1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Asigurari RCA si CASCO - Despagubiri Daune pe RCA si CASCO - probleme diverse

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de micu, 8 Aug 2007.

  1. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Asta am zis si eu: Full casco plateste tot.:uhm: Produsul prezentat este un Casco limitat.
     
  2. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Referitor la asigurarea despre care vb colegul @Sorin87 , am luat legatura cu cei de la City Insurance si polita respectiva se numeste :
    Casco Perfect Cover.
    conform cu ce spun ei este putin spre total diferit fata de ce ai spus tu Sorin :)
    Ei spun asa:

    "LANSARE PRODUS NOU Casco Perfect Cover
    ·vechimea pana la 15 ani, persoane fizice;
    ·produs de prim risc, suma asigurata unica 45.000 RON;
    ·Nu se aplica fransize;
    ·Riscuri acoperite: accidente auto, caderi de corpuri, fenomene atmosferice și calamități naturale, furt total;
    ·fara inspectie de risc;
    ·individual sau la pachet cu polita RCA;
    ·Prima casco Perfect Cover egala cu prima RCA la SAR City Insurance SA, valabila la data generarii ofertei."

    Mai multe detalii gasiti aici sau oriunde pe net:http://www.pravaliacuasigurari.ro/2018/03/29/casco-la-pret-de-rca-la-city-insurance/

    Bafta
     
    Ultima editare: 5 Iun 2018
  3. mirceateodor

    mirceateodor 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    ex Audi A4 B7 2TFSI
    Fac si eu un update.

    Din pacate au trecut deja 6 zile peste termenul legal in care ar fi trebuit sa faca plata.
    Acum cei de la City au inceput cu minciuni si abureli.
    Pe parcursul derularii dosarului au facut totul numai sa intarzie rezolvarea (adrese trimise gresit, nume gresit sau alte numere de telefon).

    Astazi se implinesc exact 2 luni de la accident si eu sunt in acceasi situatie. ;-)
    O sa fie bine. I-am sesizat la ASF si probabil ca ii paste si un proces.

    Multa bafta fara incidente.
     
  4. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Destul de urât din partea lor, speram să se rezolve mai facil. Acum la cele 2 luni de la incident se mai adaugă 30 (45) zile din partea ASF.
    Dacă ai timp și nervi de proces, nu-i ierta!

    La mine încă nu au revenit cu un răspuns, dar nici n-am avut timp de ei.
     
  5. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    RCA: Dacă nu se încadrează in termen, nu e problema, se pot cere penalități, care sunt destul de usturătoare pentru orice asigurator.
    Referitor la abuzuri, se rezolva cu Reclamație la ASF.
    CASCO: Aveți mare grija la încheierea poliței. Clauza de vandalism, in general, e clauza separată (nu era prinsă in polița de la Euroins).
    In cazul in care aveți aceasta clauza, despăgubirea se poate primii, in urma plângerii depuse la Poliție, in caz de se găsește autorul, firma de asigurări sa-si recupereze prejudiciul. Dacă nu se depune plângere la Poliție pentru vandalism, nu se despăgubește.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Depinde de asigurator. Sunt asiguratori care nu conditioneza, pentru despagubirea unui eveniment produs pe o cauza de vandalism, cu o plangerea catre Politie. De aia asigurarile au investigatori speciali pentu aprobarea dosarului. Dar asta este alta discutie. Bafta.
     
  7. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Update, vineri mi-au comunicat suma totală pentru despăgubire, 4300 și ceva de lei. Am depus astăzi cererea la sediul lor și pe mail, iar cel de la sediu a zis că în 15 zile se vor vira banii. Știu că termenul legal este de 10 zile, o să văd atunci cum procedez dacă este cazul.

    Am acceptat pentru că nu am timp de pierdut cu ei (pentru orice vizită la sediul lor trebuie să-mi iau liber sau învoire), iar suma acoperă reparația în regie proprie.
     
    mirceateodor apreciază asta.
  8. mirceateodor

    mirceateodor 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    ex Audi A4 B7 2TFSI
    Ma bucur ca ai rezolvat si sper sa iti repari masina.

    Termenul de 10 zile se refera la 10 zile lucratoare din momentul in care depui cererea de despagubire. In data de 25 iunie ar trebui sa ai banutii. ;-)
     
    paul14 apreciază asta.
  9. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Mulțumesc, Mihai!

    Știu că termenul se referă la 10 zile lucrătoare, dar astăzi mi-au intrat banii în cont. Posibil să aibă legătură și cu faptul că vineri am trimis cererea pe mail și abea luni am ajuns la sediu. Au specificat că merge mai repede dacă trimit și pe mail.

    Așteptăm vești bune și de la tine!
     
