1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Amenda parcare politia comunitara

Discuție în 'Contraventii' creată de eminence, 26 Feb 2010.

  1. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Am primit ieri un biletel pe parbriz, o nota de constatare de la politia comunitara. Motivul: parcare pe trotuar. Trecem peste faptul ca e o strada foarte ingusta si nu am unde parca altundeva, si peste faptul ca erau 20 de masini pe strada si doar a mea era parcata "neregulamentar". Am o amenda de 200 RON / 100 RON in 48 de ore. Am sunat la diverse "pile" pe care e am la politie, si mi-au spus ca pot sa ignor nota de constatare daca masina e inmatriculata pe Turda, in timp ce amenda am primit-o in Cluj, nu o sa am probleme anul viitor la plata impozitului pentru amenda respectiva. Ce parere aveti?
     
  2. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Salut :) eu cred ca ar fii indicat sa platesti amenda (100 ron in 48 ore) decat sa te trezesti anul viitor ca ai de plata 200 in plus , ca "pilele" spun sa o ignori .Parerea mea , mai poti intreba , pot vb cu cineva de la primarie din cluj,dar dureaza 2-3 zile pana aflu un raspuns care nu e sigur 100%.
     
  3. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Salut, daca poti sa intrebi pe cineva din Cluj, ti-as ramane recunoscutor.
     
  4. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    deci... un telefon si mi-o spus asa " ca oricum o platesti , in 48 de ore sau anul ce vine , 200+penalizari+impozit " sper sa te ajute cu ceva .. tipu lucreaza la primarie in cluj ... ma gandesc ca stie ceva :) daca el minte .. te mint si eu:)
     
  5. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Mersi de infomatie... Tipul cu care am vorbit eu zicea ca daca sunt din alt oras nu se trimite amenda. Nu stiu ce sa mai cred. Oricum astazi ar fi ultima zi (sau sambata nu se socoteste?).
     
  6. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    poti plati doar luni dimineata , oricum la posta nu e deschis sambata
    Iti dau nr lui de telefon daca vrei .. si vb cu el:)
     
  7. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    2 zile lucratoare
    sambata duminica nu se pune !
     
  8. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    indiferent unde iei amenda,ea e trimisa pe rol la administratia financiara din orasul unde e inmatriculata masina(proprietarul).e ca si amenda de viteza de pe camere.si eu era sa iau una si la fel ca si la tine mai erau 10 masini in acel loc dar ei erau "nevinovati".asta e romania...nu sunt parcari dar iei amenda ca nu o parchezi regulamentar.
     
  9. Dracku

    Dracku Bronze Member

    Înscris:
    21 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Fosta mea, Audi A4 2,5TDI V6 Quattro 2001,180CP
    Mai bine o platesti decat sa te trezesti cu majorari si penalitati la adm financiara,vin ele amenzile luate in alte tari,dar dintr-un judet in altul.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Domnilor, amenzile NU SUNT purtatoare de dobanzi si penalitati conform legii si codului fiscal. Daca eminence vrea sa o plateasca pana luni inclusiv scapa doar cu 100 lei, daca nu, peste cat timp va dori el sa plateasca: 1 saptamana, 1 luna sau 1 an, va plati maxim 200 lei.

    O zi buna
     
  11. nookie 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2008
    Locație:
    Cluj - Bistrita
    Masina:
    A6 2.5TDI AYM
    cum dovedesc cei de la politia comunitara ca tu ai primit amenda, si ca stiai de ea? oricine iti poate lua foaia de pe parbriz, si tu poti sa zici ca habar nu ai ca ai primit o asemenea amenda. Ce se intampla in acest caz? Mai primesti o data perioada de gratie de 48 de ore atunci cand o primesti acasa, sau esti obligat sa platesti direct amenda intreaga?

