1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si amortizoare la Audi A4 B7 - modificare/inlocuire cu unele sport

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bogdel.david, 13 Noi 2010.

  1. Lucian96 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 4F2, 2011, CAHA
    Dupa o cautare mai amanuntita prin ETKA, cred totusi ca ai avut dreptate legata de arcuri. Suspensia cu PR code 1BR pentru drumuri grele e compusa din acelasi arc ca si 1BA, pe fata amortizorul e diferit si are talerul montat mai sus fata de furca, de aici rezultand o garda la sol mai mare, iar pe spate exista un suport de arc diferit in partea de sus si un taler in plus, de aici rezultand garda la sol marita si pe spate. Acum, arcul ranforsat cred ca e o varianta pentru clasele de greutate diferite pentru arcuri, in functie de variantele de echipare. Spre exemplu, daca ai montat carlig si masina e quattro ai varianta de arc ranforsat aftermarket ca sa acopere pe cat posibil weight classurile diferite.
     
  2. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Bună seara Domnilor
    Un amortizor față a început să "plângă" de câteva luni așa că a venit timpul să le schimb, toate , pe spate s-au dus protecțiile alea de praf așa că suspensie nouă, aș dori tot amortizoare Monroe echiparea actuală. Dacă aveți alte impresii recente, exceptând topicurile, va mulțumesc.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu am pus amortizoare Monroe OESpectrum acum 6-7 luni pe C6-le din profil.
    Nici o problema, sunt multumit de ele.
     
  4. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Monteaza amortizoare Monroe Spectrum, sunt mai ok decat "Monroe Original". Cum a spus si colegul @audi66.
     
  5. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Mulțumesc pentru feedback. Nu am găsit amortizoare Monroe Spectrum dar mai caut, oricum piesele le iau de acasă, din Timisoara. Mulțumesc.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce P/N au amortizoarele actuale ?
     
  7. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Legat de amortizoare eu am mers pe KYB Excel G ... eu am inlocuit spatele.
     
  8. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Cât despre P/N @audi66 habar nu am nici măcar ce înseamnă, le va comanda mecanicul. Despre amortizoare este vorba, am suspensie stock si așa vreau să rămână deaorece confortul primează la mine si mi se pare totusi remarcabil ca articulația originală să reziste 14 ani si 200.00 de km, pe sosele preponderent autostrăzi. Ne auzim după.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    P/N = Part Number

    Daca tu nu stii asta, cum ai vrea sa gasesti amortizoare Monroe ?

    Si in final, daca le va comanda mecanicul, tu de ce mai cauti piese ?
     
  10. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Salutări
    Am schimbat amortizoarele fata cu Monroe OE pentru că nu am găsit Spectrum decât spate si nu am mai vrut să aștept. Protecții plastic, amortizoare spate. Toate amortizoarele obosite. Acum parcă aș avea suspensie sport, am făcut 800 km si este totul ok. Mulțumesc pentru sfaturi.
     
  11. Minodor 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2022
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A4B7 ,1.9Tdi, 2006
    Va rog un mic ajutor.
    A venit vremea sa schimb arcurile pe spate la Audi A4B7, sedan, suspensie 1BA. Am atasat fotografia cu eticheta din cartea de service a masinii. Arcurile actuale sunt rupte. La testul de vibratii, amortizoarele se prezinta astfel: Stanga spate 70, dreapta spate 74.
    Intrebarile sunt:
    - ce arcuri sa pun? Am gasit Lesjofors 4204233 dar spune ca nu este pentru acest tip de suspensie - 1BA. Pentru suspensia mea recomandarea de la Lesjofors este 4204232.
    - este cazul sa schimb si amortizoarele sau pot schimba doar protectiile de praf? Daca este recomandat sa schimb si amortizoarele va rog sa-mi dati cateva sugestii.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai si daca in final ai gasit arcurile compatibile, unde mai este problema ?

    Dupa ce mergi cu arcurile rupte, e cam obligatoriu sa inlocuiesti si amortizoarele (impreuna cu protectiile de praf si flansele).

    Sugestii gasesti chiar si pe aceasta pagina, trebuie doar sa citesti.
     
  13. Minodor 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2022
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A4B7 ,1.9Tdi, 2006
    Multumesc frumos pentru raspuns.
     

Distribuie pagina asta