic (deși aveam în vizor Semperit Speed Life 3 și Nexen N'fera Sport) e drept că m-a ajutat și prețul, așa că am mers pe Falken Azenis Fk510. DOT 4718, produse în 'japonezia' 7.95mm, 420 Ron buc. Nu am găsit nicăieri cu DOT mai recent de 2019, iar asta mă face să cred că nu prea au trecere la noi, nu că m-ar deranja, ci doar ca fapt divers:

    Screenshot_2021-03-30-21-13-33-588_com.miui.gallery.jpg

    Numai bine!
     
    Ultima editare: 10 Apr 2021
    Cosmin ZKG, Caprita Emanuel, mirceacml și alți 3 apreciază asta.
  11. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Nu e argument ca acele Giti sunt prima echipare pe anuminte masini.

    S-a coborat mult din acest punct de vedere pe absolut toate marcile si pe toate masinile se pun tot felul de opinci inca din fabrica.

    In 2008 mi s-a livrat un A4 cu Bridgestone Potenza si dimesiunea era una destul de ordinara, 225/50R17.

    Acum, pe A6, desi e o dimensiune destul de "exclusivista", 255/40R20 si care au costat aproape 3500 euro peste dimensiunea standard de 225/60R17, masina a venit cu Turanza, aceste anvelope fiind pt dube si Logane.
    Si Bmw-ul mi-a venit cu Hankook.

    Nu mai experimentati cu tot felul de prostii
     
  12. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu contest, profitul dictează în orice domeniu, de multe ori reclama intră în prețul produsului, calitatea poate lăsa de dorit și la un producător de gume premium, așa cum poți găsi o anvelopă de top și la un producător mediu, chiar și de buget, important e să alegi în cunoștință de cauză.
     
  13. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Rog un moderator să șteargă/închidă topicul!

    Mulțumesc!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta