1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si/sau Amortizoare la Audi 80 - 90 - 100 (B3 - B4) - inlocuire - ce alegem

Discuție în 'Modele clasice' creată de mihaimarin1, 14 Aug 2008.

  1. doru87

    doru87 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi 80 1.6TD JR 1992
    salutare

    salutare.am si eu o mica problema daca ma poate ajuta cineva.am schimbat acum cateva zile bucsia,mortizoare ,pivoti ,rulmenti si nu stiu ce se intampla de imi iese telescopul in sus dupa un drum de vreo 400 km. ma poate ajuta cineva
     
  2. andruu

    andruu 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    (Audi 80 B4, 1.9 TDI, 1994) && (Audi A3 8P, 1.6 FSI, 2006)
    Asa statea si inainte sa schimbi piesele. Arunca o privire aici in topic pentru ca s-a mai discutat aceasta chestie.
     
  3. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    Pentru un 80 b4 1994, 2.0 16v, ce ar mai putea troncani pe fata in afara de pivoti, bucsi bascula, bielete antiroliu, capete bara, bucsi bara stabilizatoare, flanse si amortizoare?? Toate sunt noi si tot troncane ca o caruta....
    Astept ceva idei....am vazut ca puntea pe fata (cadru) are si el 4 bucsi, sa fie oare ele de vina?:(
     
  4. adrian25

    adrian25 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    bucuresti / piatra neamt
    Masina:
    80
    s-a scris pe undeva ca in tuburile in care bagi amortizoarele trebuie sa existe niste garnituri/bucse de cauciuc pe care sa stea amortizorul si care daca nu le ar ar putea sa faca loc la amortizor.........
    si eu am schimbat in 2 etape ce ai enumerat tu si tot bate, ramane sa verific daca am acele cauciucuri sub amortizoare

    PS: intrebare: e normal cu masina pe rosti sa pot misca planetara cu mana longitudinal inspre cutie si spre fuzeta? pe stanga se misca mai mult, pe dreapta mai putin, ceea ce m-a facut sa cred ca ceva nu e normal.......
     
    Ultima editare: 15 Aug 2012
  5. shumy

    shumy Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi 80 b4 ,1.6 CC, 74 kw, tip motor ADA (1994)
    Am si eu o mare rugaminte la voi: trebuie sa schimb flansele la amortizoare desi nu cred ca au 1 an...in fine...vreo 6000 de km...Nu mai vreau sa iau ieftin ca anul trecut in ideea ca poate ma vor tine mai mult :)
    Ce marca ma asfatuiti sa aleg? Am inteles de la magazin ca bune sunt Lemforder (Germania), pretul este 70 lei/buc. cu tot cu rulment. Sub acestea, ca si pret sunt la 40 lei/buc. probabil cele pe care le-am luat eu anul trecut. Intre ele nu am gasit nimic intermediar. Este ok? Multumesc!
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt foarte OK Lemforder. Sunt piese de prima echipare. Pentru amortizoare poti cumpara si flanse SACHS sau BOGE. Bafta.
     
  7. shumy

    shumy Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi 80 b4 ,1.6 CC, 74 kw, tip motor ADA (1994)
    ce-mi recomanzi intre lemforder (desi in magazin mi-a spus lenfort...sper ca este vorba de aceeasi marca dar a gresit vanzatorul sau poate nu am inteles eu bine) sachs si boge?
    Multam!
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pe partea de amortizoare Sachs sau BOGE. Pe partea de brate, bucse, capete de bara, etc. .. - cumperi Lemforder.
     
    Ultima editare: 6 Sep 2012
  9. shumy

    shumy Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi 80 b4 ,1.6 CC, 74 kw, tip motor ADA (1994)
    sa inteleg ca recomanzi flanse Lemforder?
    ;)
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai inteles :)

    Pe partea ce tine de amortizoare cumpara SACHS sau BOGE, sunt la fel de bune amandoua. Daca cei de la piese auto nu pot aduce ce ti-am spus eu atunci comanda Lemforder. Acum ai inteles ?
     
  11. shumy

    shumy Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi 80 b4 ,1.6 CC, 74 kw, tip motor ADA (1994)
    Da colegu :)
    Multam mult de tot!
     
  12. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    Poate sa-mi confirme si mie cineva daca aceasta este acel inel care intra in cartus? Mi-a cumparat amortizoare noi si le-am primit la set. Va rog! M-a disperat masina asta.....cu zgomotul de bataie pe fata, si toate bucsile, pivoti etc. sunt noi....

    L.E.

    Scuze, acel inel vine in partea de sus a amortizorului, nu inteleg cum trebuie sa arate cel din partea de jos !
    Poate posta cineva o fotografie, schema sau macar sa-mi explice cum arata acel inel ? Si din ce este facut ?
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Sep 2012
  13. andruu

    andruu 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    (Audi 80 B4, 1.9 TDI, 1994) && (Audi A3 8P, 1.6 FSI, 2006)
    Marius, doar in partea de sus trebuie inel.
    Ce marca a amortizoarelor ai ales?
    Ai putea sa postezi si dimensiunile inelului(diametru interior, exterior si grosimea)?
     
  14. ViskiTamas 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2012
    Locație:
    Branistea
    Masina:
    Audi 80 b2 (LS) 1.6 diesel 1981
    Arc spiral Audi 80 b2 (81) "lowering springs"

    Salut,
    Acum o luna am inceput un mic poiect pe un Audi 80 din 81. Cand am demontat-o am observat ca pe spate avea ceva arcuri sport (de coborare 40 mm), pe fata cele stock, dar era rupta o bucata dintr-unul de la spate.
    Ma poate ajuta cineva unde asi putea gasi arcuri spot (chiar si set) pentru acest tip de masina, sau chiar si de la alt tip de masina numa sa se potriveasca. :)
    Am gasit pe net chiar si pe epiesa.ro (cod produs:4504203) dar ii indisponibil.
    Daca stie cineva ma poate contacta si pe mail: viski.tamas@yahoo.com
    Multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Oct 2012
  15. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    Marca KYB , din pacate nu pot sa iti spun dimensiunile ca deja le-am montat, am scapat de un sunet, acum am altul, care se pare ca vine de la caseta de directie....Stie cineva, exista un kit pentru reparatie in regim propriu a casetei de directie?
     
  16. iulian b2 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2011
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi 80, b2, 1.6td, 1986
    ce alta flansa se poate monta la amortizorul unui audi 80 b2? eventual modificari..

    am un audi 80 , b2, din '86, 1.6td, motor CY. As vrea sa aflu daca se poate monta o alta flansa a amortizorului (cu tot cu rulment etc) care sa se prinda de oala amortizorului cu suruburi, ca la scirocco '86, apel astra f etc...... la sistemul original cand incepe sa se uzeze cat de putin tampoanele si toate cauciucurile de la amortizor incepe sa trancane la mersul peste denivelari, mai ales cand roata "cade" intr-o groapa cat de mica. NU este slabita piulita amortizorului si nici rulmentu nu e defect. flansele sunt Monroe iar rulmentii Ina, fiind montate de maxim 1an. Va multumesc.
     
  17. bill2oo5

    bill2oo5 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    B4,1.9TDI,1993
    Bataie flansa-amortizor Audi B4

    Doua Audi B4 cu motoare 1,9TDI din 1993,amandoua au aceas problema.Cand treci prin groapa ori denivelare apare o bataie in partea fata dreapta a masini ca si cum ar bate fier pe fier,am incercat si cu frana calcata dar acelas rezultat.Cica ar zice ca e ceva normal dupa parerea mecanicului,masinile cand au fost aduse din germania acum 3 ani nu scoteau bataia care o scote acum.Atasez si niste poze cu partea de sus a amortizor,cu "palaria" care ma gandesc ca ar trebui sa fie mai apropiata oala amortizor.Palaria respectiva nu se duce mai in jos pt ca se opreste in flansa rulument.Ar putea sa fie niste reglaje ceva pe amortizor,flansa e buna pt modelul asta de audi,ar mai fi ceva de schimba?

    Mentionez ca bucse,amortizoare,capete de bara si tot ce sa putut sa schimbat.
     
  18. bill2oo5

    bill2oo5 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    B4,1.9TDI,1993
    Problema s-a rezolvat, era de la bucsele bara stabilizatoare. Aratau bine la exterior dar cand s-a desfacut s-a vazut problema, o problema de 10 lei pretul find la ambele bucse. Iarasi ajung la concluzia ca nu masina are probleme ci mecanicu si ce poti face, fa cu mana ta. Atasez si o poza cu bucsa si bara stabilizatoare:
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Dec 2013
  19. selcosmin

    selcosmin 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2009
    Locație:
    Berca, Buzau
    Masina:
    Audi 80, 2,0i tip ABK, 116 CP, 1993
    vreo idee, cum poti mari garda la sol? exista cumva pentru audi inele pentru a ridica garda? o sa mai caut si eu, dar intreb si pe voi.
     
  20. petre

    petre 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi 80 b4 2.0 ABK
    salutare .o intrebare am la voi.
    este normal sa am aceasta distanta intre caroserie si aceasta prindere de amortizor?
    precizez ca am schimbat amortizoare,flanse,bari de directie si capete de bara.[​IMG][/url][/IMG]
     

Distribuie pagina asta