1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la A4 B6 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de alinalin, 22 Iul 2008.

  1. RMN

    RMN 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2012
    Locație:
    cluj
    Masina:
    A4,1.6,2002
    eu gasesc umezeala pe partea pasagerului in coltul din dreapta sus...tot de la "baterie" sa fie oare?
     
  2. ovidiuss05 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2012
    Locație:
    londra
    Masina:
    a6 1,9tdi 2001
    Aer Conditionat Cu Probleme!!

    buna ziua!
    In primul rand am un a4 b6 achizitionat in Decembrie 2012 si am o problema destul de enervanta: pana in 29.07 anul curent nu am utilzat AC-ul. Dupa ce am reincarcat cu freon practic tot condensul il baga in masina in ambele parti. Am "recoltat" in 30 zile aproximativ 7L apa. Precizez ca dopurile de sub baterie si celalalt l-am desfundat. Multumesc si astept un raspuns !
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Aug 2013
    eutase apreciază asta.
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu cumva ai scurgerea de la clima infundata?
     
  4. dj_johnsavile 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 1,9TDI, 2004
    Salutare!

    Am intrat si eu in clubul "sa plutim in Audi" :)
    Am un Audi A4 B6 iar de la ploile de zilele trecute, m-am trezit cu o mare balta de apa in spate dreapta, care bine-inteles ca a ajuns pana in fata dreapta.
    Am reusit sa imi dau seama de unde e apa, si anume de sub bancheta...dar nu imi dau seama cum a ajuns apa sub bancheta... :(
    Ma poate ajuta cineva?
     
    Anghel Razvan apreciază asta.
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu nu cred ca apa vine de sub bancheta. Vezi in compatimentul bateriei, acolo e problema. Si daca scoti afara si filtrul de polen o sa vezi ca si ala e ud.
     
  6. LIV2YOU

    LIV2YOU 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2010
    Locație:
    CLUJ NAPOCA
    Masina:
    AUDI A4 B6 ,2004 BKE
    Salut dj_johnsavile,
    Am patit si eu la fel, apa pe partea stanga, in fata si in spate, am aflat cand in mers au inceput ca in filme sa se deschida si sa se inchida geamuri, usi, sa se aprinda lumini interioare. Intrase apa la calculatorul de confort care este sub piciorul stang al soferului. Atata apa era ca mergea din fata in spate. Intra pe langa calculatorul central - ECU
    Am dat jos calculatorul central si cu mastic auto l-am etansat de caroserie, remontat si de atunci totul e ok.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Oct 2013
  7. GBR_06

    GBR_06 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2012
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4,1.9 TDI,2003
    Salut. Am si eu o problema. De la ultima ploaie mare "potopul din pitesti" mi-a intrat apa in masina pe partea soferului si in fata si in spate. Mocheta este constant uda si as vrea sa stiu daca stii cum as putea sa dau jos mocheta sa se usuce mai repede. Pentru ca ma tem sa nu cauzeze calculatorului de sub ea :-s
    Ceva indicatii ?
    Mersi
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Toata mocheta sau numai partea stanga?
    De fapt hai sa iti spun ce trebuie demontat DOAR pentru partea stanga:
    - plasticul mare de sub volan (unde e si mufa de diagnoza)
    - footrestul
    - pragul stang pana in spate cu scoaterea partiala a stalpului central
    - scaun stanga
    Abia acum poti ridica mocheta pe stanga.
     
  9. AdLB6

    AdLB6 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2014
    Locație:
    Tecuci
    Masina:
    A6 2.0 TFSI 2007
    intra apa in masina jos la pedale

    Salut tuturor,
    De curand mi-am luat un A4 B6 din 2004 1.9 116 cai din Germania. Prima data cand am spalat masinae am gasit apa jos la sofer si pedalele umede, am ignorat acest aspect prima data numai ca s-a mai repetat de doua ori. Am verificat scurgerea din spatele bateriei care intradevar era infundata dar spre surprinderea mea tot patrunde apa jos la pedale si mocheta e uda dar numai la sofer. Ingrijorator e ca acolo sub mocheta este si modulul de confort care incepe sa imi dea si el batai de cap. Pe unde ar mai putea patrunde apa, ma poate ajuta cineva, va rog ? Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Mar 2014
  10. alex20 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A4 B6 1.9TDI (AVB) 101CP 2002
    AdLB6 Si eu am avut aceasta problema. la mine a fost un cheder (garnitura rupta) sub calculatorul din partea stanga cum stai in masina - langa baterie (e o cutie cu capac negru). Acesta etanseaza pe contur cu un cheder direct pe caroserie. Sub el mai este si o gaura de scurgere ca si sub baterie. Este destul de greu de dat jos, eu l-am dat singur, trebuie sa dai jos si stergatoarele ca sa ai acces la toate suruburile.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Mar 2014
    Romeo Paul Pretli apreciază asta.
  11. AdLB6

