1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ambreiaj la A5 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de al1n, 6 Ian 2009.

  1. punkkid 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Locație:
    Câmpina
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI MT 2008
    Am mai citit pe forum si am dat si de posibilitatea unei probleme cu volanta :-s am fost azi atent la pedala la ambreiaj si cand apas un pic pe ea se simte un *foarte usor * tac-tac. Dar daca apas mai mult de 1/2 pe ea nu se mai simte. Plus ca atunci cand opresc masina se zguduie un pic.
     
  2. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    O vibratie f usoara a pedalei e normala(depinde acum fiecare cum defineste "vibratie usoara");la mine de exemplu e perceptibila daca pui mana pe ambreiaj(stiu ca ambreiajul se apasa cu piciorul:p),dar daca masina zguduie la oprire poate fi volanta sau clapeta de acceleratie(stiu ca aceasta manifestare aparea la 2.0tdi vechi,PD, la 3.0tdi nu stiu daca e facut la fel). Probleme cu clapeta de acceleratie am auzit ca au mai fost si la A4 B8.
    Ar fi util un filmulet sa ne dam cu parerea.
     
  3. punkkid 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Locație:
    Câmpina
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI MT 2008
    Update: Am dus iar masina la Cardinal si au zis ca e posibil sa fie rulmentul de presiune responsabil de zgomot. L-au comandat, am dus masina si cand au desfacut-o si-au dat seama ca au comandat rulmentul gresit. Acum astept sa vina cel nou, insa mi-au zis ca e posibil sa nu fie asta problema (???) si ca daca continua sa faca la fel trebuie schimbata volanta, desi mi-au zis ca volanta nu are joc sau semne de uzura.
     
  4. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Daca nu o sa fie volanta,poate discul,daca nu el, alceva...si toate astea pe banii tai! Ei au doar de castigat,vand piese,manopera,experienta,de tine i-i doare undeva.Halal tara,mai am putin si emigrez! Oriunde mergi,nu ai nici cea mai mica protectie,la doctor ,la instanta,etc. NU RASPUNDE NIMENI DE NIMIC,doar iau bani!!! Scuze de:sign_ot:
     
  5. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Ai perfecta dreptate .......nasol ca lucrurile astea se intampla cam la toate service-urile, si cu atat mai mult la o reprezentanta, unde te-ai astepta sa nu existe problema pe care ei sa nu o poata rezolva.

    ON 1. Daca ar fi sa imi dau cu parerea, cel mai probabil cred ca ar fi volanta
    2. Teoretic, volanta ar trebui sa fie acoperita de garantie....cel putin la alte firme asa este....si atunci tot raul ar fi spre bine, ca te-ai alege cu un kit nou, valanta+disc+placa+rulment...:) ar mai ramane doar nervii si timpul cheltuiti
     
  6. coexist 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7 3.0 Tdi quattro
    La Audi niciodata nu vor schimba volanta in garantie decat in cazuri exceptionale. In rest iti vor pune placa cu: "Intretinere necorespunzatoare". Am patit si eu chestia asta. Costul distractiei: 8000 ron.
     
  7. punkkid 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Locație:
    Câmpina
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI MT 2008
    Am vorbit azi la service, au primit noul rulment, mi-au zis ca e posibil sa-mi faca schimbarea rulmentului de presiune de la ambreiaj pe garantie. Am ramas uimit :)) Probabil zilele astea o sa fie gata.
     
  8. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Ce tare...iti schimba pe garantie un rulment, care de fapt e considerat consumabil....:):).....plus de asta...din cate stiu eu, normal ar trebui sa fie tot kitul nou(disc + placa+ rulment). Probabil vor sa scape mai ieftin ...doar cu un rulment :)
     
  9. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Cred ca discul e considerat consumabil,nu rulmentul.
     
  10. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Sincer eu nu stiu daca se poate, insa am luat multe ambreiaje la viata mea si absolut toate am venit kit complet(placa, disc, rulment). Nu prea am auzit pana acum sa se dea si la bucata, probabil decat daca le iei SH:). Dar lumea e mare, si multe pot fi posibile :p
     
  11. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Nu toate kiturile au inclus si rulmentul;uite un exemplu pt Octavia,2.otdi pd. http://www.autokarma.ro/catalog_fisa.php?idfisa=LM08269201141289&filtru=11
    Bineinteles ca in calitate de posesor vrei sa se schimbe totul kitul,mi se pare normal,si eu as vrea la fel,dar fiind o chestie f interpretabila cu uzura ambreiajului e ok daca schimba rulmentul pe garantie si problema dispare.
     
