1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

ABS si ESP la A3 8P - martor aprins in bord - calculator ABS/ESP - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de exiespot, 11 Mai 2009.

  1. Doroftei Remus

    Doroftei Remus 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2009, 1.6 BSE
    Salut baieti, am un Audi A3 2009, 1.6 BSE, am tot citit pe forumuri, dar nimic. La inceput mi-a aparut senzorul EPC, apoi ESP, la oprirea motorului dispareau. Apoi check engine, acesta nu mai disparea. Am pus tester, probleme cu clapeta de acceleratie, cautat pe forumuri, am gasit o recomandare sa curat cu wd40 conectorul de la clapeta de acceleratie, se pare ca s-a remediat problema. Dupa ceva timp, am folosit masina vreo 1000 km(aprox.), totul a mers brici. Am lasat masina in parcare vreo 5 zile, au aparut senzorii ABS, ESP si frana (!) impreuna cu trei bipuri, am facut o verificare cu testerul, ceva conexiune de abs, stergeam erorile, apareau dupa 3-4 km. Ok, acum este in service, nu i-au dat de cap, nu stiu ce sa ii fac. Daca exista cineva care a mai dat de problema aceasta, pls help. Nu mai am nici o idee.
     
  2. Adrian 1983 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2018
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A3 8P BXE 1.9TDI 2009
    Am o eroare permanenta legata de ABS din cauza ca am schimbat ceasurile si s-a facut codarea gresit pentru ABS pentru ca am pierdut codarea inițială, dar de atunci imi da eroare la pompa ABS ca si cum ar fi defectă, cod eroare 1130. Cum as putea verifica daca a facut codarea corect ?
    Specific ca imi apar ESP, ABS si frana cu 3 bipuri, dar apar doar cand se înclină auto mult în curbe, daca franez brusc si chiar dacă derapez nu se aprinde nimic.
    Nu as vrea sa schimb pompa abs fara sa fie defectă.
    Dacă aș pune inapoi ceasurile vechi as putea cumva sa recuperez codarea pe pompa ABS sau sa le las sa vad dacă pompa ABS face la fel ?
     
  3. Adrian 1983 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2018
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A3 8P BXE 1.9TDI 2009
    O intrebare: exista cumva senzor ABS pentru balansul masinii la Audi A3 8P sub bancheta spate, ceva de felul cum au alte modele VAG ?
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ti s-a raspuns si pe vwforum ce ai de facut. Schimba pompa si refa codarea. Daca ai dat doar de "maimute" care habar nu au ce sa faca este doar vina ta pentru ca trebuia sa te interesezi inainte la cine trebuia sa mergi. Trebuia sa mergi la un profesionist in electrica care are VCDS original si este in masura sa iti rezolve problema.
    La electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
    Nu mecanicul face diagnoza ci electricianul care iti spune tie si mecanicului ce ai / are de facut. Tot intrebi aiurea aici si in alte parti (alte forumuri) despre ce ai de facut.
     
  5. Adrian 1983 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2018
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A3 8P BXE 1.9TDI 2009
    Am inteles, multumesc. O seara plăcuta.
     
  6. Adrian 1983 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2018
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A3 8P BXE 1.9TDI 2009
    As putea inlocui doar partea electrica de la pompa fara cea hidraulica, având același cod pompa ABS ?.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu. Ti s-a mai spus ce sa faci.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Teoretic da, practic, posibil sa genereze anumite erori de care nu poti scapa. :)
     
  9. Adrian 1983 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2018
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A3 8P BXE 1.9TDI 2009
    Un mic ajutor daca se poate am inlocuit pompa abs esp ( codul de pe modul electric 1K0907379AD si cel de pe hudraulic 1K0614517BD) si ar trebui să fac loging cu un cod pe care nu il am .
    Serie sașiu WAUZZZ8P19B011400 si am modul MK60EC1.
    Aerisire a clasica începând de la roata spate dreapta si cea cu vcds, dar cum aflu codul de acces.
    Multumesc anticipat.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti trebuie codarea nu codul de acces. De ce nu ai facut un scan = o diagnoza inainte sa schimbi pompa pentru ca sa ai codarea salvata ? Nu ai stiut ca trebuie sa faci asta ? De ce nu te-ai interesat inainte sa schimbi pompa ce implica schimbarea ei ? De ce va apucati sa faceti ceva ce nu stapaniti si nu cunoasteti ? Asta patiti cand va apucati sa faceti ceva cand nu va pricepeti.
    Iti trebuie o codare de pe o masina cu aceleasi optiuni ca ale tale. Sau te chinui singur sa faci codare pe longcoding dar poate sa iti ia cateva zile sa nimeresti.
    Ia legatura cu userul si colegul Turbocip sau Florin, din aria de prestari servicii si vezi daca te pot ajuta. Ei fac asta in mod frecvent, codari pentru ABS / ESP
     
