1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A7 2019 55 TFSI

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Alex845, 4 Aug 2021.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Salut club Audi ,
    Recent am achizitionat un Audi dupa 10 ani de BMW :) VIN WAUZZZF27KN006200
    E singurul model care m-a atras in mod deosebit si am decis sa fac pasul. Pun aici cateva poze si voi tine un jurnal de bord asa cum am procedat cu toate masinile mele. Sunt foarte multumit de alegerea facuta si de cum se conduce. Masina are 76.000 km, sunt primul proprietar in tara, a iesit anul asta din garantie.
    Ma pregatesc de revizie, ulei, filtre, placute fata spate. Am sa revin cu un review mai detaliat. Azi am cumparat o interfata obdeleven si am codat tot ce se poate, inclusive animatie stopuri Rs style si alte optiuni la interior, video in motion, diverse legat de afisaj, destul de interesant. Cateva poze:


    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    DonDoneL, rotitza, stefan550 și alți 30 apreciază asta.
  2. Tundra Silviu

    Tundra Silviu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2015
    Locație:
    Stuttgart / Alba Iulia - Romania
    Masina:
    Audi a5 sportback 2.0 tfsi 252 hp quattro
    Cat mai multi km sa te bucuri de ea.
     
  3. RazvanRXR

    RazvanRXR 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0 TFSI 211cp Quattro 2009
    Frumos configurata! Pacat ca nu a are evacuari reale. Sa te bucuri de ea fara probleme!
     
    AudiFannn apreciază asta.
  4. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Lucrez la asta ,nici eu nu suport aspectul spate ,am gasit cateva solutii plug and play ,mai studiez ,nu ramane asa
     
    RazvanRXR apreciază asta.
  5. Nicotine

    Nicotine 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2020
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI CVUB 2016
    Superba! Fiind 2019 are filtru de particule ?
     
  6. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Nu stiu sa-ti raspund, e posibil sa aiba
    Intre timp am aflat si optiunile dupa inregistrarea in aplicatia myaudi unde am vazut ca exista lista cu optiunile masinii, asa ca m-am lamurit ce are.
    Din seria sa-ti faci vara sanie :) i-am luat si un set de anvelope iarna exact cum a avut in configuratia initiala.
    Iar daca tot intru pe schimbat, urmeaza revizie ulei filtre si placute fata spate, am ales Textar, ulei Audi 0w30, filtre originale. In video este ce am in plan pentru tobe.



    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    Andu333, asusx51r și AudiFannn apreciază asta.
  7. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
  8. DSF

    DSF Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    Super :hubbahubba:
     
  9. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    76 600 km schimb ulei , filtre si placute fata , am decis sa pastrez placutele spate se pare ca mai rezista cel putin 20.000 km .
    Am reusit sa aflu si istoricul complet al masinii. La 56.000 km a avut schimb ulei cutie si bujii, se pare ca asta e intervalul de schimb. In perioada garantiei cateva interventii la trapa, schimbare la o conducta antigel si diverse update-uri de soft. Incerc sa ma familiarizez cu Audi si intervalele de service.
    In rest, foarte multumit de masina si comportament. Am mai testat si alte moduri de condus, iar modul individual cu setarile toate pe sportiv e foarte distractiv, controlabila si tasneste imediat, lag inexistent, schimba foarte agresiv. In mod uzual stau in dinamic sau auto pentru ca imi par similare doar ca auto o tine ceva mai ridicata (suspensia) in oras.
     
    MDU apreciază asta.
  10. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Nu iti e frica cu rotile alea 255/35 ?

    Are frate-miu un suv de 2.3 tone si talon la anvelope de 11 cm iar dupa un drum alergat bine pe DN-urile din Bulgaria, s-a gandit ca nu e in regula.

    Nu neaparat intamplare, dar are si cea mai forta masina de echilibrat roti de pe teritoriul Romaniei si cand a pus rotile sus, masina ii spunea sa inlocuiasca janta sau anvelopa.
     
