1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A3 8P Sportback FL 1.9 Tdi - BLS

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de VARGAS, 24 Mai 2021.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. VARGAS 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 131 CP AVF ; Audi A3 8P Sportback Facelift 1.9 TDI BLS
    Salut,
    Numele meu este Raul si am decis sa-mi postez si eu noua masina. :) Dupa luuungi documentari si cautari, am gasit masina potrivita pentru mine.
    Este un audi A3 8P facelift 1.9 tdi, din aprilie 2009, cod motor BLS.
    Masina am gasit-o pe autovit, adusa de cateva zile in tara, cu zoll valabil. Desi vanzatorul se ocupa si cu masini asta nu e ocupatia lui principala, si aduce masini ok din ce am vazut eu. Am vazut-o inainte sa apuce sa o pregateasca de vanzare, nici macar aspirata nu era. Totusi, masina este super intretinuta, fara rugina, doar niste zgarieturi usoare care o sa iasa la polish, +2 mici infundaturi care nu ma deranjeaza. Am primit-o cu jantele din poze, cu anvelope Michelin de vara bunicele dar cam vechi, si un set de iarna tot pe 16, cu Michelin Alpin, bunicele dar au dot 2014.
    Masina are in bord 216.000 km acum, nu stiu ce sa zic de realitatea lor, insa se nimeresc toate: carte service cu stampila si semnaturi, chiar si urme de mizerie pe ea, etichete pe stalpi la usa, capac motor, etc., scaunul, volanul si schimbatorul arata super bine, insa istoric pe carvetical n-am gasit
    Motorul merge super rafinat pentru un 1.9. Imi suna un pic volanta cand ma joc cu ambreiajul si nu e in viteza, dar saptamana viitoare am programat-o la distributie, ulei, filtre, volanta, placute frana si o pun la punct.
    Are si dotari suficiente (pilot, senzori parcare, oglinda retrovizoare cu chestie dintr-aia antiorbire :), follow me home, isofix, incalzire scaune, imi arata si viteza in bord computerul, etc).
    Bun, lunga povestea, dar sunt super entuziasmat. :)

    Ca retrofituri estetice, in timp o sa ii schimb volanul cu unu in 3 spite, probabil cu comenzi, si mansonul schimbator, mai tarziu poate si scaunele le inlocuiesc cu sline. Cand se uzeaza anvelopele de vara o sa imi iau jante pe 17 si le las astea de 16 pe iarna.
    Numai bine.
     
    Bogdan20cj și mirceacml apreciază asta.
  2. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    He, he ! Bun venit, ma faci sa ma simt nostalgic, atat cu privire la model cat si la motorizare. Am avut si un 8P, dar nfl, tot aceeasi motorizare. :icon_thumright:
    Daca ai de gand sa arunci vreun ochi peste topic, poate regasesti lucruri interesante ( https://www.clubaudi.ro/threads/audi-a3-8p-sportback-s-line-sportpaket-plus.43719/ )
    Sa stii ca ai un model destul de rar, pe facelift regasindu-se 95% motorizari Euro 5, asadar te afli in cei 5% care au avut acest BLS pe facelift. Probabil daca era si al meu asa cu siguranta faceam retrofit la faruri xenon si pachet S3 complet :idea: Dar nu vreau sa-ti dau prea multe idei poate nu mai dormi la noapte :drag::drool:

    Din poze arata foarte bine masinuta, iar motorul daca-i dai ce trebuie duce mult si bine ! :rock:

    Spor la citit, si la modificari !
     
    VARGAS apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta