1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Alcoolul la volan

Discuție în 'Alcoolul la volan' creată de birou-avocatura.com, 2 Apr 2009.

  1. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    " Cererea să se depună la dosar dovada că aparatul test marca DRAGER, xxxxxxxx , folosit la data de xx.xx.xxx era omologat tehnic și verificat metrologic, iar operatorul era autorizat să utilizeze aparatul..."

    La acest paragraf chiar dacă aparatul nu era verificat metrologic, fac polițaii sa fie bine pentru ei. A fost ceva caz asemănător cu aparatele radar, mai toate din țară nu aveau verificare, iar peste 2-3 zile erau toate verificate.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Iti dai seama ca manevre se fac, dar la nivel mai mare. Nu fix pentru contestatia lui X sau Y.

    Dar culmea intamplarii, cunosc caz unde s-a facut contestatie doar pentru simplul fapt de a scoate certificat de grefa pentru a isi recupera permisul (omul facea curse Romania-Italia cu pachete si avea nevoie de permis fizic).
    Nu stia ce sa scrie in contestatie si ca urmare s-a negat viteza surprinsa de radar si s-a cerut omologarea si metrologia. Motive clasice de contestatie. Intr-un final si-a scos certificat de grefa si si-a recuperat permisul pana la finalizarea procesului.
    Surpriza a aparut dupa 3 luni cand i-a venit decizia contestatiei in posta, s-a anulat P.V pe motiv ca radarul respectiv avea buletinul de verificare expirat.

    Deci, chiar daca traim in Romania, se poate.
     
    paul14 apreciază asta.
  3. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Moral nu este, stiu. Dar acum chiar am nevoie de permis si prefer sa il iau acum si sa il pierd peste 4, 6, 12 luni pentru o luna.

    Astept sa mai treaca timpul si iau legatura cu un avocat.. sa ma ajute cu contestatia si sa isi spuna parerea si el si luni dimineata sunt la ei..

    Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Va rog sa va rezumati la titlul topicului si atat. Nu dezbateti alte subiecte legate de alte spete care nu au nici o legatura cu titlul topicului. Multumesc.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @z1daru Astepti sa treaca timpul pentru ce ? Vezi ca ai 15 zile la dispozitie sa faci contestatia.
     
  6. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Ma refeream sa treaca timpul, adica de la 8 sa se faca 11 sa pot suna. Am discutat cu 2 avocati si pana la urma am decis sa merg luni sa depun contestatia, sa imi iau permisul inapoi si apoi ce o fi o fi, dupa 6 - 7 luni.

    O sa dau examen pentru reducere de la 90 zile la 30 zile.

    Mersi de toate sfaturile! Daca vii la Quattro Winter ai vinul fiert din partea mea!
     
  7. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Nu mai poți beneficia de reducerea perioadei de suspendare dacă faci contestație.

    s8
     
  8. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    De ce? Nu apare ca interdictie din cate vad [emoji848]

    Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact, odata ce ai facut contestatie nu mai poti da testul respectiv.
     
  10. hercheacatalin

    hercheacatalin 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2015
    Locație:
    Vrancea/Kuwait
    Masina:
    A6 C6 4F , BMK, 2006
    Reexaminarea la politie (testul cu 13 din 15) oricum trebuie sa il sustii pentru a primi permisul la 90 de zile si nu la 120 de zile. Mai bine intereseaza-te la serviciul circulatie. Am patit acelasi lucru ca si tine si a trebuit sa stau de pe 10 august 2017 pana pe 10 ianuarie 2018. Asa ca ai grija.
     
    z1daru apreciază asta.
  11. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Auch! Atunci cea mai buna varianta e sa stau acum fara contestatie, ma duc sustin examenul si sper ca pe 22 Octombrie sa recuperez permisul.

    Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
     
  12. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Salutare!

    Am fost la Politie astazi sa ma programez pentru examenul de redobandire permis. Acolo am intrebat politistul de la ghiseu daca mai pot sustine acest examen in cazul in care faceam contestatie, iar raspunsul a venit: Da, puteti sustine daca predati permisul in maxim 15 zile de la data hotararii judecatoresti si daca indepliniti celelalte conditii.

    Nu o sa mai fac contestatie acum. Am postat pentru altii care vor fi in situatia asta :)
     

Distribuie pagina asta