1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la Audi A6 C7 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de florin_horvat1988, 12 Oct 2016.

  1. florin_horvat1988

    florin_horvat1988 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2010
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    A 4, 1.9 TDI, 116 CP, 2000 AVANT; A4, 1.9 TDI, 131 CP, 2005 AVANT; A6 2.0 TDI 177 CP CVT 2014 AVANT
    Buna ziua,
    Am un Audi A6 C7 Avant cu trapa panoramica si am observat ca imi intra apa in masina acum de cand au inceput ploile. :) Ma refer ca am gasit apa la partea din fata dreapta + spate dreapta, banuiesc ca se prelinge din fata. Va rog daca a mai patit cineva aceasta problema sa imi de-a si mie o rezolvare. Multumesc.
     
  2. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Probabil scurgerile trapei sunt infundate.
     
  3. florin_horvat1988

    florin_horvat1988 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2010
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    A 4, 1.9 TDI, 116 CP, 2000 AVANT; A4, 1.9 TDI, 131 CP, 2005 AVANT; A6 2.0 TDI 177 CP CVT 2014 AVANT
    Si daca in spate dreapta e mai multa apa tot de acolo poate sa fie?
     
  4. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Asa am patit si eu la A8. Ai scurgerile infundate care se afla sub crenaje, trebuie date jos si curatate. Nu e mare lucru, dar trebuie sa te duci la cineva care stie ce face sa nu bage un sarpe pe canal si sa-l sparga cumva, ca e foarte grav dupa. La reprezentanta nu cred ca e foarte scump si stiu despre ce e vorba exact. Succes.
     
  5. florin_horvat1988

    florin_horvat1988 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2010
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    A 4, 1.9 TDI, 116 CP, 2000 AVANT; A4, 1.9 TDI, 131 CP, 2005 AVANT; A6 2.0 TDI 177 CP CVT 2014 AVANT
  6. florin_horvat1988

    florin_horvat1988 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2010
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    A 4, 1.9 TDI, 116 CP, 2000 AVANT; A4, 1.9 TDI, 131 CP, 2005 AVANT; A6 2.0 TDI 177 CP CVT 2014 AVANT
    Problema gasita. Nu este infundat niciun canal pentru ca am turnat apa si curge pe la orificiul de la stalpul usii, dar din pacate curge si in interior pe la plasticele de la stalpul usii. Banuiesc ca e fisurat sau miscat furtunul ce merge de la trapa la stalpul usii ? Daca ma poate ajuta cineva, dau o bere mare. Multumesc
     
  7. Cristian Tincu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6, moror 2000cmc, 2013
    Va salut,
    Am facut un upgrade la stopurile de pe spate, toate bune si frumoasa, insa am o problema de atunci: am apa in portbagaj. Am verificat si stopurile sunt prinse in suruburi, clame corespunzator. Credeti ca nu sunt bune garniturile, cum ati rezolvat problema daca ati avut-o ?
     
  8. Cristi10 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0tdi CGLC 2011
    Buna ziua. Am achizitionat de curand un audi A6 C7 2.0 tdi. Dupa ploile recente ledul din spate de la lampa din stanga (dispre interiorul caroseriei) nu functiona. Cand am ridicat portbagajul o cantitate semnificativa de apa a cazut din interiorul capitonajului de la portbagaj. Dupa cateva minute au functionat perfect.
    Mentionez ca masina nu a fost lovita. Am verificat datele de fabricatie ale stopurilor si sunt conforme cu data de fabricatie a masinii.
    Ma puteti ajuta sa identific cauza ? Multumesc.
     
  9. STEFAN FLORIN

    STEFAN FLORIN 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2016
    Locație:
    DOLJ
    Masina:
    A6 C7, 2.0 tdi, multitronic, 2012
    Salut,

    Am o problema la portbagaj si asi vrea sa va cer sfatul.
    La fiecare spalare gasesc stropi de apa in portbagaj, destul de multi.
    Am banuit ca intra pe la zona de la baza parbrizului, si am banuit ca chederul nu ajunge sa se lipeasca de tabla.
    Prima data am reglat (ridicat) tampoanele pentru a lasa portbagajul sa se duca mai jos. Nici o schimbare.
    Apoi am lipit un cheder subtire pe partea de tabla unde calca chederul original. Din nou nici o schimbare, chiar daca am observat ca acel cheder pus de mine era presat, ceea ce-mi spune ca cele doua se ating.
    Astazi am stat in masina in timp ce era spalata si am last bancheta spate pentru a vedea ce se intampla.
    Intr-adevar, exact pe acolo intra apa, atunci cand spalatorul dirijeaza jetul paralel cu luneta spate si de sus in jos.
    Uitandu-ma atent la chederul original, am observat ca are cateva gauri foarte exact facute (cu siguranta sunt din fabrica), in partea dinspre luneta. Sa aiba vreun "rol" negativ?

    Mai are cineva aceasta problema?
    Stie cineva vre-o rezolvare?

    Multumesc anticipat!
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Precum vezi in topicul asta, unde trebuia sa citesti si pe urma sa scrii si unde ti-a fost mutat mesajul, au mai pati-o si altii dar nu au spus cum au rezolvat. Si la fel mai exista un topic in aria A6 C6 pe care iti recomand sa-l citesti integral. Bafta.
     
  11. Fanutz

    Fanutz 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI [CLAB 2012]
    Salutare.
    Numai eu am problema asta?
    Mereu umezeala pe pragurile din fata.
     
