1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ambreiaj modele clasice 80 - 90 (B3 - B4) - probleme si rezolvari

Discuție în 'Modele clasice' creată de lucky, 1 Oct 2007.

  1. lucky

    lucky 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2007
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi 80, 1.8 cc, '87
    Sal ... am si eu un audi 80 din 87 cu motor de 1.8 si cutie in 5 trepte si un meserias mi-a schimbat cilindru de actionare a ambreiajului si a mai modificat ceva pe acolo (prinderi si suportu cilindrului) ... intrebarea mea e stie cineva unde pot sa gasesc o schema a ambreiajului sa vad si eu cum ar trebui sa arate modelul original sau daca poate cineva sa-mi explice cam cum ar trebui sa arte piesele originale ... ca sa stiu ce sa-mi cumpar... mersi.
     
    Ultima editare: 1 Oct 2007
  2. Georgekey

    Georgekey 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2007
    Locație:
    ATENA
    Masina:
    AUDI TT 225 TQ BAM 2001
    Schema si codes & parts numbers o sa gasesti in ETKA .ETKA este un program PC un software care poti sa faci download prin internet.
    Ti postez Link 1 (trebuie sa faci reg) si Link 2 este torrent (mai bine de acolo)
    http://www.vagcat.com/
    http://www.isohunt.com/torrent_details/16449273/etka
     
  3. Georgekey

    Georgekey 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2007
    Locație:
    ATENA
    Masina:
    AUDI TT 225 TQ BAM 2001
  4. mad4audi

    mad4audi 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi 90 b3 2.3E quattro
    Am nevoie de informatii !!

    Masina e un Audi 90Ng motor 2.3E are A/c nu are abs .De curand am cumparat un disc de ambreaj ,o placa de presiune Sh si bucsi punte, arata destul de bine , omul de la care le-am cumparat mi-a spus clar ca e de audi 90 100kv/136cp....acum din cate am vazut eu pe net pare sa nu semene ce am luat eu aici .....ce m-a intereseaza daca este cineva si are cat de cat idee sa imi spuna si mie daca sunt sau nu sunt bune . Si m-ar interesa asa:

    1.Cine stie daca la schimbarea de disc de ambreaj trebuie dat motorul jos ca la dacie...sau doar cutia. (si cam care este impul in generat sa schimb un disc de ambreaj la aceasta masina)

    2. Daca cunoasteti un mecanic bun care m-a poate ajuta la un pret accesibil sa schimb si eu discu asta si eventual bucsi punte.....v-a dati seama daca am luat disc Sh cati banii am ...m-ar interesa un pret macar informativ (bucuresti)

    3.Care e grosimea standard la un disc de abreaj ...m-a refer la azbestula ala sau cum se numeste ...mi se pare cam subtirel ....tot asa informativ macar daca nu stiti sigur .

    astea sunt pozele Cu respect , Marius
     
  5. mad4audi

    mad4audi 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi 90 b3 2.3E quattro
    :rolleyes: aa si cam asa arata discul de abreaj nou gasit de mine pe net ...si dupa cum se vede nu sunt la fel zic eu ...:blahblah1:
    si am gasit pe pagina de la elit niste informatii dar fara poze la discu asta de ambreaj care spun cam asa :Profil butuc roata 21,9x24,3-23N
    Numar dinti 23
    Parametru 228VTB
    Diametru [mm] 228 mm

    deci cam care e parerea , opinia voastra ?? :respekt::sos:, Marius
     
  6. dorutzu

    dorutzu Silver Member

    Înscris:
    8 Sep 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    1.6 + 2.0
    Pai hai ca nu e asa greu sa-ti dai seama.
    Te uiti pe discul ala SH ce cod are piesa si gasesti dupa ala.
    Daca nu te descurci, posteaza aici codul piesei ( de forma XXX XXX XXX aproximativ) ca sunt si eu curios. Am si un program care imi cauta piesa dupa cod si poate te ajut eu.
    Apropo... cand schimbi piesa poate faci si tu un tutorial (in genul celor facute de mine la sectiunea asta " modele clasice") ca sa invatam si noi cum se procedeaza. Hai ca dupa pozele facute, ai talent... :)
     
    Ultima editare: 9 Ian 2008
  7. mad4audi

    mad4audi 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi 90 b3 2.3E quattro
    :|:|:|

    se pare ca din cati s-au uitat aici esti singura sansa sa imi de-a o informatie cat de cat buna ..
    codu e in felul urmator :18 1861 868 001 apoi semnu Wv si semnu audi apoi 069 141 031P asta cred ca e firma F&S GERMANY (ASTA E PTR DISC AMBREAJ !)

    Placa de presiune are urmatoarele date pe ea : 035141117c
    TYPM228 si asta cred ca e fima FICHTEI & SACHS SA GERMANY

    Bucsi bascula pe cauciucul ala scrie asa:Germany 14081 16 537

    Orice informatie sau parere e bine venita ....

