1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Airbag - martor aprins in bord sau eroare pe tester la A4 B6 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de Sorin87, 29 Dec 2008.

  1. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    De cateva zile imi ramane aprins becul de airbag de pe bord.Am fost cu ea la diagnosticat si mi-a gasit o eroare la airbag pasager fata,i-am dat sa o stearga(se stingea pe moment si apoi iar aparea).Programul cu care am facut asta este VAGCOM.Am salvat eroarea si am cautat sa vad dak au o lista de erori mai detaliata sa vad despre ce este vorba,dar nu am gasit.Poate ma ajutati voi,va rog,poate stiti unde pot sa gasesc sursa erori
    P.S: codul erori este 01739-crash sensor for front airbag,pass. side(G284)
    011-open circuit-MIL ON
    :sob:
     
  2. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Si eu am avut eroare de airbag cand am facut test la masina dar nu mi-a indicat nimic in bord. Nu stiu daca te ajuta sa deconectezi bornele de la baterie si sa le pui din nou dupa 2-3 minute.
     
  3. Alin_Mihai 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi, 1896,2004
    Si eu am aceeasi problema. De 2 zile imi ramane becul de la airbag aprins pe bord, ce sfat imi da-ti sa fac.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Feb 2012
  4. TDK

    TDK 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    prin zona!
    Masina:
    audi A4
    vedeti ca mai este un topic despre acest lucru,s-a discutat acolo.
     
  5. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    si nu ne dai si noua link ca sa nu mai cautam!!!:D
     
  6. TDK

    TDK 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    prin zona!
    Masina:
    audi A4
  7. LEVANTE 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1.9 TDI/2003
    problema aibarg

    tocmai am mers la service Augsbourg sa remedieze defectiunea cu martor aibarg ramas aprins, ce pot sa zic oameni si-au dat tot interesul, dar din pacate problema a ramas nerezolvata si recomandand sa merg la reprezentanta in ideia ca acolo au aparatura mai performanta (au stat 2.5h cu testerul pe masina), la sfarsit le-am cerut raportul interogarii sistemului electronic pe care mi-la dat imediat( VAG type=17931, EOBD type P1523, Fault location=SRS crash signal received, Probable cause=Aibarg triggered) ma rog in limbaj po****r spune ca nu vede centrala aibarg.
    Ce parere aveti ???????:sob:
     
  8. byl

    byl 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2009
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    Audi A4 2004/131cp/6 trepte
    Incearca ce-ti spun eu ca eu asa am rezv o probl asemanatoare cred :sub scaunul soferului se gaseste un capac de plastic iar sub el o gramada de fire cu papuci care probabil unu nu mai face contact bine si trebe scos....dat cu spray de contacte in acel loc si apoi bagat firu cu grija...dar cu grija ca sunt subtiri firele si trebe umblat cu o penseta ceva acolo de cineva care stie ce sa faca...apoi cu vag-com sters martoru' de bord....JUST TRY:beerchug:
     
  9. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    Probable cause=Aibarg triggered asta e. cum spunea si byl. sigur e vreun contact imperfect. ;)
     
  10. aryes13 Guest

    LEVANTE

    Masina a fost accidentata?
    Intreb asta deoarece eroarea "crash signal received" NU apare decat dupa un accident cand airbagul/rile s-au declansat.
    Chiar daca dupa accident s-au schimbat airbagurile explodate cu unele noi, daca nu s-a efectuat procedura de "stergere" a crash data, eroarea ramane permanenta si nu poate fi stearsa prin metoda comuna a testarii/stergerii cu VagCom.
    Si apropo, airbag trigerred = airbag declansat. ;)
     
  11. LEVANTE 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1.9 TDI/2003
    airbag trigerred

    salut,
    aryes13,

    da masina a fost accidentata usor frontal (nu stiu exact cat de mult sau cat de putin) eu am luat-o dupa de fapt am primito nu am dat nimic pe ea. ce pot spune tehnic si estetic este impecabila la 90 zile dupa ce am luato dupa aprox 1000km sa aprins martorul cu pricina, am uitat sa precizez ca la service augsbourg dupa prima interogare au gasit mai multe erori (eroare ABS, eroare CLIMA, eroare indicator temperatura, erori care au putut fi sterse, au mai gasit mufa senzorului de impact dreapta fata deteriorata cu firele dezizolate, au inlocuito si pe aceasta si totusi eroarea VAG type=17931, EOBD type P1523, Fault location=SRS crash signal received, Probable cause=Aibarg triggered a ramas incontinuare. unde imi recomanzi sa merg???
     