    Mie mi se pare oricum aberanta valoare amenzii pt parcare, nici politia rutiera nu da amenzi asa mari pentru contraventii minore, si la fel de aberant mi se pare ca aceste amenzi sunt emise de niste analfabeti, fosti gardieni publici cu 4 clase
     
  12. kakinen 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    peugeot 406 2.0 hdi 110 cp
    in parbriz inteleg ca era o nota de constatare, o instiintare, ceva. procesul verbal vine prin posta, daca nu se prezinta contravenientul la sediul politiei, deci termenele curg din momentul comunicarii procesului verbal.
    plus ca, din cate am gugalit, pentru a fi angajat la comunitari trebuie sa ai macar bacul luat, deci faza cu patru clase pica!

    ...parerea mea...
     
  13. cristi_61

    cristi_61 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 131hp, 6 gang,bose sound
    Şeful Poliţiei Rutiere, comisarul şef Lucian Diniţă interviu cu un reporter "GANDUL"

    (R):Ce pregătire au poliţistii comunitari?

    Lucian Diniţă: Niciuna. Aceasctă forţă locală e folosită de poliţia rutieră în ideea de a elimina situaţiile de ultraj, blocarea intersecţiilor. Amenzile la regimul circulaţiei date de poliţiştii comunitari sunt ilegale şi trebuie atacate în instanţăp. Nu are calitate de poliţist rutier.



    (R)Riscă ceva şoferul care nu opreşte la semnal poliţistului comunitar?

    Lucian Diniţă: Deocamdată nu e prevăzută de legislaţie semnalul de oprire pentru şoferi. E o depăşire de atribuţii.


    sursa: http://www.gandul.info/
     
  14. El Greco

    El Greco Bronze Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Undeva in Moldova...
    Masina:
    Din gama VW !
    E adevarat,agentii comunitari nu au calitate de politisti rutieri si nu au voie sa te sanctioneze pentru incalcarea regulamentului de circulatie...
    Mai nou,pentru a strange fonduri la primarii,s-au dat HCL-uri(hotarari de consiliu local),iar Politia Comunitara este abilitata sa dea sanctiuni pe aceasta linie!
    Partea proasta este ca,de cele mai multe ori,aceste amenzi sunt mai mari decat cele din OUG 195 iar aceste HCL-uri ar trebui contestate in istanta!
    Cea mai mare prostie din Romania,infiintarea Politiei Comunitare,o politie particulara a primarilor si consiliului local,folositi,in special,pentru a vana orice greseala a noastra si a ne amenda,in loc sa actioneze pentru mentinerea ordinii si linistii publice,asa cum prevede legea de infiintare!
    Din punctul meu de vedere,ar trebui desfiintata Politia Comunitara,sunt platiti din banii nostri dar nu fac nimic bun pentru comunitate!
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Oct 2010
  15. prinz78 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2011
    Locație:
    Sf. Gheorghe
    Masina:
    VW Polo, 2003
    Amenda cu foto neomologat
    Am o amenda de parcare la care este adaugata o fotografie a masinii mele. Stiti cumva despre legea care declara, ca orice act doveditor (film, fotografie, etc.) este valabil numai daca aparatul cu care a fost facut, este omologat?
     
  16. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    Politistii comunitari isi desfasoara activitatea din cauza unei legi care a obligat primarii sa-si faca politia lor.Ei dau amenzi in baza unor hotarari ale consiliilor locale etc.nu in baza OUG195/2002.Nu au calitatea de politisti rutieri,nu dau examene in acest sens,etc.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Noi 2014
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Am marea rugaminte sa nu mai postati sau sa invatati voi pe alti cum sa faca sau sa facem o ilegalitate. Legile in tara asta trebuie respectate asa cum sunt, proaste sau bune. Legea se respecta nu se comenteaza. Punct.

    Oricum mesajele de genul celor care au fost sterse oricum dispar/sunt sterse instantaneu de pe forum definitiv si irevocabil si daca voi continuati aiurea sa tot postati tot aiurea riscati sa fiti si penalizati. Nu astept si nici nu vreau alte comentarii ulterioare. Multumesc.
     

Distribuie pagina asta