  12. punkkid 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Locație:
    Câmpina
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI MT 2008
    Am primit inapoi masina dupa ce a schimbat rulmentul si nu este absolut nici o schimbare. Ca si cum nu i-ar fi facut nimic :)). Raspunsul de la service a fost ca nu stiu ce are si ca nu are probleme volanta/ambreiaj. (de fapt a spus ca ar putea si volanta, desi nu are joc sau semne de uzura??)
     
  13. punkkid 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Locație:
    Câmpina
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI MT 2008
    Update: Acum incerc o noua cale, tocmai am lasat masina la Porsche Bucuresti Vest. Au zis ca o desfac si ei ca sa constate care este problema.
     
  14. punkkid 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Locație:
    Câmpina
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI MT 2008
    Update: Am lasat masina la Porsche Bucuresti Vest 2 si am fost asigurat ca se va face orice ca masina mea sa fie perfecta. De asemenea, i-am rugat sa-mi rezolve o problema cu memoria la scaun (pur si simplu nu mai functioneaza memoria, nu merge setata o noua pozitie, si nici nu merge dat scaunul soferului inainte/inapoi cu butonul de deasupra ca sa intre oameni pe locurile din spate) si sa investigheze de ce au intrat insecte si mizerie in farul din stanga. Am zis ok. Eu ii sunam din 3 in 3 zile sa aflu statusul, insa de fiecare data mi se spunea ca nu au inca un raspuns sigur, si ca au facut o "cerere de asistenta" si dureaza mult feedback-ul intre cele doua parti. Peste o saptamana mi se da raspunsul ca problema este ca volanta si ambreiajul nu sunt bine lubrifiate si trebuie lubrifiate cu o vaselina speciala adusa din germania. Lucrarea nu este acoperita de garantie, deoarece aceasta conditie vine de la un condus sportiv al masinii, si se intampla des la Audi. Deloc surprinzator, dupa un telefon azi mi-au spus ca nu s-a rezolvat problema dupa ce au lubrifiat ambreiajul si volanta. Mentionez ca mi s-a spus ca cele doua componente nu prezinta semne de uzura, abuz sau folosire neadecvata.
    Au zis ca vor face o noua cerere de asistenta, si in cateva zile imi vor spune care este urmatorul pas. I-am intrebat daca au rezolvat memoria la scaun in cele 2 saptamani cat a stat masina la ei in parcare, mi s-a spus ca lucrarile la masina se fac pas cu pas, adica rezolva o problema dupa trec la cealalta. Si ca trebuie sa platesc chestia cu memoria, deoarece scaunul a fost utilizat necorespunzator. (Mentionez ca memoria la scaun s-a mai stricat de 3 ori inainte, problema remediata la cardinal in 30 minute). Sunt dezamagit si suparat de calitatea serviciilor de la dealer, si din ce vad, desi lucreaza pentru un dealer de masini, nu le pasa absolut deloc de masini sau de clienti (nici de banii sau timpul lor).

    Edit: I-am rugat, daca sta atata masina la ei, sa imi faca update-urile la MMI, si au spus ca o sa o faca, dar costa cateva sute de euro. In plus, controlul vocal este in germana, am intrebat daca pot sa o schimbe in engleza. Mi s-a spus ca e o ocazie buna sa invat germana...
     
    Ultima editare: 8 Feb 2010
  15. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Nesimitire romaneasca tipica! Trimite mail la Audi Germania: service@audi.de. Spune ca raspunsul vrei sa-l primesti de la ei, nu de la importatorul pe Romania, Porsche Romania. Poate mai citesc si cei de la Porsche Romania forumul asta si trag niste concluzii... Eu astept o solutie la scartaitul pedalei de la ambreiaj, o solutie pe care fabrica ar trebui sa o gaseasca,daca Porsche Romania e interesat de clienti fiindca plangeri pe aceasta problema sunt.
    Ce poveste e asta cu condusul sportiv! Cred ca nici aia la Dacia nu au tupeu sa aduca argumente din astea. Discul si placa arata normal,dar ai condus sportiv. Incearca si la protectia consumatorului poate se trezesc la realitate ca nu vand masini de 3000 euro.
    Propun ca aceste probleme sa fie aduse la cunostinta celor de la Porsche Romania care au venit la intalnirea din Poiana BV. Sa facem un topic care sa fie citit de un reprezentant Porsche Romania.Asta ar insemna respect pt clienti.
     
  16. punkkid 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Locație:
    Câmpina
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI MT 2008
    Update: Dupa o saptamana, mi-au zis ca Porsche Romania este de parere ca zgomotul este normal, desi tehnicianul lor l-a auzit si observat. Au zis ca imi schimba volanta pe garantie (ca asta cred ei ca e problema) doar daca gasesc alta masina ca a mea sa vada ca aia nu face la fel. Aici intervine problema... PBV nu stie unde sa gaseasca un A5 3.0 TDI manual, asa ca mi-au spus ca imi tin masina pana cand o sa "dea" de unul. I-am intrebat un termen aproximativ cand e masina gata, si mi-au spus ca nu stiu cand ?? De asemenea am fost indemnat sa nu mai fac presiuni asupra lor, ca nu ajuta la rezolvarea problemei. De asemena, azi am fost la masina.. In 3 saptamani nu au rezolvat problema cu memoria la scaun. Masina era in aceeasi pozitie in parcare ca si acum doua saptamani.
     
  17. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Din experienta personala, am ajuns la conluzia ca facand presiuni, ai mai mari sanse de reusita. Cu cat ii bati mai mult la cap si cu cat demonstrezi ca esti stapan pe situatie si iti stii drepturile, cu atat mai repede iti este rezolvata problema. Nu ma intelege gresit .....la presiuni nu ma refeream la amenintari si vorbe jignitoare. Insa nici nu le da impresia ca accepti orice iti spun ei.

    Plus de asta, mi se pare o mare prostie: esti mecanic autorizat la reprezentanta respectivei marci, fac studii peste studii , insa nu pot spune care este problema unei masini, decat daca mai vad alta cum se comporta. Daca aveai vreun Veyron, ce mai faceai?? Tot la fel te puneau sa astepti pana trecea altul prin service-ul lor? Mie personal chiar mi se pare o jignire adusa clientului. Daca au o nelamurire sau vreo necunostinta, e problema lor cum afla raspunsul....clientul nu are nici o obligatie sa aduca dovezi. Pana la urma nu e un service de cartier, si ar trbui sa aiba o oarecare prestanta, si profesionalitate.

    Eu personal cred ca ma duceam cu OPC-ul si cu un avocat peste ei, si sa imi spuna atunci, de fata cu respectivii, ce solutie au gasit ei. Oare mai aveau curajul sa iti ceara sa aduci un alt A5 in service? Totusi e o masina de peste 40 000E......
     
  18. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Foarte corect ce a scris Barladi; imi este asa mila de ei ca lucreaza sub o presiune fiindca nu stiu sa-si faca treaba.:keule: Imi dau si lacrimile pt presiunea suportata de ei. Dar tu ca si client nu suporti incompetenta si nepasarea lor, neutilizand masina atata timp si avand incovenientul ca nu functioneaza normal o masina de peste 40000euro? Ti-au inregistrat zgomotul respectiv cu vreun aparat ca sa-l trimita la fabrica ,ca poate gasesc acolo vreun raspuns? Daca nu stii sa-ti aperi drepturile te iau prin invaluire cu utilizare necorespunzatoare, asa fac toate, nu sunt aliniate planetele cum trebuie,etc. Eu ma intreb cat timp trebuie sa mai treaca sa nu mai aud la concernul VAG ca pica volantele inainte de 100000km...
    Ar trebui sa pui un filmulet cu zgomotul respectiv,poate e prezent si alti posesori de A5 3.0tdi,M6;bineinteles daca vrei si ai timp.Nu fac presiuni.:))
     
    Ultima editare: 13 Feb 2010
  19. punkkid 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Locație:
    Câmpina
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI MT 2008
    L-as pune daca as putea sa iau masina de la ei :D Le-am propus daca pot sa iau masina si sa o aduc cand reusesc sa gaseasca alt A5, dar mi-au zis ca nu e posibil, deoarece ar trebui sa platesc constatarea la ambreiaj/volanta, plus ca daca as aduce-o dupa nu mai sunt aceleasi conditii ca si acum.. As putea sa deteriorez ceva in timpul in care merg cu ea. Ideea e ca nu mi-au dat un raspuns clar cum ca "da trebuie sa schimbi volanta/ambreiaj", ci ceva in genul.. "nu suntem siguri" si asta ma deranjeaza cel mai tare. Atasez pozele care mi le-au trimis ei.
     
  20. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Alt A5 la fel ca a tau ei pot sa gaseasca sigur; nu cred ca esti singurul posesor de A5 3.0tdi,M6. Intr-o perioada de 2-3 saptamani sigur intra intr-o reprezentanta Audi din Bucuresti un A5 ca al tau. Zi-le ca poate mai cumperi un A5 identic ca sa vezi daca face.:wtf:
     

Distribuie pagina asta