  10. mirceateodor

    mirceateodor 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    ex Audi A4 B7 2TFSI
    Salut Paul. E Mircea, nu Mihai. :-)))

    Acum cateva minute au intrat si ultimii banuti pentru dosarul de dauna auto dupa cum urmeaza : suma totala despagubire ( dauna + transport platforma + expertiza itp ceruta de politie ) dar si despagubirea aferenta celor 5 zile de intarziere (5* 0.2%/ zi din suma totala).
    Penalitatile au fost platite doar dupa presiuni si petitie facuta lac ASF.

    Acum asteptam anexa nr.2 ( explica tot evenimentul, vinovatul si vatamatii) al politiei sa putem incheia si dosarele de vatamare corporala.

    Spor la mesterit.
     
    Ultima editare: 12 Iun 2018
  11. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Scuze, dau curcanul:( Am pierdut "conexiunea" între taste și gânduri.

    Era de așteptat ca cei de la ASF să miște lucrurile și ma bucur că nu s-au întins.

    Baftă pe mai departe!
     
    mirceateodor apreciază asta.
  12. irirat 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 Allroad S-tronic/ CGLC / 2014
    Teoretic poti apela la "Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii" https://asfromania.ro/consumatori/b...63-fondul-pentru-protectia-victimelor-strazii, este gestionat de BAAR (Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din Romania). Conditiile in care poti apela la ei sunt afisate pe site, oricum nu acopera vadalism, caderi de grindina sau alte evenimente care nu au legatura cu un vehicul...
     
  13. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Fondul te ajuta doar daca exista victime in accident si respectivul nu are RCA
     
  14. irirat 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 Allroad S-tronic/ CGLC / 2014
    ^^^ nu e chiar asa, te ajuta si pentru daune materiale in cazul in care vehiculul nu era asigurat
    extras de pe site-ul ASF
    [...]
    În calitate de Organism de plată a despăgubirilor, FPVS este destinat plăţilor de despăgubiri pentru vătămări corporale sau decese, dacă autorul a rămas neidentificat, respectiv plăţilor de despăgubiri pentru avarierea ori distrugerea de bunuri şi vătămări corporale sau decese, dacă vehiculul, respectiv tramvaiul, a fost neasigurat.
    [...]
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Te ajuta si daca te loveste cineva fara asigurare pentru auto. El are corespondenta cu toti asiguratorii din Europa si tot acest fond face verificarile. Am trecut prin asta cu o masina.
     
    smurff apreciază asta.
  16. Mihain

    Mihain 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2018
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Q5 - 2.0 tdi - 177cc - S-tronic - 04/2014 - (CGLC)
    Salut, platese casco vandalismul cu autor necunoscut dar la reinnoirea politiei vei avea o majorare,exact datorita faptului ca nu a fost gasit autorul.
     
  17. mirceateodor

    mirceateodor 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    ex Audi A4 B7 2TFSI
    Final:

    Astazi , la aprox. 4 luni dupa accident, pot sa spun ca s-au incheiat toate dosarele deschise la City (1 dauna auto si 2 dosare de vatamare corporala).
    Am recuperat banutii pentru masina (+ dobanda 0.2%/zi datorate intarzierii la plata) si despagubire pentru daune morale si vatamare corporala (fractura de stern).

    Cateva sfaturi pentru cei ce trec printr-un astfel de eveniment (cu vatamare):

    - solicitati transportul la spital cu ambulanta; ulterior mergeti la IML pentru certificat medico legal;
    - toate sumele propuse se negocieaza:
    * auto - pe baza decodarii VIN puteti creste valoarea oferita pentru despagubire ,
    * vatamare - la fel fac si firmele de asigurari cand vine vorba de stabilirea sumelor pentru vatamare corporala - negocieaza.
    - cereti detalierea sumei de despagubire oferita dar si licitarea epavei;
    - nu va lasati intimidati de inspectorii de daune si cititi legislatia in vigoare (acolo gasiti drepturi si obligatiile ambelor parti);
    - depuneti cat mai repede cererile de despagubire cu documentele atasate (nu asteptati prea mult sa il solicite ei - timpul trece ) solicitati neaparat numar de inregistrare;
    - termenele de plata de 10 zile si de raspuns de 30 zile se contorizeaza ca si zile lucratoare - nu calendaristice;
    - sesizati, daca termenele nu se respecta, ASF on-line (procesul e eficient si in decurs de cateva zile o sa vedeti ca lucrurile se misca).

    Sper sa fie de folos, desi de preferat ar fi sa nu ajungeti in punctul asta.
     
    coco_catalin, TalosCosmin, paul14 și alți 2 apreciază asta.
  18. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Pt cei care au avut recent de reparat masina pe asigurare la City vi s-au aprobat piese OE ? Ca maine trebuie sa ma duc la constatare si as vrea si parerile altora.
     
  19. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Nu scrie nicaieri ca trebuie sa iti dea piese OE, pot sa iti dea piese aftermarket omologate si sa iti aduca masina la starea in care era inainte de accident.
     
  20. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Legea spune ca trebuie adusă mașina la starea anterioară evenimentului.
     

Distribuie pagina asta