1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Airbag - martor aprins in bord sau eroare pe tester la A4 B8 - montare/demontare

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de AlexM34, 3 Iun 2014.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Astepti degeaba. Mergi la un profesionist in electrica pentru ca pe tine te depasesc problemele. Adica in traducere la electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Aleex.a4 Ce bine ar fi daca am folosi un VCDS original sau macar o clona buna, nu ?
    Poate ar fi afisat eroarea corect si ai fi stiut unde sa cauti problema.

    "9438491 - Head Airbag Igniter (N251) Driver side
    B1005 1B [137] - Resistance Too High
    MIL ON - Confirmed - Tested Since Memory Clear"


    Problema ta nu are legatura cu scaunul, ci cu airbag-ul cortina de pe partea soferului.

    upload_2021-5-12_21-39-15.png

    upload_2021-5-12_21-46-14.png
     
    Ultima editare: 12 Mai 2021
    rominika apreciază asta.
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @audi66 tocmai vroiam sa scriu si eu ca foloseste o mizerie clona chinezeasca si mai are si tupeul sa ne minta.

    @Aleex.a4 ultimele mesaje ar merita sa fie sterse pentu a invata sa scrii pe forum nu sa te contrazici aiurea si prosteste.
     
  4. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    Aleex.a4 si daca nu e de la scaun, de ce ai umblat la mufele de la scaun ?
    Umbla la mufele aferente acelui airbag care iti apare cu probleme.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    A interpretat gresit eroarea.

    Abia dupa ce a umblat la scaun si-a dat seama ca problema lui nu e de acolo.
     
    rominika apreciază asta.
  6. rarelibra 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2019
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4, 2.0, B8 8k, 2011
    Va salut,
    Aș dori să dezactivez airbag-ul de la pasager (avem un bebe mic și uneori l-aș pune și pe scaunul din fata), problema este că nu găsesc niciunde acel butuc cheie unde introduci cheia pentru activare si dezactivare airbag plansa bord = pasager (insemnele On și Off). Am căutat efectiv peste tot și nu este.
    Mă puteți ajuta va rog cu un răspuns sau o rezolvare ? Mulțumesc anticipat.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu ai optiunea respectiva. La marca Audi cam toate dotarile sunt optionale.
     
  8. rarelibra 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2019
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4, 2.0, B8 8k, 2011
    A ok, nasol atunci. Nu știam că e opțiune, mă gândeam că e ceva standard pentru orice mașină marca Audi.
    Mersi.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se poate face retrofit cumparand kit-ul din poza si activand optiunea cu VCDS.

    upload_2021-8-24_14-20-59.jpeg
     
  10. rarelibra 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2019
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4, 2.0, B8 8k, 2011
    Am căutat kit-ul dat momentan nu l-am găsit. Mai caut. Mulțumesc mult pentru ajutor.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  12. rarelibra 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2019
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4, 2.0, B8 8k, 2011
    Mulțumesc.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cu placere.

    P.S Iesi mult mai ieftin daca iei din dezmembrari switch-ul, butonul de avarii si harness-ul de pe Aliexpress si/sau sa ti-l construiesti singur.
     
  14. Luigib8

    Luigib8 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2022
    Locație:
    Nouvelle-Aquitaine
    Masina:
    Audi a4 b8 3.0 tdi
    Va salut,
    La masina din profil un Audi A4 B8 am martorul airbag aprins in bord. Tin sa mentionez ca am schimbat caseta de directie (totul functioneaza perfect dar am martorul aprins conform diagnozei). Martorul a apărut după ce am închis airbag-ul pasager în timp ce mergeam. După am încercat din nou să deschid si sa inchid airbagul pasager martorul nu a disparut. Poate cineva sa ma ajute va rog ? Mulțumesc anticipat.
     
    Ultima editare: 27 Noi 2022
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Problema ta NU o rezolvi pe forumuri. Mergi la un profesionist in electrica auto. La electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema. Nu mecanicul face diagnoza ci electricianul care iti spune tie si mecanicului ce ai / are de facut.
     
  16. Luigib8

    Luigib8 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2022
    Locație:
    Nouvelle-Aquitaine
    Masina:
    Audi a4 b8 3.0 tdi
    Salut,
    Mulțumesc de răspuns chiar dacă nu mă ajută chiar așa mult. Diagnoza este a mea. Nu vreau să mai ajung în reprezentanță că am fost de mai multe ori și mereu plec cu alte probleme de la ei. și plătesc 200 €uro pe verificare fără să facă nimic doar îmi spune ce problemă are.
    O să caut un garaj zilele astea dar vroiam doar să văd dacă puteți să mă ajutați. Mulțumesc anticipat.
     

Distribuie pagina asta