    AdLB6 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2014
    Locație:
    Tecuci
    Masina:
    A6 2.0 TFSI 2007
    multumesc alex20 de acolo era pb...mam speriat ce am gasit acolo :) ...multumesc inca o data
     
  12. wcr_wcr 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 / 2.0 20V ALT / 2002
    Salut,

    Multumesc pt indrumare. Am atasat cateva poze facute in timpul 'operatiei':

    https://onedrive.live.com/redir?resid=E6F9BF773B7A9C88%212293
     
    Victorkawa90 apreciază asta.
  13. casian83

    casian83 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2015
    Locație:
    Blaj
    Masina:
    A4 2002 1.9 TDI AWX
    Salutare.
    Am citit intreg topicul si peste tot ca rezolvari pentru apa din masina sunt desfundarea celor doua scurgeri de sub baterie si servo.
    La mine se aduna apa in compartimentul de la pasager si nu imi dau seama de unde vine. In zona bateriei nu se vad urme de apa, compartimentul pare uscat. Am desfundat cele 2 gauri dar fara nici o rezolvare.
    Am inteles ca o alta cauza ar fi scurgerea de la clima. Poate sa imi spuna cineva unde se afla aceasta scurgere pentru ca eu nu imi dau seama.
     
  14. Vali Jipa 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2016
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi A4 B6 TDI 1.9 2002
    La mine intră apă în maşină pe la uşi: apa de ploaie care se scurge de pe geamurile laterale ajunge în portieră, nu iese prin găurile din portieră şi se adună cumva între chedere, iar de acolo intră în maşină, pe sub praguri... cam așa ceva. Am observat că după ploaie, când deschid uşa este urmă de apă pe praguri. Cum aţi rezolva voi problema asta? Vă mulțumesc!
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  16. Vali Jipa 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2016
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi A4 B6 TDI 1.9 2002
    Mulțumesc frumos! Mi-a izolat un băiat, dar se pare că nu a reuşit operațiunea decât la o portieră... Mai insist! Păcat, că e o maşină cu pretenţii... ca şi VW... Am şi o Bora şi la ea nu ştiu dacă intra apa în maşină dar este foarte mare umezeală... O voi verifica şi pe asta cu prima ocazie, că maşina e la fată, la Cluj... :) Oricum mulțumesc de sfat.
     
  17. preymode 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    a4 b6, 1.8T, 2003
    Salutare. Probabil ati vazut potopul din ultimul timp. M-a prins pe autostrada. Dupa aproximativ 5 min de apa din abundenta am inceput sa simt cum masina tremura la relanti ( circulatia se blocase deja) plus frana care mergea in hopuri... cel mai mult m-am temut sa nu raman cu masina pe autostarda (a4 b6 1.8t). Abia dupa 3000rot/min masina parca mergea bine dar imi era teama ca nu tine frana. Dupa ce am ajuns acasa am verificat si bineinteles ca erau infundate cele doua scurgeri. Mentionez ca am citit tot topicul si am patru intrebari:
    1. Mai sunt si alte scurgeri sau doar cele doua(sub baterie si sub servofrana)?
    2. Scurgerile respective trebuie sa fie legate la vreun furtun? Eu am bagat degetul si le-am desfundat. Doar ca partea de cauciuc e mica; doar 4-5 cm se duce in jos. Apoi mi se pare ca nu mai e nimic..
    3 ar trebuii sa mai fac ceva la servofrana? Verifivari suplimentare? Acu merge normal
    Multumesc
     
    Adrian Claudiu apreciază asta.
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca esti in Bucuresti iti scot eu acele cauciucuri de la gaurile de scurgere. Iti trebuie un elevator sau o rampa (groapa de vizitare) pentru ca trebuie demontat scutul de la motor si se scot cu o penseta lunga cu blocaj. Poti sa le si impingi de pe pozitie si iti vor cade in scutul motor.
    Sunt doar acele 2 scurgeri, atat. Nu sunt legate la nici un furtun si sunt prea mici ca si dimensiune a orificiului de scurgere. Daca in compartimentul motor se aduna frunze cu namol acele fante din cauciucurile respective nu fac fata si se umple cu apa tot compartimentul bateriei, iti intra apa in masina, in ECU si in calculatorul de confort riscand sa ai destule probleme. Bafta.
     
  19. preymode 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    a4 b6, 1.8T, 2003
    multumesc cristi
    Nu cred ca fac bine daca scot acele garnituri. (O sa mai citesc)
    Oricum o sa tin sub observatie acele orificii.
    Ma gandesc chiar sa lipesc cu silicon deasupra celor doua orificii semisfere din plastic stil plasa de tantari sa nu se mai infunde...
    mai mult ma interesa de servofrana daca trebuie sa ii fac ceva..
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca tu crezi ca nu e bine sa scoti dopurile astea si ca plasa de tantari e raspunsul...


    IMG_20160613_133530.jpg
     

Distribuie pagina asta