1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Asistent faza lunga - HBA - A4 B8 - Montare ulterioara - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de olivermed, 3 Apr 2016.

  1. Tony Ghiga 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TFSI Quattro, 2016
    Mai pe larg. Am un Audi A4 B8, 3.0TDI Quattro din 2009. Dupa o cosmetizare interioara (sper ca asta e termenul tehnic corect pentru spalare la interior) oglinda interioara a fost avariata la sistemul de prindere.
    Pentru ca la Porsche mi s-a spus ca trebuie inlocuita la un pret de peste 3.000 lei am ales oferta unui prieten care mi-a gasit una la pretul de 800 lei.
    Probabil ca a facut rost de ea din dezmembrari. Oglinda noua se potriveste perfect, dar nu functioneaza corespunzator, dupa cum am explicat mai devreme intr-un limbaj atehnic. Cautand pe internet, am descoperit aceasta discutie. Multumesc Paul pentru explicatia HBA.
     
    micuzzu_marius apreciază asta.
  2. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Daca ai camera cu HBA, ar trebui sa arate ca in poza pe care am postat-o in acest topic (vezi postarea 52). Senzorul CMOS arata ca o camera si este pe spatele oglinzii orientat in fata masinii. Pana la urma lamureste-ne ce fel de oglinda ai avut: doar heliomata sau heliomata si cu asistenta la schimbarea fazei lungi ?
     
  3. Tony Ghiga 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TFSI Quattro, 2016
    REZOLVAT! Multumesc @paulkf pentru rabdare si sfaturi! Multumesc @audi4ever pentru asistentza tehnica, profesionalism si disponibilitate! Totul s-a rezolvat prin recodarea oglinzii! Acum merge perfect dupa 4 ani de chin! :))


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    paulkf apreciază asta.
  4. mihai_avb 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Salut
    Am un A4 B8 Facelift, cu clima mono , senzori lumini ploaie si antiorbire. Doresc sa fac si eu retrofitul la HBA si din ce am citit trebuie sa verific daca am modulul CAN compatibil (voi verifica cand ajung acasa)
    Pentru retrofit este necesar in cazul meu de oglinda cu camera si de 2 fire ce trebuiesc trase de la oglinda pana la CAN.

    Voiam sa va intreb daca trebuie schimbat cumva si maneta de lumini?

    L.E:

    Am verifica Can GW si am noroc sa fie potrivit adica 8R0 907 468 P. Acum de tot ce mai am nevoie este de oglinda si 2 fire de la Oglinda la CAN , corect ? Maneta de lumini trebuie schimbata ? La mine nu are decat pozitia de mijloc si pot sa dau fata/spate dar revine in mijloc de fiecare data.
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Trebuie sa ai in vedere faptul ca difera prinderea oglinzii de preFL (cu 3 gheare) fata de cea de FL (cu 4 gheare). Tu vei avea nevoie de cea cu 4 gheare de prindere.
     
    Adi86 și mihai_avb apreciază asta.
  6. mihai_avb 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Multumesc, o sa fiu atent la acest aspect. Poate rezolv problema cu ajutorul colegului nostru Catalin.

    Legat de conectica am ceva dubii si vreau sa le lamuresc. Deci scot pin-ul 3 actual din oglinda si il las in aer (izolez) si il inlocuiesc cu al meu pe care-l duc pana in can bus in conectorul cu 20 de pini pe pozitia 17 (daca o sa mai gasesc acolo alt fir il leg si pe acesta impreuna? )
    Iar pinul 8 din oglinda se legea la pin 7 din can bus (si aici procedez la fel daca intalnesc alt fir? )

    Merci !
     
  7. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Salut ,
    Am si eu o mica intrebare. CAN 8T0 907 468 H suporta retrofit HBA assist?
    Merci mult!
     
