1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ambreiaj - Volanta + Placa de Presiune la A6 C7 (4G) - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Johnyjohny, 11 Oct 2016.

  1. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Zgomotul la rece l-am sesizat de curand la alte masini, la un polo diesel nou 7.000 km si un seat ibiza benzina. Probabil e un lucru de finete si de urechea muzicala a fiecaruia.
     
  2. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Eu nu faceam referire la zgomot din terte parti(volanta etc) ci strict atunci cand cu motorul rece, la ralanti, se lasa usor pedata de ambreiaj moment in care motorul subtil schiteaza cateva rpm.
     
    aMadeMan apreciază asta.
  3. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Exact, oricum nu am mai bagat in seama aceasta chestie. Doar ca am mai observat ca daca ridic putin ambreiajul, simultan accelerez, masina are un tremurat, vibratie.. Daca ridic ambreiajul sus, nu face! Ciudat..
     
    gligor ovidiu narcis apreciază asta.
  4. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    Se mai aude ceva cu volanta aia, este la fel ?
     
  5. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    Chiar nu a schimbat nimeni volanta la modelul asta de masina ?
     
  6. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Se pare ca nu, si pe mine ma intereseaza un raspuns pertinent
     
  7. Johnyjohny

    Johnyjohny 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2016
    Locație:
    Anglia
    Masina:
    A6c7 2011
    Salut,
    S -a rezolvat problema cu kit-ul ambreaj + volanta. Am montat pe A6 4G kit OB1105266 AG si merge perfect am peste 20.000 km si nici un fel de problema, dar conditia e sa pui kit complet.
    Am confirmare de la alti mecanici ca fabrica-ul foloseste aceleasi volante pe A4, A5 2.0 tdi sau tfsi cod OB1105266AG inclusiv OB1105266AL care s-a montat pe A4 sau A5 2.0 tdi. Salutare.
     
    Andor Iulian apreciază asta.
  8. Octavian Birta

    Octavian Birta 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 (4G2) 2.0 TDI (CNHA) 190CP S-Tronic 2014
    Salut.
    Pentru masina Audi A6 (sedan) 4G2 190 CP CNHA S-Tronic 2014 stiti daca exista pe piata o varianta mai buna de ambreiaj decat cea stock ? Am facut recent o resoftare si apoi, in testul pe autostrada, mi-a patinat ambreiajul si a intrat protectia aia cu Gearbox.... Ca sa nu se repete figura ma gandesc sa pun ceva mai bun decat varianta stock, ceva sa reziste bine pe la un cuplu de 500 Nm.
    Ma poate ajuta cineva ? VIN este WAUZZZ4G2EN197074
    Multumesc.
     
  9. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Johnyjohny, cati km aveai cand ai schimbat-o si ce simptome?
     
  10. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    johny codul OB1105266 AG este doar pentru volanta, nu este kit complet. Cu ce ambreiaj ai imperechet-o ?
    Poti pune si un cod de ambreiaj ? Multumesc
     
  11. zanety22

    zanety22 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2015
    Locație:
    RM.VALCEA
    Masina:
    AUDI A6 C7 4G 2.0 TDI CGLD 20111
    Salut ma puteti ajuta cu codul de volanta si ambreaj tot chitul la masina mea WAuzzz4g4bn028332 Va multumesc
     
  12. Andor Iulian 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2017
    Locație:
    Negrești
    Masina:
    Audi A6, 2litri TDI, 2011
    Bună tuturor! A început să tremure și la mine mașina când se încălzește ambreiajul. Mecanicul mi-a zis că e volanta și că trebuie schimbat tot kitul cu tot cu ambreiaj ca să nu desfacem de două ori. Am o rugăminte la cei care au făcut această operațiune la un motor CGLC de 2 litri TDI, 177 cp, cutie manuală în 6 trepte, să-mi zică cu ce kit de ambreiaj se poate împerechea volanta cu codul OB1105266 AG (care e de pe A4). Mașina e un Audi A6 C7 iar ETKA îmi dă o singură volantă care are un preț foarte mare (5300 lei). Multumesc anticipat.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu se va potrivi. Citeste prima pagina din topicul asta, am mai dezbatut si acolo problema.
     
