1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Accident incepator

Discuție în 'Accidente auto' creată de mariusik, 6 Aug 2010.

  1. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    am o nedumerire cu privire la un accident, si apelez la voi poate ma puteti ajuta cu ceva sfaturi.
    un prieten de al meu (incepator, de 2 luni permis) a avut un accident in care a iesit vinovat.
    A oprit pe dreapta in afara carosabilului, si a virat stanga vrand sa intoarca, in momentul in care a intrat cu roata stanga fata pe carosabil, un domn politis cu masina personala l-a lovit. (politistul avea viteza (desigur in declaratii sigur nu are), nu a franat deloc nici macar dupa impact). Bun, a sosit la fata locului politia comunala. Domnul sofer politist s-a lovit la cap (un nimic, o banala zgarietura), chemand ambulanta si implicit politia rutiera. A mers la spital si a plecat dupa cateva ore cu verdictul de traumatism cranio cerebral de grad 0. (sper sa nu fi gresit). Soferului incepator i s-a retinut premisul si i s-a dat dovata cu drept de circulatie pe 15 zile, avand posibilitate de a prelungi aceasta dovada pana la solutionarea cazului. Intrebarea mea vine acum. Ce v-a pati incepatorul auto? (Neacordare de prioriate) Si cum poate "scapa"?
     
  2. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    1. Prietenu tau a gresit neacordand prioritate la punerea in miscare.
    2. Viteza politistului nu poate fii demonstrata.
    3. A chemat salvarea si cu o mica atentie si-a primit acest diagnostic(destul de grav ptr prietenu tau). Vatamare corporala!
    Oricum el vrea sa scoata niste bani ptr busitura la cap si-l va ameninta cu procese pe amicul tau, care le va si castiga.
    Ptr prietenu tau cel mai bine e sa se inteleaga amiabil cu el, ca acesta sa nu depuna plangere. Astfel o sa scape fara dosar penal ptr vatamare si doar cu permisu luat ptr neacordare de prioritate.'
    FOARTE IMPORTANT : DACA II DA BANI MILITIANULUI(PARTI VATAMATE) SA FACA CU EL UN ACT LA UN NOTAR CA DUPA CE A PRIMIT SUMA DE BANI RESPECTIVA(CEA REALA DATA) NU MAI ARE NICI O PRETENTIE IN PREZENT NICI PE VIITOR!!! Sa nu se trezeasca peste 10 ani ca a facut apa la genunchi din cauza accidentului si ii mai trebe niste coco$! Bafta multa
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Neasigurare la punerea in miscare a autovehiculului si neacordare de prioritate. Vinovat clar, indiferent ce viteza avea masina condusa de politist.
    I s-a luat permisul pe o perioada de 60 zile (daca tin bine minte acolo se incadreaza), oicum maxim e 90 zile + 30 suplimentar ca e incepator.

    L.E. Eu nu i-as da nici un ban politistului, in schimb as face plangere la unitatea sanitara care l-a consultat si as cere un consult specializat de o comisie, comisie ce poate dovedi atat faptul ca nu poate fi vorba de vatamare (de la prietenul tau la politist) ci de mita (de la politit la medic). Si o scrisorica la comandantul lui prin care sesizeaza reaintentia politistului. Fara sa mai stea pe ganduri ca politistul nu a dat mita degeaba ca sa se aleaga cu ditamai verdictul.
     
    Ultima editare: 7 Aug 2010
  4. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    :wtf: Daca esti incepator + 30 zile suspendare! Nasool
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da. Sau daca nu doresti reducerea pedepsei, respectiv nu iei examenul, respectiv nu te incadrezi (cazul prietenului).
    Am uitat sa zic ca recomand sa isi caute si un avocat. Astfel si politistul poate fi "speriat" sa renunte la plangerea penala.
     
  6. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    Traumatism cranio cerebral Grad 0 -; fara pierdere de constienta; - dureri locale, eventual tumefactie sau echimoza. Pacientul este lasat la domiciliu, cu instructiuni privitoare la simptomele de alarma si comportamentul adecvat in perioada imediat urmatoare.

    Pai sincer, asta inseamna o zgarietura!

    El mi-a spus ca nu i-a zis nimeni ca i se suspenda sau mai stiu eu ce...
     
  7. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Viteza impactului poate fi stabilita,bineinteles daca se vrea,de legile fizicii nu poti scapa.Dar din cate ne-a descris,politistul si-a cam "aranjat" treaba.Sfatul meu este cum zice Ovidiu,nimeni nu este mai presus de lege.
     
  8. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    --------------------------------------------------------------------------------
    Traumatism cranio cerebral Grad 0 - Ce masina avea! Preistorica! Era formata nu-ma din colturi! cel mai bine un avocat stie toate portitele si stie si cum sa-i ia pe domnii in uniforma si se mai inmoaie si ei...
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Tibi, tare asta cu masina formata din colturi... m-ai binedispus! :)
     
  10. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    ovidiu, din ce am inteles eu, politistu nu a depus plangere penala. Sa zicem ca politistu nu depune plangere, cum poate scapa fara suspendarea permisului?
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu mai poate. Daca nu era chemata politia la accident si intre cei doi se incheia o amiabila la asigurari, scapa de suspendare.
    Plangerea penala nu are treaba cu permisul, aia e mai grav = cazier.
     
  12. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Pai daa nu? traumatism craniocereblalala grad 0! Pai daca porti centura?! ii cam greu de facut chiar daca te palmuiesc airbag-urile Iti mai trebuie un colt de dulap, o chiuveta ceva! Merita impuscati si medicu si politistu! Pai daca maine ma loveste unu (oarecare) pai imi fac casa de pe el???
     
  13. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    deci o sa i se suspende pe 60 de zile? am inteles eu bine?
    mersi mult pentru atentia acordata:friends: adevarati colegi:anbet:
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu stiu ca 60+30, adica 90 zile, sper sa ma insel. Nu are PV emis?
    Cat despre felul in care se aranjeaza unele chestii... asta e tara in care traim.
     
  15. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    oameni fara caracter...cand omu e la belea atunci i-ar lua si sosetele din picioare.
     
    Ultima editare: 7 Aug 2010
  16. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    inca nu.
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ciudat... cate zile au trecut de la accident? Nu mi se pare normal sa nu aibe un PV de constatare dar sa aibe dovada de circulatie pentru suspendarea permisului. E ca si cum s-a aplicat o lege inainte sa fi intrat in vigoare sau inainte sa o fi incalcat.
    Parca un sfat de la un avocat nu ar strica! Serios!
     
  18. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    ieri s-a intamplat, si n-a semnat nimic in afara de declaratie. Cat despre pv, era tarziu si nu mai putea de oboseala inspectorul nu stiu cine, si a ramas sa il faca el si sa sune sa vina sa semneze ambii soferi. Nici eu nu stiu ce sa zic. Dubios...
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Asta cu nu mai putea de oboseala e clar un abuz. Saracu', de ce nu s-a dus acasa, ce a mai venit la lucru? Era in timpul serviciului asa ca daca s-a deplasat acolo trebuia sa faca treaba pana la capat, nu de jumatate. Sau poate tine cont ca una din parti ii este coleg si i-a dat ragaz sa isi faca hartiile necesare (impotriva prietenului tau) ca mai apoi sa incheie PV-ul.
     
  20. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Na pe ce isi I-a politia banii! Pe oboseala! Ce Tara? Ce oamenii? Clar ii pregatesc ceva dragut prietenului tau.
     

Distribuie pagina asta