    Ultima editare: 3 Iun 2018
  8. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    8T0 907 468 H nu suporta HBA. Nu are nici extended CAN si nici macar MOST (fibra optica). Cauta un CAN avand codul 8T0 907 468 L, 8T0 907 468 Q, 8T0 907 468 AA, 8T0 907 468 AE sau 8T0 907 468 AJ. Toate acestea au extended CAN si suporta si MOST.
     
    Ultima editare: 3 Iun 2018
    ilky apreciază asta.
  9. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Multumesc Paul pentru clarificari!
     
  10. Bogdan.s 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Dec 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 2.0 2010
    Salut. Am si eu un a4 b8 din 2009, si sunt curios daca am dotarra asta (ma refer la high beam assist).

    Oglinda mea este electrocromatica, si are 2 camere (una in fata in dreapta butonului si una in spate), am citit topicul integral si din ce am inteles eu s.ar putea sau nu s.ar putea sa am aceasta dotare. Exista o metoda sa verific daca intradevar o am sau nu? Undeva in vcds? Am incercat metoda sa imping maneta in fata de 2 ori.
     
  11. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Cele doua camere la care te referi sunt defapt senzori de lumina. Cel de pe spatele oglinzii (dinspre parbriz) este responsabil de activarea oglinzii in functie de lumina ambientala, iar cel de pe fata oglinzii preia lumina farurilor din spate care pica pe oglinda si te poate orbi si comanda ,,inchiderea" oglinzii. Citeste in acest topic si vei gasi informatii si poze legate de oglinda cu HBA. Ca sa-ti faci o idee cum arata o oglinda cu HBA vezi aici: https://www.google.ro/search?q=audi...AhVBJ1AKHQNxCSEQ9QEILzAD#imgrc=F6LBdQ22HzXFVM:
     
  12. Bogdan.s 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Dec 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 2.0 2010
    Ah, A mea nu arata asa. Mersi de raspuns
     
  13. eugenr 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI (CJCA) - 143 CP, 2013
    Salut,
    Ma poate ajuta cineva cu codul oglinzii cu HBA pentru A4 B8.5 ?
     
  14. andrei.cimbala

    andrei.cimbala 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 Avant B8 2.0 TDI Cjgb quattro 2013 facelift
    A făcut cineva retrofit la HBA pentru mașina care are side assist, senzor de ploaie-lumina și oglinda electrocrom ? Mai trebuie altceva in afara de oglinda? Audi A4 b8.5 cu MMI 3G Plus.
     
  15. Reviver Bronze Member

    Înscris:
    1 Iun 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Ce cod de oglinda ai găsit pentru Facelift ?
     
  16. stelco1968 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Norvegia
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 CAGA , Audi A3 8P 2008 BSE
    @andrei.cimbala ,din cate stiu eu ,tie nu iti trebuie decat oglinda cu camera si cablajul. La masina mea din 2008 fara MMI am schimbat si CAN-ul la care sa adaugat si CP- ul aferent.
     
  17. andrei.cimbala

    andrei.cimbala 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 Avant B8 2.0 TDI Cjgb quattro 2013 facelift
    Nu exista posibilitatea sa am cablajul acolo având în vedere ca are și camera pt line assist?
     
  18. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    Salut,
    Am si eu o nedumerire....A încercat cineva sa puna can de b8.5 pe b8,am un coleg ce vinde una (8R0 907 468 P) si buna.
    Nu stiu ce sa fac daca a mai auzit sau văzut cineva ceva.
    Va multumesc
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Da, eu si nu numai, am CAN gateway de A4 B8.5 pe A4 B8 (2011) si am facut retrofit la ACC, HBA si Side Assist.
     
    costi88 apreciază asta.
  20. Beuca 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2016
    Locație:
    Șicula
    Masina:
    Audi a4 b8, 2.0 TDI, 2008
    Salut ,
    CAN 8T0 907 468 K suporta retrofit HBA assist ?
    Multumesc mult.
     

Distribuie pagina asta