1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Achizitionare Audi TT Mk1 8N / Sfaturi diverse si recomandari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de victor_borovina, 24 Iun 2007.

  1. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Am sa incerc sa-ti raspund,desi sunt destul de nou in scena mtoarelor 1,8t :)

    La consum,asteapta-te in oras la un 12% trafic normal si 13% aglomerat,cum Bacaul nu sta prea rau la acest capitol trafic,mai mult de 13% nu ar trebui sa vezi.
    La drum intins,in functie de picior,de la 6,5% mers lejer si destul de legal,pana la 9% racer :) ;o medie la un semi sportiv,ar fi 7,5%.

    Despre motoarele 1,8t gasesti topic separat care trateaza probleme lor;ia si citeste-l sa vezi cu se "mananca" ;) ;ideal ar fi un motor cu cati mai putini km,bineinteles.
    Piesele la un 1,8t sunt mult mai ieftine ca la un motor diesel.

    Platforma lui TT este de golf 4,octavia mk 1,bora,etc,o platforma f simpla,fara piese costisitoare.

    Probleme cunoscute ar fi displayul CB care isi pierde pixelii,microswitchul portierelor care nu mai functioneaza si masina "nu vede" cand acestea sunt deschise,nefacandu-si secventa geamului de coborat.

    Handlingu` unui TT stock este oribil,fiind o masina rapida in linie dreapta si atat,pe curbe luate in forta e dezastruoasa,cerandu-se bare antiruliu mai groase,distantiere,arcuri mai joase si un refresh al telescoapelor.
     
    Ultima editare: 16 Aug 2014
  2. DanielDaniel206 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2013
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4,1900, 1999
    hang your idols Merci, merci mult, acum nu ma mai sperie asa tare consumul. :) Stai linistit ca problema cu display se afla 100% pe toate peugeot-urile, nu exista nici unul care sa fie cu display complet functional (doar partial si cand e frig afara).. nu stiu la Audi..

    La capitolul handling, nu stiu absolut nimic, bine ca ai adus in discutie, trebuie neaparat sa fac un test drive cu TT.

    Insa ce ma ingrijoreaza pe mine sunt KM, mereu aud persoane ca cica la benzina se face segmentare si daca se ajunge la aceasta etapa, masina ar fi o epava.. Chiar asa sa fie oare ? La cati km ar trebui sa se faca aceasta segmentare ?

    Sa caut una quattro sau un tractiune fata ? Cica la cea quattro, am inteles ca este posibil sa se defecteze un computer, adica probabilitatea ca acesta sa pice e foarte mare.. Sa merg pe tractiune fata ?
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Aug 2014
  3. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Pt segmentare,banuiesc ca peste 300k km,ca nu-i dacie;un 1,8t neingrijit poate avea multe bube,rasfoieste topicul asta sa-ti faci o idee

    http://www.clubaudi.ro/motoare-si-t...-diverse-probleme-si-rezolvari.html#post86177

    Cat despre quattro,care este Haldex,pica daca nu i se schimba uleiul si filtrul la timp;la fiecare 30k km uleiul si la fiecare 60k km uleiul si filtrul,daca este respectat intervalul de servisare,nu sunt probleme.

    Cu tractiune fata nu gasesti decat motoarele de 150cp si 180cp,nu si cel de 225cp.
     
  4. DanielDaniel206 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2013
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4,1900, 1999
    pai motorul cu 180CP mi se pare ok .. Adica nu prea vad mare diferenta intre asta si cel de 225 care e quattro.. Am cautat quattro si nu am gasit nimic..

    Parca am vazut ca la cel de 225 ar fi montata o turbina mai mare si de aici ar rezulta calutii.. gresesc ?
     
  5. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Sunt mai multe diferente intre ele,turbina,injectoare,intercoolere,evacuare,etc :)
    Daca 45cp diferenta intre ele nu te intereseaza,mergi pe cel de 180cp;daca pe viitor ai in plan si niste modificari,din cel de 225cp cu admisie si evacuare schimbate ajungi la 270-280cp,pe cand din cel de 180cp nu ai sa vezi mai mult de vreo 235cp.
    La cam toti care si-au luat 180cp le-a parut rau pe urma :)

    La ce te referi ca nu gasesti quattro?,nu inteleg.
     
  6. DanielDaniel206 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2013
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4,1900, 1999
    Nu prea sunt la vanzare.. sau daca gasesc nu sunt in banii mei de 6000 , in schimb exsita quattro pe motoarele alea de 3.2.. :lmfao:

    Acuma ramane de vazut. Daca gasesc un quattro si ala are vreo 200k km iar una cu tractiune fata are 160 k km, clar o iau pe aia cu tractiune fata. Ar mai fi varianta sa merg in Germania dupa ea, taxa de inmatriculare ar fi undeva la 700 euro, dar acolo nu am mecanici sa o verific "la sange" ..
    Deci chiar daca nu-mi place tot din tara tre sa iau una..
     
  7. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Aaa,nu se gasesc de cumparat,'nteles acum :)
    M-am uitat pe siteurile din DE si unul de 225cp intretinut si km rezonabili,sub 150k km,se invart pe la 7000euro,peste bugetul tau.

    Apropo,poti sa te uiti si la UN A3 sau golf 4 gti,te-ai incadra mult mai bine cu banii.
     
    Ultima editare: 18 Aug 2014
  8. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    A3 1.8T, Golf GTI 1.8T sunt masini la fel de bune ca si TT-ul de 180CP.
    Avantajul primelor doua este spatiul, atat interior cat si portbagaj. Cat despre parcare, cam tot aia e.
    Daca nu ma insel pe A3 1.8T 180CP poti gasi varianta quattro.

    Motorul este un partener de nadejde atat timp cat este intretinut conform planului de servisare. DIn acest motiv este indicat sa cumperi o masina "la sigur" in sensul ca poti afla un istoric, fie reprezentata fie prieteni/cunostinte.

    Asa cum ti s-a mai sugerat, rasfoieste topicul dedicat motorului 1.8T. Insa nu te panica, acolo in general posteaza problemele nu neaparat laude :) asta nu inseamna ca este un motor cu probleme.
    bafta
     
  9. sage

    sage 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    TT MK1 / 1.8T QUATTRO S-line BAM 225 / 2002
    La un 1.8 de 180cp scoti maxim 13 -14 in zilele aglomerate si un 6-7 de mers frumos in afara iar la un 1.8 de 225cp quattro, scoti maxim 16 in aceleasi conditii si minim 6.5/7/8 in afara.
    Eu detin un 225 quattro si iti pot spune ca piesele nu sunt scumpe (depinde doar de unde le achizitionezi). Spre exemplu, am schimat toate filtrele (benzina, ulei, aer si polen + ulei motor + manopera cu 100e), un alt exemplu, poti achizitiona un cap de planetara cu preturi intre 99 lei si 700 lei.
    Cat despre masina, este una exceptionala, dar tine minte: directia, desi are servo, este destul de rigida dar foarte precisa in acelasi timp, despre suspensii pot doar ca o sa te faca sa simti fiecare crapatura in asfalt, iar despre motor pot spune ca trage in draci :aggressive: .
    La partea cu stabilitatea pe curbe o sa contrazic cativa colegi de pe forum, sustinand ca sta lipita pe curbe la viteze foarte mari. EX: o singura data am reusit sa fac sa-mi palpaie ESP-ul in bord intr-o curba mai stransa in care am intrat cu 150-160km/h. Am prieteni care au ramas uimiti "cum sta" pe curbe jucaria :anbet: si nu am facut modificari la suspensii sau alte chestii de genu. In schimb folosesc jante OZ Racing Alleggerita de 18 (fantastice)

    Cheers
    Sage
     
    Ultima editare: 18 Aug 2014
  10. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Sage,in noiembrie sunt in TM,ar trebui sa ne intalnim sa vedem cum stam cu stabilitatea avand in vedere ca eu am modificari :)
     
  11. DanielDaniel206 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2013
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4,1900, 1999
    Ramane sa caut un TT frumusel care sa se incadreze in bugetul meu. Ori gasesc ala de 180 cp ori cel de 225. A3 sau VW GTI, au ele motor 1,8T, dar imi si place foarte mult aspectul la TT. Merg in continuare pe TT :)

    Multumesc tuturor de informatii ! :) Va raman dator !
     
