1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Amenzi primite in afara tarii - cum se procedeaza ?

Discuție în 'Contraventii' creată de ding, 1 Mai 2008.

  1. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Are dreptate @audi66.
    Si in caz ca nu o platesti, daca ai avut numere de zoll in momentul in care ai fost pozat fara vigneta, acum daca ai alte nr la masina, la un control nu o sa mai apari ca si cum ai avea o amenda neplatita. Iti zic din sursa sigura, poti sta linistit si cu ea neplatita :p
     
    Ultima editare: 11 Mar 2020
  2. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Numerele au fost de zoll, clar acuma am alte numere..dar ideea este ca ei au adresa mea, adica pot sa dea de mine la nevoie :)
    Cum spunea colegul audi66 la un control te ia dupa nume, nu numere, masina..adresa.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu da nimeni, stai linistit. Am primit zeci dea lungul anilor.
    12€ pe Ungaria si 15€ pe Slovenia am platit ieri noapte.
     
  4. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Nu te cauta nimeni. Evantual inca o notificare si atat. La control nu o sa ai probleme.
     
  5. MRR

    MRR Silver Member

    Înscris:
    29 Oct 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    Mi-a venit si mie din Cehia un rahat de amenda, 92kmh pe limita de 80kmh (cred ca nu am avut chef sa franez destul :p), in tunel, camera fixa. A adus-o postasul la usa, 1000 CZK, am platit-o, chit ca cine stie cand mai trec prin Cehia si daca m-ar opri.
     
  6. crislaz 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Lumina - Constanța
    Masina:
    A6, 3.0TDI,2011
    Nu vreau sa va tai din elan dar legile s-au schimbat in ultimii doi ani privitor la amenzile primite in afara tarii mai ales din tari aflate in Vestul Europei. Baiatul meu a luat anul trecut din Germania un A4 B9 din 2016 si pe drumul catre tara a trecut cu 82 km/h prin zona de lucrari, unde restrictia era de 60 km/h. Desi avea numere de zoll a primit amenda acasa. Am decis sa platesc pentru ca finul meu, care atunci era sofer pe camion, a primit o amenda in primavara lui 2018 pentru viteza. A primit acasa doua notificari la care nu a raspuns. A treia notificare a fost direct de la judecatoria Medgidia, dosar de executare deschis la solicitarea partii germane.
     
  7. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Si eu am primit in Germania pe vreamea cand se lucra la autostrada.Aveam cred ca vreo 10kmh mai mult. Am platit-o, pentru ca o data pe an tot merg in Romania cu masina si trec prin Germania vrand nevrand
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Germania nu e acelasi lucru cu Italia, Franta, Slovenia, Ungaria.
    Asa ca nu dezinforma lumea.
    Subiectul in cauza era despre vigneta pe Ungaria.
     
  9. crislaz 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Lumina - Constanța
    Masina:
    A6, 3.0TDI,2011
    Am inteles ca subiectul era despre " Orice amenda", asa cum scrie si in titlu: " Amenzi primite in afara tarii..". Daca postarea unor fapte reale este dezimformare, atunci este greseala mea si o sa citesc din nou in DEX ce inseamna "dezinformare". Cred ca este mai bine sa se stie ca exista posibilitatea ca amenda sa ajunga in tara si sa-si urmeze tot parcursul: ANAF, proces si executare in caz de neplata.
     
    Bogdan20cj apreciază asta.

Distribuie pagina asta