1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si amortizoare la Audi A4 B7 - modificare/inlocuire cu unele sport

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bogdel.david, 13 Noi 2010.

  1. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    :laugh: daca eu gust din 2 mere te intreb pe tine care e mai dulce? Fiecare simte altfel rigiditatea. La inceput e normal sa fie foarte rigida , se mai inmoaie putin dupa cativa km.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu cand am pus arcuri Eibach si amortizoare Sachs SuperTouring a fost exact invers.
    La inceput era barcuta dupa a devenit rigida.
    Dar cum ai zis si tu, semnificatia cuvantului rigid e discutabil.
    Aveam persoane care imi spuneau ca le zgudui rinichii in masina, altele se simteau comfortabil.
     
  3. Radu Teo 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 combi benzina 2005 MPI 2L, 131CP
    Salutare
    Ma intereseaza sa inalt 2-3 cm A4 Avant B7. Ma puteti ajuta cu ceva solutii?
    Multumesc anticipat
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pui flanse. S-a mai discutat despre asta.
    Mai citim si noi sau doar intrebam ?
     
  5. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Daca ai suspensie S-line poti pune suspensie normala si rezolvi problema.
     
  6. Lucian35 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2018
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 2.0
    Salutare la toți colegii. Vin la voi cu o mică problemuță,de fapt o întrebare: e normal că după ce am schimbat amortizoarele (fara arcuri) garda sa fie mai sus,adică să stea mai ridicată? Amortizoarele pe KYB am montat.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, daca nu ai luat codul corect echivalent cu cel original. Si au am KYB pe spate inlocuite acum mai multi ani si sta la nivelul care era si inainte cu cele originale.

    Inca ceva:

    Daca nu iti completezi complet profilul cu ce masina ai si toate datele despre masina, pe viitor toate mesajele vor fi sterse direct si fara explicatii. Adica te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.

    Daca nu mentionezi de fiecare data despre ce masina vorbesti adica, tip/model Audi, cod motor si an de fabricatie mesajele iti vor fi sterse direct si fara explicatii. Multumesc.
     
  8. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Recomandati arcuri ranforsate ? Nu am carlig, nu remorchez nimic, nu merg incarcat decat ocazional, dar as vrea ceva care sa tina macar 3-4 ani :)
    Si am mai gasit la amortizoare pret super bun pe un site online, de la Magneti Marelli , sa le schimb ? Actualele sunt Sachs si par putin obosite. Ma gandesc, ca sunt noi si vor tine 2-3 ani.
    La arcuri e ok KYB ? Sau recomandati Sachs ? Eibach am vazut ca au preturi ceva mai accesibile insa nu e diferenta considerabila de pret intre ele, dar daca schimb tot, se aduna de la fiecare, iar masina nu stiu cat o mai tin. :)
    Multumesc
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pune arcuri Lesjöfors, ieftin si bun.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  10. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Au preturi la fel ca Sachs ranforsate ... nu sunt deloc ieftine :)
    Iar la amortizoare, sunt ok Magneti Marelli ? Sunt doar 100 si un pic bucata (mai ieftine decat QWP), iar ca producator apare ca MM este OE nu aftermarket cum e QWP si altii.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu am dat 65€ pe un set de arcuri spate Lesjöfors la A6 C6, cu suspensie 1BE (sport).

    Pentru B7, tot pe acolo este pretul per bucata 30-35€. Daca ti se pare mult pentru un arc, nu stiu ce zic … gratis nu stiu unde se dau.

    Magneti Marelli n-au montat niciodata amortizoare pe VAG, deci n-au cum sa fie OE (OE este doar originalul).
    Pe VAG am intalnit doar amortizoare Monroe (cel mai des) si Sachs, probabil or mai fi si alti producatori.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Amortizoarele originale montate pe Audi A4 B7 sunt doar / exclusiv Monroe si atat. Eu pe masina din profil (fiind in posesia mea de la 0 km) am pe fata, inca, amortizoarele originale = OE si sunt marca Monroe iar pe spate am avut orginale = OE tot Monroe si acum am KYB (Kayaba).
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pe Audi sunt si Sachs (dar mai rar intalnite si de obicei 2010/2012+).

    Ori, exista posibilitatea ca de exemplu pentru B7 sa cumperi amortizor nou OE din reprezentanta si in prezent sa fie fabricat de Sachs.

    upload_2021-11-13_23-49-49.jpeg

    De exemplu pe Skoda sunt si ZF.

    upload_2021-11-13_23-50-14.jpeg
     
    Scorpyon apreciază asta.
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    audi66 pe Audi A4 B7 s-au montat doar Monroe cele OE. Faptul ca intre timp s-au modificat furnizorii este altceva si este normal sa fie alta marca livrata la cerere ca si piesa de schimb. In plus aici pe acest topic nu vorbim de masini fabricate mai tarziu de 2008 pentru ca Audi A4 B7 a incetat productia modelului berlina in septembrie - octombrie 2007 si modelului Avant in iunie 2008. Deci, este irelevant ce ai mentionat dar multumim de completare.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  15. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI

    In prezent nu vreau sa mai bag bani in ea, doar sa fie functionala sa imi fac treaba cu ea, nu mai am de gand sa o tin foarte mult, mi-am luat ceva mai nou. :)
     
  16. Lucian96 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 4F2, 2011, CAHA
    Ce inseamna pentru tine arcuri ranforsate? Unele site-uri dau ca descriere la arcurile pentru suspensia pentru drumuri grele ca fiind ranforsate. Verifica ce suspensie ai acum pe masina si cumpara arcuri care sa se potriveasca.
     
  17. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Unde ai vazut a4 cu suspensie drumuri grele ?
    Este doar suspensie standard, suspensie s-line si suspensie sport.
    Modelul ranforsat are aceeasi lungime 284-285mm ca unul standard, doar ca e o idee mai gros. Daca unul standard are 14.5-14.75mm (in functie de producator), unul ranforsat are 14.95-15.00mm :)
    Tocmai ce am trimis comanda pentru arcuri Sachs. (sper ca am facut o alegere buna)
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu esti foarte bine informat, exista pe A4 B7 si suspensie 1BR - Heavy Duty / Rough Road Suspension.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Confirm si eu ca exista pe Audi A4 B7 suspensie PDG cod 1BR.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  20. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Si ce sa fac ? Anulez comanda ? :keule::)
    Merg amortizoarele stock in combinatie cu astfel de arcuri ? Dupa ce pun arcurile, daca amortizoarele nu mai sunt ok, o sa le comand.

    UPDATE:
    Nu sunt compatibile cele ranforsate. Am cumparat Eibach (doar astea erau pe stock) , am vrut sa aleg cele suedeze pe care le recomanda Cristi :)
     
    Ultima editare: 16 Noi 2021

Distribuie pagina asta