  12. aryes13 Guest

    La cineva care stie procedura de stergere a "airbag crash data". Daca stii pe cineva in stare de asa ceva, e ok. Daca nu... solutia este reprezentanta.
    Asa cum am scris si anterior eroarea de acest tip NU poate fi stearsa cu procedura obisnuita de stergere a erorilor din VagCom. :)
     
  13. byl

    byl 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2009
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    Audi A4 2004/131cp/6 trepte
    ai vazut? A venit oferta de stergere si fac pariu ca VAGCOM face treaba dar dupa ....doar dupa ce se rezv problema becului aprins....si am zis de unde chiar daca-ti da de "airbag sarit"...asa simte computeru'
    :blahblah1:
     
  14. aryes13 Guest

    Se pare ca nu ai inteles nimic din ceea ce am scris mai sus. :applaus:
    Pacat!

    Datorita posturilor de genul acesta multi din cei care stiu cum se rezolva anumite probleme, ajung sa nu mai dea sfaturi si sa nu se mai implice deloc in ajutorul celor care au cu adevarat nevoie...
    Acum ii inteleg de ce fac asta!
    Nu am intentia sa jignesc pe nimeni dar citind unele din postarile de pe topicuri, constat ca unii au impresia ca odata cu cumpararea unui autoturism Audi cu xxx cai putere, le creste si nivelul de inteligenta direct proportional cu numarul cailor putere pe care ii are masina pe care o conduc. Lucru care sigur nu este deloc adevarat. :(
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Mar 2009
  15. metter 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 CP
    Si eu am patit sa mi se aprinda martorul in bord. Am fost la cineva care mi-a sters eroarea dar dupa mi s-a aprins iar. Problema era f simpla : mufa de sub scaun nu facea contact bine. Poate si la tine e aceeasi problema.
     
  16. byl

    byl 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2009
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    Audi A4 2004/131cp/6 trepte
    Aceeasi problema am avut-o si eu .....de aceea am si ridicat problema contactului imperfect de sub scaun....dar sunt unii care se dau cunoscatori in toate :search:.......parerea mea sa vorbeasca fiecare cand "stie" rezolvarea unei probleme ,cand nu.....:banghead:
     
  17. aryes13 Guest

    byl
    Imi cer scuze pentru iesirea anterioara, pe care (chiar daca asa gandesc) n-ar fi trebuit s-o fac publica.

    Si totusi...
    Chiar nu vrei sa intelegi ca eroarea "VAG type=17931, EOBD type P1523, Fault location=SRS crash signal received" NU apare decat dupa un accident cand airbagurile s-au deschis?
    Aceasta eroare nu are nicio legatura cu contactele imperfecte din mufe sau altele asemenea...
    Martorul in bord se poate aprinde din cauza multor erori din sistemul airbagurilor, erori care pot fi sterse prin metoda normala de stergere a erorilor, dar NU si eroarea postata mai sus.

    In Germania spre exemplu dupa un accident la care au sarit airbagurile, acestea se inlocuiesc cu unele noi (nu cu rezistente de 100 ohmi, cum fac samsarii pe la noi) si montajul acestora + stergerea erorii de tipul "crash signal/data" se face doar in service autorizat sau reprezentanta, cu obligativitatea celui care efectueaza aceste operatii de a le trece in cartea de service a masinii si in baza de date. Nerespectarea acestui lucru duce la acuzare, judecata si puscarie exact ca si datul inapoi al kilometrilor din bord. ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Mar 2009
    ONITA apreciază asta.
  18. cipri29

    cipri29 Bronze Member

    Înscris:
    12 Noi 2007
    Locație:
    Florești - Cluj
    Masina:
    A4 B8 2.0 tdi CAHA 2009, A2 1.4TDI ATL2004
    Salut

    Si eu am ceva asemanator doar ca eu stiu care e problema . La mine cel din scaunul soferului e problema si e din cauza ca am contactului de sub scaun . Am sers pe tester de 3 ori eroarea dar cum merg pe un drum prost si dau mai tare intr-o groapa imi apare iar am mers si 3 saptamani pana sa apara iar deaia stiu ca e din cauza contactului si am si obs ca la o groapa mai mare mi-a aparut instantaneu . Ar fii bine sa te duci la un electrician mese si sa se uite un pic la contactele de sub scaun . Bafta .
     
    ONITA apreciază asta.
  19. cris1980 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2008
    Locație:
    Tg. Mures
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116 CP
    am avut si eu aceeasi problema la airbag-ul din scaun sofer....am tot curatat si am dat cu spray de contact dar dupa un timp mi se aprindea.....am dus masina la un electrician bun care mi-a reparat-o. Mi-a spus ca firul de la airbag la scaun era intrerupt undeva pe circuit. Dupa ce l-a reparat nu mi s-a mai aprins senzorul de pe bord......daca esti din mures iti dau numarul lui...sunt sigur ca te va ajuta!
     
    ONITA apreciază asta.
  20. danbogdan123456789 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    craiova
    Masina:
    audi a6 2001 180cp quattro
    salut

    mie mi sa aprins becul de la airbag ,am mers la reprezententa si miau zis k e ars calc de la airbaguri este posibil asa ceva?:shrug:
     

Distribuie pagina asta