1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la A4 B6 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de alinalin, 22 Iul 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este o protectie/izolatie fonica/termica s-au folosit ca si suport pentru piesele ce vin montate peste el sau in vecinatatea acestuia.
     
    cosmin.ignea apreciază asta.
  2. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Vedeti ce am scris eu pe topicul acesta si pe al meu. Exact acel burete era inmuiat. Nu stiam de unde vine deoarece: nu aveam apa in compartimentul bateriei (dopurile de cauciuc - toate erau scoase), am curatat si izolat garnitura de sub carcasa inferioara a filtrului de polen. Scurgerea condens AC - curatata..

    Vedeam ca se umezeste de sus dar nu imi dadeam seama de unde. La mine problema era lipitura parbrizului,.. apa se infiltra intre parbriz si caroserie, se prelingea si intra inauntru pe acolo. Problema s-a gasit in momentul in care am schimbat parbrizul. Daca nu o gaseam nicicum, probabil demontam bordul si mergeam asa pana gaseam problema.
     
    Ultima editare: 1 Iun 2020
    cosmin.ignea apreciază asta.
  3. cosmin.ignea

    cosmin.ignea 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2019
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 B6 - 2004 - 1.6MPI ( ALZ ) 102 CP
    Dupa multe teste si cu ajutorul unui coleg de pe forum ,merci @EEXCALADE , pare sa fie de la partea inferioara a filtrului de polen. Am dat comanda, vine intr-o saptamana. Revin cu vesti ! Multumesc tuturor pentru sfaturi!
     
  4. cosmin.ignea

    cosmin.ignea 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2019
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 B6 - 2004 - 1.6MPI ( ALZ ) 102 CP
    A venit carcasa pentru filtru si am descoperit, dupa vreo 8 teste, ca se mai infiltreaza apa printr-un loc "ciudat". Zic ciudat pentru ca era acoperit de un cerc din carton, albastru, si dedesubt e plasticul ala alb cu o gaura, un filet pentru surub ceva (foto atasate). Dedesubt este fix izolatia fonica. Pe aici intra apa si se duce toata direct in buretele asta. Mai departe, toata apa iese in masina.
    Voi ce aveti acolo? Ce ar trebui sa fie?
     
  5. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Am efectuat si eu, ieri aceasta operatie, doar cu toperdoul demontat si mocheta data laoparte

    52E15CEC-3A29-43FE-8E11-E2A954B646D3.jpeg 9A6A49BA-679C-4007-8669-206B67365650.jpeg
     
    ovidiutm apreciază asta.
  6. Marianm45 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2022
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9 TDI, 101 CP / AVB / 2004
    Dar mocheta de la pasagerul spate dreapta de unde s-ar putea uda? Am observat ca atunci cand circul pe ploaie se imbiba cu apa. Doar spate dreapta, celelalte sunt uscate...
     
  7. cosmin.ignea

    cosmin.ignea 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2019
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 B6 - 2004 - 1.6MPI ( ALZ ) 102 CP
    @Marianm45 posibil scurgerea de la portiera infundata. Sub portiera ar trebui sa fie acea scurgere. Sau vezi pe sub masina sa nu ai surprize.
    In fine, pana sa imi dau seama de unde am probleme, tot din spate am crezut si eu ca e cauza. Deoarece acolo se uda initial. Apa curgea pe sub bord si dedesubt sunt niste santuri care favorizeaza scurgerea apei in spate. Astfel, mocheta din spate se simte prima ca e uda.
     

Distribuie pagina asta