1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Alarma auto la A4 B8 - montare ulterioara - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de manzzotty, 4 Aug 2013.

  1. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Ai rezolvat problema ? Mă interesează sa montez și eu doar goarna fără ceilalți senzori.
     
  2. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Salut gabi_74! Nu am montat inca goarna, inte timp am achizitionat si modulul de alarma din plafoniera fata. Deocamdata strang piese pentru retrofit-uri...cad se face cald la primavara ma apuc de ele. Cred ca ai putea incerca conectarea goarnei la plus si minus, apoi la BSM-ul din dreapta portbagaj, faci codarile/adaptarile necesare si verifici daca iti comfirma sonor inchiderea/deschiderea usilor. Vei ramane cu o eroare pe VCDS ca nu ai montat si modulul de alarma. Eu asa imi propusesem sa verific macar ca am goarna OK (sper sa nu am acumulatorul intern descarcat, asa cum a patit paul_kf...).
     
  3. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Da,pai cred ca așa am sa fac.Am făcut rost de goarna cu tot cu mufa și cablaj,și zilele astea o sa trec la treaba.Goarna este luată de pe un B8 din 2012,sper sa fie ok.
    Spune-Mi te rog codul modulului de la alarma.
     
  4. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    8K0 951 177 e codul modulului de la alarma, dar cred ca denumirea cea mai corecta este modul senzori de miscare pentru interior, posibil sa aiba intern si un senzor de inclinare auto.
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Senzorul de inclinatie (tilt sensor) este incorporat in BCM2.
     
  6. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Deci trebuie schimbat și BCM 2 ?
     
  7. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Am montat astăzi goarna,dar nu scoate niciun sunet.Legat firele corect,respectiv firul rosu la plus permanent,cel maro la masa și cel mov la pinul 16 din mufa neagra din BCM2,făcut codarea in long coding si in canalul adaptation din modulul 46 Central conv.Posibil sa fie bateria interna a goarnei terminata sau alta problema? Pe mine mă interesa sa probez dacă funcționează semnalul sonor la inchiderea/deschiderea portierelor.Ceva păreri?
     
  8. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Daca eram nesimtit cum ai fost tu iti spuneam ,,sa plimbi ursul". Dar pentru ca avem caractere total diferite iti demonstrez ca sunt domn si-ti dau codarile pentru activarea sirenei la inchiderea/deschiderea masinii.
    Pentru un bip de confirmare la inchiderea masinii din telecomanda intri pe 46 - Central Conv, apoi Long Coding si in Byte 01 bifezi Bit 2.
    Pentru doua bipuri de confirmare la deschiderea masinii trebuie sa intri pe 46 - Central Conv. in Adaptation pe canalul 63 si schimbi valoarea 40 in 44, Test, Save, Done go back. Daca ai facut montajul corect si nu ai niciun sunet de confirmare verifica ce coduri de eroare ai pe BCM2 (Adress 46). Eu am recomandat tuturor achizitionarea unei sirene noi in defavoarea uneia SH care prezinta riscul acumulatorului intern defect si a corodarii cablajului, deci distrugerea sirenei. Am trecut prin experienta asta si de aceea recomand cumpararea unei sirene noi. Eu am gasit ,,OEM" la 27 USD pe Aliexpress.
     
  9. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Dacă citeai ce am scris mai sus ai fi văzut ca am făcut codarile respective, așa ca multumesc dar nu mă ajuți cu nimic.Alte erori nu am pe modulul 46.
     
  10. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ledul butonului de dezactivare a alermei, de pe portiera, este stins sau aprins. Alarma este activa cand ledul este stins.
     
  11. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Am instalat doar goarna fără ceilalți senzori.Trebuie sa am instalat tot sistemul ca sa am confirmarea acustica de inchidere/deschidere portiere?
     
  12. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Exact. Inclusiv butonul de pe portiera soferului.
     
  13. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Am înțeles, nasol moment,în cazul ăsta nu am făcut nimic doar cu instalarea goarnei.
    Exista vreo metoda prin care se poate verifica dacă funcționează goarna măcar? Eu am încercat prin verificare la bateria mașinii dar se pare ca nu așa trebuie.
     
  14. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Am rezolvat problema.Nu trebuie montat și senorul de incinta pentru a funcționa alarma (goarna),practic am mai verificat încă odată codarile și am rectificat un Coding. Funcționează semnalizarea acustica la deschiderea/inchiderea portierelor fără întreg sistemul de alarma. Mulțumesc pentru precizarile anterioare.
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pentru a avea sistemul de alarma OEM functional, trebuie sa fie montate, codate si adaptate toate componentele sistemului. Ce ai tu pe masina in momentul de fata nu se poate numi alarma.
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @gabi_74 nu esti "obligat" sa demonstrezi, dar as aprecia daca ai posta un video in care sa se vada ca functionaeza sistemul doar cu piesele respective si codarile necesare. Sunt sau suntem mai multi interesati, iar daca ceea ce ai făcut functionaeza, ne ajuta.
     
    gabi_74 apreciază asta.
  17. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Ok,voi face un video,pe care îl voi posta aici.Paul tu nu ai înțeles ce vreau eu,și anume mai repet încă odată,eu voiam doar confirmarea acustica la închiderea/deschiderea mașinii,atât nimic mai mult.Ce Dumnezeu tot talmacesti si rastalmacesti postarile și tot le sucesti ca sa cazi ca pisica in picioare.Ai impresia ca tu esti buricul pamantului si noi restul suntem niste tampiti?Pe bune acuma.Deci concluzia este că,functioneaza avertizarea acustica fara senzori e incinta și tot ce mai implica sistemul de alama.
     
  18. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Imaginile promise,și ceea ce am activat eu ca sa funcționeze.Fără erori după activare.

     
    audi11wst și MarianMaxx apreciază asta.
  19. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Gabi ti ai pus "zurgalai" pt.sarbatori?:):)

    Pune o alarma serioasa daca tot vrei care sa m ai faca si altceva decat "piu/piu".
     
  20. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Salut Romi,ce sa fac pun și eu doar un piu, piu, oricum alarma nu este pentru hoti,este pentru noi ăstia care mai încercăm câte una alta.
     

Distribuie pagina asta