1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si amortizoare la A4 B6 - modificare/inlocuire cu unele sport - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de Bestie, 7 Noi 2008.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Alexandru Che,
    In primul rand masina ta, conform seriei furnizate are suspensie 1BE. Asta inseamna suspensie sport.
    Tot pe serie culorile de pe arcuri trebuiau sa fie 1 linie albastra si 1 linie roz pe spate, respectiv 1 linie albastra si 3 linii verzi pe fata. Si amortizoarele rosii.

    Da, faptul ca atingi cu burta la trecerea de speedbumps se datoreaza arcurilor care nu sunt moi, sunt terminate. Un arc sport are o anume rigiditate, ca deaia e sport. Ale tale pe langa ca sunt mai mici (adica ai garda la sol mai mica) sunt si moi. E ca si cum ai avea un Lamborghini cu motor de 1.4 mpi.

    As avea si un sfat pentru tine, de fapt mai multe insa pentru asta am nevoie sa pui o poza cu masina din lateral, ca sa vad cum sta acum si totodata sa imi spui daca din punct de vedere al posturii, esti multumit.
    Astept poza.
     
    Alexandru Che și lowlife apreciază asta.
  2. Alexandru Che 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 1.8 T, 2002
    Multumesc Ovidiutm.
    In postul anterior am precizat ca pe fata am culorile specificate de tine, 1 albastru si 3 verzi, dar nu imi aduc aminte sa fi vazut amortizorul ca fiind rosu (sau poate a mai fost inlocuit cu AM).
    Stiu si am inteles de mult ca am suspensia uzata si trebuie sa inlocuiesc si arcurile si amortizoarele, intrebarea mea fiind in mai multe randuri, daca pot trece de la suspensie sport la cea standard inlocuind DOAR amortizoarele si arcurile ? Fara alte modificari/inlocuiri de piese.
    Am postat si poza din lateral asa cum ai cerut si sunt deschis a primi sfaturi de la tine/voi in a face orice modificare.
    Multumesc.
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Tot nu mi-ai spus daca vrei sa intaresti doar suspensia sau vrei sa o si ridici.
    Da, poti sa rezolvi problema actuala daca pui arcurile si amortizoare. Altele evident.
    Daca esti multumit de postura actuala eu iti recomand sa schimbi doar arcurile cu un set de arcuri de la Eibach Pro-Kit.
    O sa iti pun o poza maine cu postura amortizoare rosii/arcuri Eibach.
     
    Alexandru Che apreciază asta.
  4. Alexandru Che 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 1.8 T, 2002
    Vreau sa o si ridic, vreau sa merg linistit și pe un drum care nu este asfaltat, sau care are denivelari. Nu vreau sa pun tot suspensie sport, daca nu implica nici o modificare, o sa trec la suspensia standard.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Treci la suspensia 1BA asa cum ti-am mai spus odata anterior. Adica schimbi arcuri si amortizoare. Cumperi unele noi OE sau AM. Atat.
     
    Alexandru Che și lowlife apreciază asta.
  6. Alexandru Che 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 1.8 T, 2002
    Ok. Mulțumesc pentru ajutor!
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Alexandru Che,
    Arcuri Eibach pro kit, amortizoarele rosii de s-line
     
  8. Alexandru Che 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 1.8 T, 2002
    Mi se pare ca e cam la fel de joasa sau poate chiar mai joasa decat a mea. O sa-i pun suspensie standard.
    Ms!
     
  9. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Asta pt ca Eibach ProKit e cam ca S-line, poate putin mai joasa. Am ajuns la concluzia ca e chinuiala prin tara noastra.

    Uite cum arata a mea cu 1BA, anvelope 15" si ~60kg in portbagaj. Eu zic ca e suficient de inalta.
     
    Alexandru Che apreciază asta.
  10. Alexandru Che 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 1.8 T, 2002
    Da, e ok. o sa pun o poza dupa ce schimb suspensia.
    Daca eram acum 10 ani, optam pentru suspensie sport, acum insa am alte prioritati/necesitati, plus ca merge si sotia cu masina. :whistle2:
     
    lowlife apreciază asta.

Distribuie pagina asta