1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si/sau Amortizoare la Audi 80 - 90 - 100 (B3 - B4) - inlocuire - ce alegem

Discuție în 'Modele clasice' creată de mihaimarin1, 14 Aug 2008.

  1. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Am precizat atunci că telescoapele mele (cele noi) erau Monroe, şi în cutia lor erau acele inele. Poate Sachs-ul le livrează fără inele.
    Dacă zgomotul s-a menţinut imediat după schimbul telescoapelor,nu e de-acolo. La mine şi-au "dat drumul" după vreo lună, dar in acest interval n-a bătut nimic.
    Caseta de direcţie nu bate. Când are joc, ea devine imprecisă la mersul rectiliniu.
    Verifică pivoţii şi mai ales integritatea locaşului lor de străngere din fuzetă. Uneori acesta se deformează şi devine uşor conic din cilindric. Dacă acolo sunt probleme nu vei scăpa de zgomot, oricâte bucşe ai schimba.
    Unui prieten cu A4 i s-a-ntâmplat, şi până nu a încărcat cu sudură şi rectificat la freză acel locaş, bătea de nu mai ştia ce să facă. După aia, a fost linişte.
     
  2. El Greco

    El Greco Bronze Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Undeva in Moldova...
    Masina:
    Din gama VW !
    Daca am scapat de schimbat caseta de directie,e mai usor??? acum pentru mine,cand am timp demontez totul pe fata si verific piesa cu piesa ,poate reusesc sa-i dau de capat!
    Mai intreb ceva,se poate ca acea bataie sa apara din cauza inelului de centrare a jantei da Al? Intreb deoarece am senzatia ca la montarea rotilor mecanicul a uitat sa puna inelul la loc,sau poate l-a pus dar este uzat?
    Multumesc frumos,o zi buna!
     
  3. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    pai spui ca ai bataia dinainte sa mergi in service. deci daca inainte era acolo inelul....?
    incearca sa lasi masina pe roti si asa sa o "zgudui" sa vezi de unde suna. daca e ridicata pe elevator tota suspensia e relaxata..
     
  4. El Greco

    El Greco Bronze Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Undeva in Moldova...
    Masina:
    Din gama VW !
    Nu,nu avea nimic in cartusul telescopului,nici inel,nici suport sau altceva!
    Si te rog sa ma crezi ca am zdruncinat-o din toate pozitiile,numai pe roti,iar pe elevator am tras cu ranga,surubelnita ,etc. de toate articulatiile posibile de pe fata si nimic...nu am gasit nici un joc!
    Mai ramane sa o duc la un test pentru telescoape,probabil acolo se va auzi clar bataia si voi putea sa identific si locul din care vine!
     
  5. otelea

    otelea Silver Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    audi 80 B4 1.9 tdi 90cp 1994; A4 1.9 TDI AVB 2004; A6 allroud 2,5 TDI BCZ 2004
    Cand ai montat telescopele, ai strans mai cu simt de raspundere acea piulita rotunda cu o taietura deasupra? Eu cand am schimbat telescoapele (am montat cu gaz) nu am dat atentie la strangerea acelei piulite si aveam o batatie usoara sus in oala. Atunci cand viram pe loc se auzea si un pocnit. Am facut o cheie pentru acea piulita si am strans. A disparut si bataia si pocniturile. Oricum atunci cand o zgaltaiam pe afara sa vad unde bate nu se auzea nimic. Am sa fac o poza la acea cheie si o postez.
     
  6. El Greco

    El Greco Bronze Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Undeva in Moldova...
    Masina:
    Din gama VW !
    Telescoapele le-am schimbat in service si nu am fost atent la modul cum sunt stranse piulitele intrucat ,pentru mine,era prima masina cu astfel de montaj la amortizoare...dar am mers pe mana mecanicilor si este posibil ca asta sa fie problema!
    Cineva mai sus spunea ca a strans acea piulita cu cheia de instalatii sanitare,oare nu risc sa stric piulita sau telescopul?
    Multumesc!
     
  7. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Utilizează cu încredere cheia care ţi-am recomandat-o. Nu se strică nimic şi te scuteşte de nişte necazuri ulterioare cum ar fi identificarea unor surse de zgomot nedepistabile. Singurul inconvenient este că la montarea unui nou amortizor, cu aceiaşi sculă trebuie să lucrezi, altfel nu ai nicio şansă să desfaci piuliţa.
     
  8. otelea

    otelea Silver Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    audi 80 B4 1.9 tdi 90cp 1994; A4 1.9 TDI AVB 2004; A6 allroud 2,5 TDI BCZ 2004
    Strange fara probleme, dar tine contra cu un imbus de 8 (cred) tija telescopului pentru a nu se invarti in telescop.
     
  9. El Greco

    El Greco Bronze Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Undeva in Moldova...
    Masina:
    Din gama VW !
    M-am linistit,nu vreau sa stric ceva acolo!
    Multumesc pentru interes si sfaturi,sper sa scap de necazuri curand!
    O zi buna!
     
  10. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Sa ne anunti si pe noi ce a fost dupa ce remediezi problema.Sunt curios ce ar putea sa fie acolo.
     