    Cu respect , Marius
     
  8. dorutzu

    dorutzu Silver Member

    Înscris:
    8 Sep 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    1.6 + 2.0
    Placa de presiune conform manualului are codul 034 141 117 DX cu diametrul de 240MM pentru motoarele cu 5 cilindri de la audi 80/90 cod motor KV, NG si PS.
    Codul tau nu mi se pare compatibil, desi e asemanator.

    Discul de abreiaj ar trebui sa fie cod 034 141 031 TX diametru 228 mm tot pentru aceleasi motoare in 5 cilindri.

    Daca mai aflu ceva te anunt.
     
  9. dorutzu

    dorutzu Silver Member

    Înscris:
    8 Sep 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    1.6 + 2.0
    Codul asta l-am gasit cu greu. E compatibil din cate am gasit cu modelul AUDI COUPE MOTOR NG FABRICATIE 1987-1994. Dar diametrul este de 228 mm, lucru care ridica semne de intrebare. Nu stiu daca iti vine.
     
    Ultima editare: 10 Ian 2008
  10. dark000moon

    dark000moon 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Avant 2.5 AKE Quattro
    Salut
    Sper ca informatiile astea sa te poata ajuta
    Ti-am pus niste liste cu codurile care le-ai pus tu si codurile care le au piesele compatibile pentru modelul tau daca mai ai nevoie de orice informatie in legatura cu coduri de producatori, fabricanti sa imi spui sper sa te pot ajuta.
    Aici sunt informatiile nu am incercat sa le pun pe forum ca nu stiu daca permit incarcarea fisierelor SWF
    DESCHIDE PAGINA CU FIREFOX

    http://www.anuntulx.ro/audi/audi-90.php

    sper sa nu deranjez pe nimeni si sa nu se considere reclama acest link.
    daca deranjeaza rog moderatori sa il stearga.
    Bafta mare tuturor posesorilor de audi................!
     
    Ultima editare: 11 Ian 2008
  11. Sylver

    Sylver 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2008
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi 80 B3 1.8 benzina
    Ambreaj audi 80

    Am o nemultumire la pedala de ambreaj de la audi 80 din 81. Scartzie in ultimul hal. Ma doare capul de la scartzait :) stie cineva cum pot rezolva problema ? Multumesc anticipat :D
     
  12. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Foarte simplu: schimbi cablu lde ambreiaj care e posibil sa scartaie si apoi si lagarul pedalei .:yes:
     
  13. dragos_dolana 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    rusanesti olt
    Masina:
    audi 80 b3
    as dori si eu adresa de la un magazin din bucuresti unde pot gasi bucsi bascula pentru audi 80 b3
     
  14. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    ca sa schimbi discul, dai doar cutia jos, nu si motorul. Bafta si sa ne tii la curent cu lucrarile :icon_thumright:
     
  15. alex_hobeanu

    alex_hobeanu Bronze Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    California, USA
    Masina:
    A4 1.8T (AMB) quattro 2004 / A4 2.0T (CPMB) quattro 2014 / Q5 3.2 (CALB) 2012
    Salut

    Cred ca se gasesc la orice magazin de piese. Eu am cumparat de la un magazin care se afla langa spitalul Marie Curie (Budimex), pe strada cu benzinaria Petrom. Vezi ca sunt 2 modele, unul este cel din poza lui Marius si mai exista unul care nu are partea metalica pe exteriorior iar la capete are doi umeri din cauciuc. Eu din acelea am avut si le-am schimbat cu unele la fel. Sunt mai dificil de montat si a trebuit sa fac o presa conica pe strung ca sa le pot baga. Sfatul meu este sa le schimbi pe toate daca tot o desfaci, adica si pe cele care se fixeaza de caroserie si pe cele de la bara stabilizatoare.
     
  16. dragos_dolana 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    rusanesti olt
    Masina:
    audi 80 b3
    multumesc mult
     
  17. dragos_dolana 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    rusanesti olt
    Masina:
    audi 80 b3
    am o mare dilema

    am un uruit infundat,chiar si cu motorul oprit atunci cand masina se deplaseaza,am luat viteza si am oprit motorul lasand-o sa se deplaseze din inertie si tot se aude.
    Dar cand virez stanga chiar si cateva grade uruitul dispare,daca merg in cerc spre stanga nu se aude deloc.
    Am schimbat bucsele de la bascula,pivotul,capul de planetara.
    Ma poate ajuta cineva cu o informatie,uruitul este asa ca o vibratie.:3sadwalk:
     
  18. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    ai schimbat numai un cap de planetara? Daca da, atunci schimba-l si pe celalalt. Logic ar fi ca de la planetare sa fie acel zgomot, mai ales daca e vorba de viraje. Bafta
     
  19. dragos_dolana 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    rusanesti olt
    Masina:
    audi 80 b3
    Poate sa fie cumva de la flansa cu rulment de la amortizor?Are cumva vreo legatura?Daca ar fi planetara poate n-ar trebui sa se auda la drum drept.:confused:
     
  20. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    depinde ce fel de zgomot e. Cel de planetara se cunoaste imediat. Acuma eu nu stiu cum e zgomotul de la masina ta. Mai ia pe cate cineva in masina, eventual un mecanic, poate isi da seama fara sa te puna sa demontezi juma' de masina. Bafta
     

Distribuie pagina asta