1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A8 D2 2001 - Balena Albastra

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de adytza1980, 8 Iun 2019.

  1. adytza1980

    adytza1980 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 2.5 tdi
    Salut.

    De 3 zile sunt posesorul unui Audi A8 D2, an de fabricație 2001, motor 2.5 TDI (180cp AKE).
    Mașina are 226.000 km, merge și arata perfect... Momentan las ceva poze și pe parcurs voi mai scrie impresii, experiente etc.
     
    hercheacatalin, tavicosma, arazvan2002 și alți 10 apreciază asta.
  2. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitări pentru achiziție și bun venit in club !

    Destul de rară in configurație alături de cutia manuala. A fost un must have in cautarile tale sau așa s-a nimerit ?

    Ceva planuri pe viitor ? :icon_thumright:
     
  3. adytza1980

    adytza1980 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 2.5 tdi
    Bine v-am găsit, așa am găsit mașina și de asta am și vrut sa o iau, fiindcă are cutie manuala.
    Pentru viitorul apropiat exista planurile normale de întreținere adica:
    -distribuția;
    -termostatul (bănuiesc, fiindcă apa sta între 70 și 80 de grade, nu prea ajunge la 90);
    -revizie la frane (scârțâie placutele și este puțin înfrânata, mașina a stat nemișcata mult timp);

    Trebuie sa fac ceva și cu telefonul / serviciul Telematics care îmi dau tot felul de erori și nu știu cum se activeaza/dezactivează.

    Pe termen lung intenționez sa o păstrez asa cum este, fără tuning, remap etc.
     
  4. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Frumos acest tanc! Sa ai noroc de ea fără evenimente neplăcute,si bine ai venit printr-e noi.
     
  5. adytza1980

    adytza1980 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 2.5 tdi
    Mulțumesc
     
  6. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Mă bucur când văd colegi care investesc emoție și timp în astfel de exemplare. Felicitări pentru achiziție.

    Mai este un coleg cu un a8 2015-2016 cu cutie manuală. Probabil singurul fabricat :))) a vrut să îl vanda și a fost licitație, din simplul motiv că sunt persoane care vor manuală.
     
  7. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Felicitări pentru achiziție și bine ai venit în clubul D2! :)
     
  8. adytza1980

    adytza1980 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 2.5 tdi
    Mulțumesc
     
  9. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    Telematics nu mai e on, a fost decomisionat, deci il poti anula, oricum erorile de la el nu-ti afecteaza in niciun fel balena. E foarte faina masina si bine optionata, ai Recaro vad si coloana volan electrica, nu-s chiar des intalnite pe D2 cu motorul acesta. E bine ca e manuala, pacat ca nu e Quattro, dar ai un exemplar frumos de D2, din pacate la noi majoritatea sunt deja epave, cu greu mai gasesti la vanzare unul care sa merite.

    Sa te bucuri de ea cat mai mult si la cat mai putine probleme iti doresc :) .
     
    stefan550 apreciază asta.
  10. adytza1980

    adytza1980 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 2.5 tdi
    Mulțumesc. Am bănuit ca acest serviciu (Telematics) nu mai este activ.
     
  11. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    În dimineața asta ti-am admirat mașina. este ca nouă. Superbă


    IMG-20190612-WA0001.jpeg
     
    smurff, Andu333, Caprita Emanuel și alți 2 apreciază asta.
  12. adytza1980

    adytza1980 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 2.5 tdi
    Mulțumesc
     
  13. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Daca tu ești zgârcit cu pozele, actualizez eu

    IMG_20190802_081000.jpg
     
  14. adytza1980

    adytza1980 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 2.5 tdi
    Multumesc :)

    Dupa cum se observa si in poze, am inlocuit jantele pe 19" cu jantele originale pe 16" care aveau si senzori de presiune montati, disparand astfel si eroarea din bord. Jantele pe 19 erau frumoase dar nu originale Audi si foarte grele, mi s-a parut directia greoaie cu ele. In plus in cartea masinii am 16" si 17".

    La partea de mecanica am inlocuit burdufele exterioare la planetare, am reconditionat un etrier spate care era blocat si am facut o decarbonizare motor + igienizare clima.
    Am facut I.T.P.-ul pe care l-a trecut cu brio :) chiar si cei de acolo se mirau de starea foarte buna in care se afla masina.

    Pana acum am facut 3000 km cu ea, sunt foarte multumit si imi place la nebunie balenuta....
     
    stefan550 și bobalex18 apreciază asta.
  15. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    jantele le-am observat și eu și chiar mă întrebam de ce ai făcut schimbarea. mă întrebam ce motiv să fie în iunie/iulie?! dar acum s-a elucidat misterul.
     
  16. adytza1980

    adytza1980 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 2.5 tdi
    Inițial mi s-a părut greoaie direcția, apoi după ce am dat roată jos sa verific etrierele am văzut ca era foarte grea în comparație cu roata originala. După ce am văzut și ca jantele nu sunt originale (scria pe ele: "Ricambi non originali") am luat decizia sa le schimb și bine am făcut :) Mașina și-a schimbat comportamentul după, adică direcția este mai ușoară și pleacă mai ușor de pe loc :). Deși arată mai urat cu astea, este mai ok pentru mașină, nu mai este solicitata nici caseta de direcție, articulații etc. În viitor poate caut ceva original pe 17.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Clar nu poate fi decat o decizie rationala, pentru ca retina este grav afectata ! :) daca vrei sa arate si frumos, sa nu ai nu fie nici masina solicitata cred ca trebuie sa incerci in alta parte ! Personal i-as pune minim R18 la o astfel de masina !
     
  18. adytza1980

    adytza1980 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 2.5 tdi
    Da, m-am gândit și la 18" și cred ca ar fi alegerea corecta, în orice caz voi căuta ceva original. Din punct de vedere estetic atât doresc sa modific la mașină, alte prostii gen tuning exterior nu consider ca merită un A8.
    Momentan prioritatea este aducerea mașinii într-o stare tehnica perfecta. Erori nu are, mai sunt câteva mărunțișuri de rezolvat: o pierdere de lichid de parbriz pe la stropitoarea de far, un rulment pe spate, distribuția.
     
  19. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    R18 ar fi perfect si raportat la look si raportat la drumurile patriei ! Dar....totul depinde de tine si de bugetul tau !

    Briz-brizurile nu isi au rostul, doar vreun pachet optic gen "S" "w12" o grila, niste geamuri blindate...si numere de Albania / Georgia :) glumesc...!
     
    bobalex18 apreciază asta.
  20. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    mai ales că e și bine parcată. îi pune numere de RU și a doua zi găsește o „gașcă de băieți” lângă ea :))))

    referitor la jante, orice este oe o să pice perfect.
     

Distribuie pagina asta