  11. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    N-am stresuri de felul asta. Mereu am avut jante mari la masina, as merge si pe 22 inch, am vazut ca sunt in gama RS dar cred ca e suficient asa. Sunt ceva mai atent dar nici nu stau sa ma gandesc la drobul de sare. Am mai taiat anvelope, inlocuit, aia e, prefer sa ma bucur de masina decat sa fiu vreun fatalist.
     
    cogdao și atti206 apreciază asta.
  12. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Cum ti se pare instalatia de AC fata de anteriorlarele doua masini? La fel de puternica?
    E drept ca tu anterior ai avut F-uri. Nu imi dau seama daca a fost vreun upgrade intre F si G ca sa ai o imagine mai clara asupra AC-ului.
     
  13. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Pentru ca sa-ti raspund concret la F06 tineam clima la 22-24 grade pe Auto, aici cam 20-22. Poate e si habitaclu ceva mai mare la Audi, trapa in plus, luneta e mai mare, sunt ceva pierderi pe acolo ca la orice suprafata vitrata.
     
  14. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Si am facut primul pas. Am schimbat difuzorul, am ales pe cel de la Maxton, mai exista varianta celui de S7 dar mi-a parut foarte simplu si nimic sportiv.
    Dupa 3 ore de munca rezultatul se vede in poze si arata foarte bine, s-a asezat perfect fara prea mari improvizatii, bara se demonteaza relativ usor, am apelat la un tinichigiu si totul a mers f bine. Astept tipsurile pentru ca din cauza pozitiei evacuarii mi-a fost foarte greu sa estimez ce am nevoie exact, asa ca am comandat Y simplu, Y asimetric dublu si tipsuri independente, urmeaza sa aflu ce se va potrivi exact. Momentan merg asa. :):) Intre timp am renuntat si la emblemele cromate.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    rotitza, seby2376, jooopy1 și alți 7 apreciază asta.
  15. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Am montat si o camera azi. Integrare perfecta, plug and play, alimentare la senzorul de ploaie, montaj banal si costuri modice pentru o solutie integrata. Provenienta China Aliexpress. Imagine foarte, foarte buna si ziua si noaptea. Are si control prin aplicatie.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    lowlife, vibeup, bobalex18 și alți 6 apreciază asta.
  16. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    Un teaser, inca nu sunt gata cu ele. Urmeaza sa le mai trag in interior 1 cm, sunt foarte greu de orientat cu masina sus deoarece este curbura mare a difuzorului. Per total multumit de rezultat si de incadrarea ca geometrie.

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    DonDoneL, Lucaciu Florin, rotitza și alți 20 apreciază asta.
  17. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Arata foarte fain :icon_thumright:
     
  18. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Salut, @Alex845 ! Ce marca este acea camera ? Cea Jabriel ce filmeaza 4k ?
     
  19. Alex845

    Alex845 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 /3.0 55tfsi /2018
    salut @AndreiF92. Camera e 4K, filmeaza impecabil, nu stiu ce marca e. Este achizitie Aliexpress, costuri 55 USD. Functioneaza ireprosabil de la montaj, iti pot trimite link pm daca esti interesat. Pe langa aspect cel mai util e accesul prin aplicatie care e instant.

    Intre timp am terminat si cu tipsurile, aveam un decalaj la cel stang, acum s-a corectat si e pozitie finala, am tot analizat retragerea lor si dupa cateva poze cu varianta ABT se pare ca e suficient asa cum sunt. Urmeaza tweeterele lift din bord. Si cateva poze, inca nu ma satur sa o privesc.

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    DonDoneL, rotitza, mirceacml și alți 11 apreciază asta.
  20. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Superba! Total altceva acum spatele.
    Mi se pare singura masina din gama actuala Audi care chiar transmite ceva prin look. Cat mai multi km fara probleme!
     
    Ionut Stancu și cipri29 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta