1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Achizitionare Audi TT Mk1 8N / Sfaturi diverse si recomandari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de victor_borovina, 24 Iun 2007.

  1. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    despre BAM iti pot spune ca este foarte bun, foarte rezistent! nu stiu nimic despre APX...
     
  2. Raju 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Peugeot 206s16, 2000, 2001
    Salut, am si eu o intrebare despre un audi tt 1.8 turbo 180cp si 1.8 150cp ambele tractiune fata, care este diferenta de motorizare, as vrea sa stiu daca e doar softu sau difera si clapeta sau alte piese? Multumesc frumos!
     
  3. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Turbina,injectoare;clapeta nu are treaba.
     
  4. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    depinde de codul de motor, poate varia turbina, sunt variante de 1.8T 150CP cu turbina K03, intrucat si modele cu 1.8T 150CP cu turbina Ko3s , dar in general cele de 180CP au K03s (insa sunt si versiuni de 180cp cu K03), ceea ce inseamna ca au o turbina un pic mai mare pe partea de compresor (cochilia rece) si este partea de compresor de la K04.

    Ca raspuns concret, sunt ambele variante valabile, unele sunt din soft duse la 180 cp, altele au turbina upgrade. Asa ca numai codul de motor iti poate spune ce turbina are masina.
     
  5. Cristian Laurentiu

    Cristian Laurentiu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT 1.8 T 225 BAM
    Salutare,

    Doresc sa achizitionez un Audi TT de 225 cp si am gasit masina din link-ul de mai jos. Am vazut-o, pare ok si omul este de incredere, mi-a prezentat toate documentele masinii, facturi de piese etc..plus toate defectele si este dispus sa merg si la un service pentru o verificare. La ce ar trebui sa fiu atent cand cumpar o asfel de masina?
    Printre defectele notabile prezentate de vanzator a fost motorasul care indica temperatura apei in bord (sta la rosu mereu ) si un furtun de epurator gaze cred care e rupt. Am inteles ca acest model are si niste boli specifice la acest capitol.

    Astept orice parere si sugestie despre modelul asta in general si despre masina din link, si la ce ar trebui sa fiu atent inainte de achizitie.

    https://www.olx.ro/oferta/audi-tt-quattro-2001-negru-inmatriculat-ro-ID6UcSE.html

    Multumesc
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca o sa citestesti cu atentie si rabdare acest topic (unde ti-am mutat mesajul deschis aiurea si neregulamentar) si topicurile din aceasta arie o sa stii ce ai de facut.
     
  7. Cristian Laurentiu

    Cristian Laurentiu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT 1.8 T 225 BAM
  8. ianculets

    ianculets 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2017
    Locație:
    Buzau/Ploiesti
    Masina:
    A6 C6 3.0TDi Avant /A̶4̶ ̶B̶8̶ / A̶3̶ ̶8̶L̶
    Salut
    De ceva vreme ma tot gandesc la un TT 8N. Am vazut cateva anunturi pe diverse grupuri unde 8N urile se gasesc de la 3500 pana la 5000 , mi se pare oarecum ciudat cand dau de 8N uri 4wd la preturile astea.
    Sunt foarte indecis. Da-mi puteti spune despre exploatarea/eventualele probleme ce pot aparea la motoarele cod AJQ, AUQ, ARY, APP, AWP, etc. si de ce nu, la motoarele mai puternice puse pe 8N.
    Cand mi-am luat masina actuala am avut numai probleme (chiar daca inainte de cumparare si in timpul mersului se prezenta impecabil) si imi este acum teama.
    Care ar fi ~pretul unui 8N 1.8T quattro cu dotari medii-standard inmatriculat ? Am vazut pana acum un 1.8T tractiune fata (nu stiu ce cod motor) cu GPL iar eu nu prea sunt de acord cu acest lucru. Am o alta masina cu GPL secvential si diferente mari ( privind banii) nu sunt.
     

Distribuie pagina asta