1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Activari / Dezactivari / Setari functii cu VAG COM - VCDS - pentru Audi A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de biciu, 5 Mai 2012.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, se poate activa. Eu nu stiu codarea pentru ca la masina mea nu permite centrala electrica aceasta functie. Poate iti raspunde un coleg cu A3 8P care este codarea pentru cornering. Bafta.
     
  2. Lulululu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A3 2.0tdi 2004
    Un coleg imi poate spune care este codarea la cornering la a3 8p 2.0 bkd 2004 ???? Va multumesc sau macar daca merge activata aceasta functie?
     
    Draghi apreciază asta.
  3. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Cornering cu proiector merge doar la cei care au bordnetz dupa 2008
     
  4. jonnyb_emy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a3,2006 sportback 1,9tdi bls 105 mustangi....audi a4 2.0tdi caha 170 cp, stage 1 =》 198cp
  5. sharkyno 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2011
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6 C7 Avant 2012,2.0 TDI - CGLC - 177hp
    Buna seara,

    Am si eu o rugaminte mare de tot. Am un audi a3 8p din 2004, iar la modulul 46 central convenience nu mai imi apare codarea.Adevarul este ca ma uitam pe acolo am modificat ceva si mi s-a inchis laptopul chiar cand trebuia sa salveze codul. Acum nu mai imi apare nici un cod la long coding.Poate posta cineva un cod, sau imi poate spune cineva ce pot face?
    Multumesc anticipat.
     
  6. Luca M 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2015
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A3, 1.9 TDI, 2004
    Buna seara, e prima mea postare, sper sa nu imi sariti in cap. Imi poate spune cineva ce chestii interesante as putea activa pe masina mea Audi A3 1,9 TDI 8P din 2004? Functia Coming/Leaving home, desi nu e instalata din fabrica, se poate cumva activa (sa se comporte oarecum la fel ca functia originala). Ce alte functii se mai pot activa prin Vagcom? Astept raspunsuri! Va multumesc anticipat!
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  8. Kata-A4 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 8P, 2.0TDI,2009
    A reusit cineva sa activeze rotatia acelor (vitezometru si turometru, ca la A4 B8), la punerea contactului pe A3 8P dupa 2008? Oare ar fi posibil, ca e chiar de efect?
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Functia se numeste Staging sau Needle Swip. Cauta pe Google si Youtube codarea. Daca functioneaza la VW MK 6 sigur functioneaza si la A3 8P. Aici ai codarea pentru VW MK6:

    http://forums.vwvortex.com/showthre...uster-Staging-Gauge-Needle-Sweep-thru-Vag-Com

    iar aici ai un demo pentru A3 8P:

    https://www.youtube.com/watch?v=nUcZXI7HYxw

    si aici ai o discutie despre ce vrei tu inclusiv o codare pe Long Coding Helper cu VCDS-ul: http://www.vagoc.co.uk/vb/showthread.php?t=12145

    Nu era mai simplu sa cauti ? Orice (despre orice) exista acum pe net. Bafta
     
    Ultima editare: 31 Mai 2015
    Crazeebmx apreciază asta.
  10. Kata-A4 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 8P, 2.0TDI,2009
    Mersi de raspuns, dar crede-ma ca am cautat. Chiar am incercat codari cu colegul Al Bundy. Intrebarea ramane. Clipul pus de tine arata niste ceasuri care fac chestia asta, nemontate pe A3 8P, iar in link-ul pus se arata ca functioneaza, dar pe S3. Deci, daca a reusit cineva sa codeze pe A3 8P, rog sa faca publica codarea.
     
  11. Lulululu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A3 2.0tdi 2004
    Un coleg imi spune si mie va rog codarea la recalcularea consumului mediu .... La un audi a3 cod motor bkd an 2004 va rog!!!!
     
  12. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Salutare baieti.
    Mi-am cumparat si eu un Audi A3 Ambition Sportback, 2.0 TDI 140hp, 2006 si as vrea niste recomandari la ce as putea sa activez/dezactivez prin vagcom, si eventual la cine pot sa apelez.