  11. stcaro

    stcaro 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi 80/b4 avant motor 2.0(abk) benzina din 1994,116cp
    Si eu aveam (sper) un troncanit pe fata pentru care am bagat azi masina in servis ca sa-i schimbe telescoapele si placutele de frana.
    Pana la ora inchiderii servisului m-au sunat sa mai cumpar kituri de burduf la telescoape si bieletele antiruliu. Sper sa nu mai am si alte surprize maine.oricum vreo 2 persoane mi-au zis ca zgomotul care se auzea nu poate fi decat de la telescoape sau eventual capatul de planetara din cutie.
    Cel putin stiu sa intreb daca sunt siguri pe diagnostic inainte sa mai ceara si altceva (daca nu dispare bataia). Nu de alta dar metoda asta de diagnostic prin eliminare nu-i chiar pe placul meu (sa tot schimbi la piese ca poate aia neschimbata ii de vina)
     
  12. stcaro

    stcaro 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi 80/b4 avant motor 2.0(abk) benzina din 1994,116cp
    la mine s-a rezolvat. troncanitul provenea de la flansa amortizorului. am schimbat-o si gata.
     
  13. El Greco

    El Greco Bronze Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Undeva in Moldova...
    Masina:
    Din gama VW !
    In ultimele zile am avut o multime de probleme de rezolvat,plus serviciul si nu am avut timp sa merg la service!
    In plus,parca se aude din ce in ce mai tare,sau sunt doar nervii mei stresati de bataia respectiva!
    Oricum,daca maine nu am timp,incerc marti ca sunt liber...dupa care postez rezultatul aici,pentru cunostinta tuturor!
    O seara buna!
     
  14. mihai.brandau

    mihai.brandau 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Campulung Moldovenesc
    Masina:
    Audi A6 - 2,0 TDI - 2006
    Deci daca ai schimbat bucsele din capul telescoapelor mai raman doar telescoapele in sine. Ma confrunt si eu cu aceiasi problema. Am schimbat TOT, au ramas telescoapele de schimbat. 120 bucata. Daca le schimbi te rog sa ma anunti daca s-a rezolvat problema. Sunt interesat. Salutare
     
  15. otelea

    otelea Silver Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    audi 80 B4 1.9 tdi 90cp 1994; A4 1.9 TDI AVB 2004; A6 allroud 2,5 TDI BCZ 2004
    Mihai, tu verifica intai telescoapele. Vezi daca sunt umede pe exterior(dar nu intr-o zi cand ploua :) ). Telescoapele nu bat chiar asa usor. Bataile astea se transmit in tot ansamblu fata si te pot pacali.
     
  16. El Greco

    El Greco Bronze Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Undeva in Moldova...
    Masina:
    Din gama VW !
    Salutare tuturor!
    Pot spune ca astazi am reusit sa-i dau de capat si sper sa tina cat mai mult!
    Pe scurt,am mers la service,am demontat ambele telescoape ,chiar daca cel de pe partea dreapta nu facea zgomote!
    Constatarea mecanicului-lipsesc inelele de centrare din cartusul telescopului!
    A confectionat imediat la strung 2 inele,a montat totul la loc,a strans piulita cu simt de raspundere si gata...la probele facute nu mai am nici un zgomot enervant la roti!
    Am uitat sa precizez,nici piulita de strangere a telescopului nu era stransa bine,cel putin la cel din stanga s-a desfacut usor,aproape la<mana>!
    Parca incepe sa-mi placa,acum,cum merge masina,fara troncaneli,batai sau alte zgomote care ma scoteau din sarite si mi-au intins nervii la maxim!
    Multumesc tuturor pentru sfaturi si sprijin!
     
    Ultima editare: 11 Oct 2010
  17. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Bravo!ma bucur ca ti-ai rezolvat problema!Util si bine de stiut!
     
  18. El Greco

    El Greco Bronze Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Undeva in Moldova...
    Masina:
    Din gama VW !
    Da,sunt multumit ca s-a rezolvat usor,deja imi faceam calcule pentru altele de schimbat,gen caseta de directie!
    Din cate am inteles de la mecanic,chiar daca telescoapele noi nu vin cu acele inele de centrare,se pot folosi cele vechi fara problema!Faza la mine a fost ca,la demontare,nu le avea nici pe cele vechi< sau cel putin asa au sustinut cei care au demontat prima data> si astfel nu am avut ce sa folosesc!
    Poate le-au aruncat cu tot cu telescoape,in ideea ca oricum sunt altele noi in cutia cu telescoape,dupa care si-au dat seama de greseala si au sustinut ca n-au fost pe masina...
    Oricum nu mai conteaza!
    Sa retinem si sa verificam la demontarea telescoapelor vechi de pe masina existenta acestor inele de centrare,si sa nu uitam sa strangem piulita cu simt de raspundere!
    Vorba unui coleg,nu se strica nimic dar esti ferit de probleme ca ale mele!
     
  19. Crowley223 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2010
    Locație:
    Tg-Mures
    Masina:
    Audi B4 Avant, 1.9tdi, 1995
    :sos::sos:Buna...ma poate ajuta si pe mine cineva? detin un audi b4 1.9tdi avant si am suspensi sport pe ea. cineva a zis ca e destul sa schimb doar arcurile pt a ridica masina, pt ca telescoapele au cursa lunga. Am gasit la dezmembrari arcuri pt fata, iar pt spate am gasit numai de pe model 2.0benzina. As vrea sa imi spuneti daca se potrivesc arcurile de benzinar? Pe fata e normal sa difere arcurile de benzinar fata de diesel(greutate motor) dar spatele logic ar trebui sa fie acelasi...nu?! Astept raspunsurile voastre....Apropo arcurile sport sunt de vanzare ;)
     
  20. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Pe suspensia sport ai si telescoape sport,adica cu ,cursa mica.NU merge de pe una pe alta.Deci iti trebuiesc si telescoape.Aceeasi suspensie am avut-o si eu,respectiv sport si am inlocuit-o cu totul cu una stock.Iti spun sigur ca nu sunt aceleasi telescoape.
     

Distribuie pagina asta