  11. Adrian 1983 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2018
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A3 8P BXE 1.9TDI 2009
    Am făcut o scanare înainte de a demonta pompa veche. Doar trebuie să copiez long coding de acolo cu copy si paste în pompa nouă ?
    Adică intru in grupul 03 ABS de unde selectez long coding 07 si acolo copiez codarea inițială?
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    In functie de sistemul de franare de pe masina ta, respecti indicatiile de proceduri de aici.
     
    danutzu_2001 apreciază asta.
  13. Adrenaline92 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2015
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A3 , 1.9TDI BLS ,2008
    Salutare,
    Imi puteti spune ce alternative ar fii pentru pompa 1K0614517 BD cu modulul 1K0907379 CD ? Nu gasesc una identica. Multumesc
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pana iti raspunde cineva, care are acces la ETKA, cauti aici pe forum unde exista programe pentru aflat codurile de piese pentru marca Audi si nu numai.

    Adica sa citesti aici: http://www.clubaudi.ro/threads/elsa-etka-tecdoc-si-alte-programe-de-piese-on-line.31407/ mai precis sa cauti in acest program: https://audi.7zap.com/en/rdw/ si/sau aici: http://www.oemepc.com/audi asta ca sa afli singur codul.

    Cand mai ceri ceva scrie obligatoriu seria de sasiu, cod motor si an de fabricatie exact, pentru a putea fi ajutat. Invatati sa cereti ajutor si nu asa cum ai scris mesajul anterior. Fara a identifica exact masina in programele pentru piese = plansele din ETKA si ELSA sau alte programe pentru piese sau reparatii, se poate face sau afla doar pe ghicite ceea ce doresti. Bafta.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  16. VIERU-STELEA Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 (8PA), 1.4 TFSI 125 HP, 2010
    Salut,
    Am un Audi A3 8P, 1.4 TFSI, an 2010, cod motor CAXC si am martorii aprinsi in bord: ABS + ESP + frana de mana si eroare cu mesaj: Breaking System Faulty.
    Dupa o diagnosticare, pompa de ABS pare a fi defecta, mi s-a spus ca trebuie inlocuita toata unitatea ABS-ESP doar ca nu gasesc aceeasi piesa cu codul: 1K0 614 517 BB.

    Voiam sa va cer ajutorul in legatura cu aceasta problema, daca pot gasi inlocuitor pentru aceasta unitate ABS doarece eu nu am gasit deloc prin dezmambrari si ma gandeam ca trebuie sa existe un inlocuitor. Merci mult!
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    A fost o rechemare pentru asta la 1.4TFSI.

    Eu nu aveam nici o eroare in bord si mi-au inlocuit pompa+modul gratis in reprezentanta, factura de 1700€.

    Mi-au zis ca exista recall pentru update de soft, daca update-ul esueaza imi schimba pompa+modul gratis.
    La mine a esuat. 1.4TSI CAXA.
     
  18. VIERU-STELEA Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 (8PA), 1.4 TFSI 125 HP, 2010
    Da, ideea e ca dupa 2 ani si ceva de cand am luat masina din Germania, eroarea asta a aparut recent, a disparut o perioada, iar de vreo cateva luni sta permanent in bord si nu ii dau de cap.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai, ti-am explicat ce ai de facut.
     
  20. VIERU-STELEA Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 (8PA), 1.4 TFSI 125 HP, 2010
    Zici ca pot sa merg in reprezentanta fara nimic la mana si se rezolva acolo gratis ?
     

Distribuie pagina asta