  12. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Nu te grabi cu achizitionarea si trage UN ochi macar la A3 ;succes.
     
  13. mamulos

    mamulos 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT, 1.8T AUQ, 2001
    E vreo posibilitate sa vad contra cost online sau altfel istoricul unui TT din 2001 pe baza VIN-ului chiar daca nu sunt proprietarul masinii? Am vazut azi un TT si am suspiciuni ca ar fi avut un accident frontal, capota nu cade perfect la linie, farurile si parbrizul sunt schimbate (nu mai are VIN-ul in parbriz) dar motorul nu pare afectat si tot plasticul care acopera motorul e la locul lui, am vorbit cu un posesor de TT si mi-a spus ca in cazul unui accident plasticul se arunca si nu se gaseste de cumparat. E corect ce zice? Ca sa n-o mai verific in service degeaba...
    Detinatorul masinii nu are carte service si oricum nu cred ce-mi spune, cica are masina de doi ani, proprietarul precedent nu i-a spus nimic de vreun accident si capota e posibil sa se fi dereglat de la gropi.:arco:

    Cheers
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu, nu se poate sa vezi nici un istoric daca nu esti proprietarul in mod oficial. Nu are voie nimeni sa-ti ofere aceste informatii oficial. Bafta
     
  15. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    Eu am aflat istoricul mai multor masini, trebuie doar sa cunosti pe cine trebuie, daca n-ai pe nimeni "inside" nu prea ai sanse :)
     
  16. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    @Mamulos,dacă ai suspiciuni,mai caută, proprietarul este full with bullshit;dacă mașina a fost lovită și reparată la un service anonim,nu o să-ți apară nimic în service history.
     
  17. Roland 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi B4 Cabrio 2.3 Mercedes CLK 200k
    Va salut,
    Ma numesc Roland, acesta este primul meu post pe forumul dvs. Doresc sa imi cumpar un Audi TT 8n roadster 1.8t 179cp si as dori sa va cer sfatul in privinta unor nelamuriri.
    1. Am 2m si 105 kg, incap in ea? Nu m-as duce pana in Germania sa ma trezesc ca de fapt nici nu am loc in ea, nici nu gasesc vreuna in care sa ma urc sa verific, sunt destul de rare prin Arad.
    2. Masina o iau sa ma duc la munca cu ea, 50 km (tur-retur). O parte din drum este ok, dar am 10 km de drum absolut execrabil, nu stiu cum se comporta un TT, . Momentan conduc un sedan plictisitor (Mazda din 02) destul de comfortabil dar as dori ceva mai tineresc.

    Va multumesc anticipat!
     
  18. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    buna Roland,
    e notoriu faptul ca daca ai peste 1.80 te simti inghesuit in TT, ce pot sa-ti spun din experienta personala e ca amicii mei mai lungani au bombanit cand s-au urcat in masina.
    daca ai portiune de drum prost ar trebui sa stii ca masina e sport, rigida in suspensii si o sa-ti "mute pietrele de la rinichi" la orice hop, in plus facturile de service o sa-ti scoata pe nas fiecare gropita.

    e o masina superba dar in cazul tau te-as sfatui sa te reorientezi, nu-i ce trebuie.
    bafta
     
  19. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    sustin parerea distinsei doamne :)
     
  20. Dmc15 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi tt, 1.8, 2000
    Buna ziua la toata lumea , imi pare bine de cunostintă, sunt nou pe forum si in lumea Audi, asa ca vreau sa va pun cateva intrebari legat de Audi TT. In 3 luni doresc sa imi cumpăr un Audi tt an 200 ( LINK : http://olx.ro/i2/oferta/audi-tt-1-8t-265cai-taxa-platita-si-nercuperata-ID2AndT.html#:0147bff8e6 ) fiind nou vreau da aud parerea voastră despre masina de mai sus si masina asa in general. Daca o cumpăr de exemplu pe aceea ce ar trebui sa mai schimb la ea sa stau linistit ? Si cat m-ar costa . Si inca o intrebare (sper ca nu stupida ) ii pot pune la acel model computerul de bord de la modelmodelul 2014?( acela digital cu ceasurile , navigatia etc ) Multumesc si astept parerile voastre. O zi buna in continuare.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Noi 2014

Distribuie pagina asta