    Ca idee, din ce am citit pe aici, si ce am vazut ca se poate face as vrea urmatoarele:

    1). Un beep beep cand armez/dezarmez inchiderea centralizata. Avariile se aprind odata la armare, si de 2 ori la dezarmare, dar fara nici un sunet. Nici nu imi dau seama daca am armat ziua.

    2). Ceasurile sa faca un self check. A zis cineva pe aici care e denumirea, dar nu mai gasesc. La contact, fac un tur pana la capat si inapoi.

    3). La armare, as vrea ca geamurile care sunt deschise, sa se inchida. Initial am crezut ca nu se poate, insa am citit pe forum cum cineva recomanda sa tin apasat pe armare la telecomanda cateva secunde. Functioneaza! Tin vreo 5s, si se ridica geamurile, dar parca e mai convenabil sa se ridice automat. Nu cred ca o sa armez masina vreodata cu geamurile deschise. Ar fi aiurea.

    Daca se poate asa ceva, va rog sa imi recomandati si mie un utilizator unde sa merg, sau sa imi recomandati un Vag Com ok pentru cumparare. Lucrez in IT, si le bibilesc in caz de ceva. Le descurc eu cu niste tutoriale.

    Multumesc frumos, si ma bucur ca am intrat in clubul vostru. Primul AUDI si este superb!
     
    Ultima editare: 7 Iul 2015
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fallen Din tot ce vrei tu se poate face decat punctul 1 si atat. Restul nu functioneaza ca si codari pe masina ta.

    Pentru prestari servicii exista arie de prestari servicii pe forum si sunt destui colegi acolo care te pot ajuta. Bafta.
     
  14. Lulululu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A3 2.0tdi 2004
    Salutare colegi.... Am si eu o intrebare ... Cum pot sa fac si eu sa imi arate range-ul calumea ....adik eu cu un full de motorina imi arata range 450-480 km...si in realitate fac peste 700 km .... Cum as putea sa rezolv problema asta??? Va multumesc si imi cer mii de scuze daca postez unde nu trebuie.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Range-ul il calculeaza in functie de consumul mediu, tu de ex. daca ai mers in oras si consumul mediu este calculat pentru oras (mare) o sa ai un range mic. Daca faci un drum in exterior unde consumul mediu scade, o sa ai range mai mare.
     
    Claudiu Purenciu apreciază asta.
  16. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Salut.

    Mie imi merge acea functie. Mai devreme m-am jucat cu VCDS-ul putin si am ramas uimit ca merge :))
     
  17. drid

    drid Silver Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A8 3.0 Tdi 2012**Audi A3 Sportback 2.0 Tdi 2011**Vw Touareg 2.5 Tdi 2006
    Cum pot activa la un audi a3 8p 2011 sa se aprinda si lampile spate odata cu DRL?
     
    Cruz apreciază asta.
  18. robu daniel 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2016
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a3 , 1.9 tdi , 2007
    Buna seara.Stie cineva cum putem activa aceasta optiune ?Ma refer la afisarea temperaturii exterioare. Cu siguranta din VAGCOM, dar care ar fi pasii . Multumesc anticipat
     
  19. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Incearca asta :
    Temperatura exterioară și radio cu ceas controlat
    Autentificare cu VAG_COM în:
    [17 - Instruments]
    [Adaptarea - 10]
    intra pe canalul 19
    penultima cifra este temperatura exterioară (0 dezactivat - 1 activ)
    ultima cifră este ceasul controlat de radio (0 dezactivat - 1 activ)
    [Test]
    [Save face]
     
    Crazeebmx și robu daniel apreciază asta.
  20. deacnicu89 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2015
    Locație:
    ludus
    Masina:
    a3, 2.0tdi,2005
    La un a3, 2004, 2.0tdi, se poate activa din tester us-light?imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie
     

Distribuie pagina asta