  12. alecs

    alecs 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2.0 TDI ultra 140 kw, s-tronic, s-line, 2015
    Buna ziua,
    Astazi am constatat o urma de infiltratie apa pe plafon, in dreptul stopului nr. 3 de frana, central, la aproximativ 3-4 cm distanta de pozitia antenei exterioare.
    Masina este cea din profil, A6 4G, Facelift, 2015, sedan. Este posibil sa se infiltreze de la antena sau de la cheder hayon? Interesant este ca la nivelul lampii a aparut ceva mizerie/ praf (intre lampa si hayon).
    Mentionez ca nu au fost efectuate lucrari la antena sau haion. Am atasat o foto cu zona afectata.
     
  13. Costin@86 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2020
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A6 C7
    Salut,
    Am aceeasi problema. Imi poti spune te rog cum ai rezolvat problema ? Multumesc.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu poate. Userul caruia i-ai adresat intrebarea (citat mesajul) nu a mai accesat forumul de peste 1 an. Verifica asta inainte de a pune intrebari pe forum.

    Verifica traseul de scurgere pentru trapa. Pentru asta demontezi si scoti plafonul inclusiv partea mocheta din portbagaj pentru a verifica traseul scurgerilor. Sunt niste imbinari care cedeaza. Sunt mentionate aici pe forum cateva solutii de remediere in alte arii ce privesc alte modele de Audi dar se poate aplica si la tine. Bafta.
     
  15. OoZz 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2016
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi TT 8N 1.8T BAM 2004
    Pe langa ce a mentionat Cristi mai sus, la cei cu trapa panoramica verificati link-ul de mai jos pentru un remediu folosit de alti membri straini cu succes.

    http://www.vwaudiforum.co.uk/forum/showthread.php/189626-Panoramic-sunroof-leak/page2

    Iar cei ce va confruntati cu apa in masina dar nu aveti trapa, verificati TPI202999/1. Este vorba de carcasa/capacul de pe portiera pe care este montata boxa.
    Daca nu vreti sa dati bani pe garnituri noi, sugerez sa curatati bine garnitura veche de burete, in partea inferioara va fi deja semi dezlipita si sa folositi un silicon neutru rezistent la apa. Mare grija sa nu folositi siliconul clasic si ieftin, contine acid acetic ce favorizeaza rugina.

    TPI-ul este valabil si pentru cei cu trapa si cei fara.

    Spor!
     
  16. B591VLD

    B591VLD 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8, 3.0 TDI 235 HP, 2019
    Salut!
    Am si eu de ceva timp problema cu apa care intra pe la trapa panoramica. Tot citind diverse forumuri din afara am inteles ca ar fi o problema cu niste microfisuri care se fac la nivelul plasticului din cauza torsionarii caroseriei. Am inteles ca este si un proces colectiv in Statele Unite pentru treaba asta impotrica grupului VAG.
    In primavara am folosit solutia trimisa de colegul OoZz mai sus. Am aplicat lipici in tot locul acela indicat in poze si toate bune si frumoase pana cand a venit vremea rece din nou si a reaparut problema. Am demontat plafonul in partea soferului si intr-adevar apa pare ca vine dintr-un loc unde nu este nicio gaura sau corespondenta cu partea superioara a trapei (tind sa cred ca este real cu acele microfisuri).
    Mai este cineva care a intalnit problema asta si a rezolva in vreun fel? Deja am ramas in pana de idei.
    Multumesc!
     
    Viorel A8 apreciază asta.
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste aici: https://vwforum.ro/topic/138190-plafon-crapat-langa-trapa/
    Este o problema de fabricatie si trebuie inlocuit plafonul. De asta nu se merita cumparata trapa sau plafon de sticla si de asta o sa aveti mereu probleme cu mententanta si infundatul scurgerilor ori cu "noutatile = inventiile" astea facute de inginerii VAG.
     
  18. B591VLD

    B591VLD 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8, 3.0 TDI 235 HP, 2019
    Multumesc pentru link, asta imi confirma povestea cu microfisurile din plastic. Voi incerca sa mai gasesc o solutie si daca gasesc ceva care functioneaza voi posta aici, poate mai este vreun coleg cu problema asta.
     
  19. CristianPodar

    CristianPodar 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A6 3.0 Bi-turbo an 2015
    Problemă cu infiltratie apa pe la trapa panoramică rezolvată. Am observat ca in partea dreapta față este umedă mocheta.
    Am desfăcut pavilionul din partea dreapta ca sa verific furtunul de la trapă sa nu fie ieșit sau înfundat

    20210207_172150.jpg

    Nu era ieșit si nici înfundat. Problema era ca aveam multa vaselina adunată pe canalul care duce apa spre scurgere

    20210207_171320.jpg 20210220_093226.jpg

    In a doua poza am incercuit locul pe unde intra apa. Unde are o gaura mică si se vede pavilionul.
    Rezolvarea a fost sa curăț bine locul acela plin cu vaselina.
     
    borsy apreciază asta.
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Salutare,
    La masina din profil, un Audi A6 C7, gasesc apa la picioare in partea fata dreapta, practic sub torpedou. Nu este multa, doar cat sa umezeasca. Nu am trapa si nici nu vad scurgeri. Astazi de exemplu am fost la masina si nu era, iar acum cand am plecat cu masina era apa chiar daca nu a plouat de dimineata. Am cautat sa vad daca este ceva umed dar nu am gasit nicio urma. Scurgerile de la clima si cele de sub stergatoare sunt curate, cele de sub usa la fel ... nu stiu unde sa mai caut. A mai intalnit cineva astfel de situatie ?
     

Distribuie pagina asta