    Andor Iulian apreciază asta.
  14. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Ai ambele coduri in poza de mai jos. Bafta.

     
    Andor Iulian apreciază asta.
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu asta vroia el. :)
     
    Andor Iulian apreciază asta.
  16. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Eu am inteles ce vroia el numai ca vazand preturile la fel la ambele volante ma gandeam ca nu are rost sa schimbe kitul de amreiaj si i-am pus kitul de amreiaj ce se potriveste la AL, dar daca el a gasit o volanta usata cu codul AG o poate imperechea cu 0B1 198 141 BX acest kit e montat numai pe motoare 2.0 benzina tractiune fata sau in cazul lui ca are motor diesel cu 0B1 198 141 CX acest kit e montat pe 2.0 benzina tractiune 4x4 si pe 2.0 diesel tractiune fata si 4x4.
     
    Andor Iulian apreciază asta.
  17. Andor Iulian 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2017
    Locație:
    Negrești
    Masina:
    Audi A6, 2litri TDI, 2011
    Mulțumesc pentru sfaturi! Mai săpăm. Poate mai rezistăm cu volanta actuală până se mai domolesc prețurile.

    Sent from my ASUS_Z00UD using Tapatalk
     
  18. DanBB

    DanBB 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C7 CGLC 2.0Tdi 2013
    La oprirea motorului se producea tremuratul specific volantei uzate, iar masina avea trepidatii destul de mari la plecarea de pe loc dupa ce mergeai mai mult timp cu ea.
    Am optat pentru schimbarea ambreiajului si volantei, din pacate nu am putut merge personal la service si am lasat problema in grija unei rude.
    La cateva zile dupa ce a fost scoasa masina din service am condus masina mergea mult mai bine, nu am condus in schimb destul de mult incat sa apara trepidatiile la prima treapta.
    Problema a revenit odata ce am condus masina pentru mai mult timp; mi-am dat seama ca nici trepidatiile la oprirea motorul nu au disparut.
    Am abordat mecanicul si am primit un raspuns de genul: e din cauza Start & Stop care e dezactivat si intra ambreiajul in protectie cand se incalzeste pentru trepidatiile din treapta intai.
    Iar pentru tremuratul volantei am primit o perla si mare:
    Exista o bucsa intre cutie si alta componenta (nu mai tin minte exact care a fost aceasta) care nu se poate schimba si cam toate au aceasta problema.
    Cred cu tarie ca sunt niste minciuni si as dori daca se poate sa imi confirme cineva mai avizat.

    Intrebarea mea este:
    Se poate verifica daca s-a schimbat volanta fara a desface din nou tot?
    Un mecanic avizat banuiesc ca isi poate da seama dupa cum se comporta masina daca este un kit nou (volanta+ambreiaj) pe masina.

    Tind sa cred ca au schimbat ambreiajul si volanta nu, mergand pe premiza ca o sa reduca din trepidatii.

    Va multumesc
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Schimba mecanicul, ai toate sansele sa iti fi inlocuit doar kit-ul de ambreiaj. Nu, nu ai cum sa verifici decat sa demontezi iar.

    La ce pret are o volanta pentru C7, eu as plati instant 3-400 lei manopera sa ma lamuresc, apoi direct la O.P.C (banuiesc ca ti-a dat factura).

    Mai bine iti baga vrajeala cu suportii motorului, nu cu bucse intre cutie si alte baliverne cu Start&Stop.

    Daca e amabil, sa iti indentifice bucsa cu pricina din PDF-ul de mai jos si daca tot e acolo sa iti verifice si reperul #10 (tamponul cutiei).
     
    DanBB apreciază asta.
  20. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Start&Stop nu are nicio legatura cu volanta, incalzitul ambrejajului (asta daca nu stai cu piciorul pe ambreiaj la semafor) si alte s.f. Din ce zici tu nu prea pare sa fie un mecanic de incredere. Ar trebui sa primesti piesele vechi si sa vezi gradu de uzura.
     
    DanBB apreciază asta.

Distribuie pagina asta